ارتباط مناسب میان زوجین

ارتباط مناسب میان زوجین

برقراری ارتباط مهارتی است که شامل گفتار تأثیرگذار و شنیدن فعالانه می باشد. مشکلات زوجین تا حد زیادی در ناتوانایی آنها در برقراری ارتباط ریشه دارد. سازش میان زوجین به درک شخصیت طرف مقابل بستگی دارد. هر اندازه هم که عشق بر رابطه زوجین حاکم باشد اگر آنها نتوانند ارتباط مؤثری با یکدیگر برقرار کنند با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.
همسران به طور متفاوتی با دیگران ارتباط برقرار می کنند. مردان دوست دارند در مورد «مسائلی حقیقی» که قابل لمس هستند حرف بزنند در حالی که زنان بیشتر درباره «احساسات انتزاعی» صحبت می کنند. حتی با وجود این تفاوت ها، در صورتی که مردان و زنان بتوانند از پرخاشگری بپرهیزند، می توانند به تعامل درستی دست یابند. بزرگترین مشکلات ارتباطی زوجین به شرح زیر است:

● گوش ندادن
غالباً مردان و زنان به سخنان یکدیگر گوش نمی دهند و معمولا هنگام حرف زدن طرف مقابل تنها به دنبال یافتن جواب هایی هستند که خودشان باید بدهند.برخی ازافراد به شدت درگیر مشکلات زندگی هستند و قدر همسر خود را نمی دانند. آنها از هرگونه بحث خودداری می کنند. برخی از زنان که از بی اعتنایی مردان به حرفهای شان ناخشنود هستند به پرحرفی روی می آورند و در عوض، مردان که در لاک خود فرو می روند متهم به بی توجهی می شوند.

● پیش کشیدن مسائل گذشته
وقتی مسائل غیرقابل حل گذشته پیش کشیده می شود تمام تلاش ها برای برقراری ارتباط مؤثر بی نتیجه می ماند. در این زمان است که زوجین بیشتر به دنبال اثبات مقصر بودن طرف مقابل هستند!هیچ چیزی به اندازه پیش کشیدن مشکلات گذشته موجب بروز مشاجرات شدید نمی شود.

● نیاز به محق بودن
وقتی یک نفر بیشتر از تقسیم افکار و احساسات، به فکر این است که حق به او داده شود تلاش برای برقراری ارتباط با شکست مواجه می شود. به ویژه در زمان بروز اختلاف، تمرکز به آسانی از دست می رود. در این زمان به آسانی مسئله اصلی فراموش می شود و زوجین به فکر این هستند که به هر قیمتی که شده «برنده» شوند!

● احتراز کردن
ایجاد ارتباط مناسب، مستلزم روراستی است. اگر زوجین در مورد برخی از مشکلات سکوت کرده و یا موضوع بحث را عوض کنند ارتباط دچار خلل می شود.از دیگر عادات منفی، پرداختن به مسائل حاشیه ای و مته به خشخاش گذاشتن است.این چها خانوادگی است. اگر متوجه شدید همسرتان ترجیح می دهد درباره مشکلات خود با دوستانش حرف بزند باید موضوع را جدی بگیرید و به فکر چاره باشید. با افزایش آگاهی و کسب مهارت های لازم می توانید به درک درستی از همسرتان دست یابید و رابطه مؤثرتری را پایه ریزی کنید.


/ 1 نظر / 3 بازدید

ایجاد ارتباط مناسب، مستلزم روراستی است.[تایید] ممنون استفاده بردم