عید سعید قربان

   

 باسمه تعالی

al-adha-2009.jpg (550×100)

«هنگام عرض حاجت»

روز عید قربان بود و چه بسیاری از مردم که غرق در شادی و سرور بودند و توجهی به معنا و  مفهوم این عید نداشتند. اما امام سجاد (علیه السلام) روز عید قربان را با مناجات و دعا به درگاه پروردگار آغاز مى‏کرد و از خداوند درخواست می نمود که با قبول مناسک حج و سایر طاعات و عبادات، او را مشمول فضل و کرم خود فرماید و بخشش و رضوانش را بر او ارزانى دارد، و این دعاى شریف را همواره مى‏خواند:

"خداوندا! امروز، روز مبارکى است و مسلمانان در همه جاى عالم در پیشگاهت حاضرند. برخی از آنان از تو حاجت طلب مى‏ کنند و بعضى خواستار رحمت تو هستند. عده ای مشتاق لطف و کرمت و برخی ترسان از قهر و غضبت...، پس خداوندا از درگاه با عظمتت درخواست مى‏کنم که به جود و کرم خود بر حاجت ناچیز من توجه کنى و بر محمد و آل محمد درود و تحیت بفرستى.

 اى خداوند بزرگ که پروردگار همه جهانیان و تنها پادشاه مُلک وجود تویى و حمد و ثنا مخصوص ذات مقدس توست. خدایى جز تو در جهان هستى وجود ندارد و تویى که به صفت حلم و بخشندگى، مهربانى، عطا و بخشش توصیف می شوی...، از تو درخواست مى‏کنم هرگاه خواستى که در میان بندگانت خیر، نیکویى، سلامتى، عافیت، برکت، هدایت و توفیق عمل و طاعت خودت را تقسیم کنى و یا هر خوبى که به ایشان عطا مى‏کنى تا بدان وسیله به سوى تو هدایت شوند و یا آن که درجه و مقام آنان را در نزد خود بالا ببرى و یا آن که بدان وسیله خیر دنیا و آخرت را به ایشان مرحمت کنى؛ از همه آن ها به من بهره کافى و نصیبم را مرحمت فرما...

خداوندا! هر کسى خود را براى امید به پاداش و بخشش هاى مخلوقى آماده مى‏سازد و به زحمت و رنج، مهیاى رفتن به نزد او مى‏شود. پس مولاى من! در این روز عید، من هم مهیا و آماده شده و به درگاهت آمده‏ام تا از عفو و بخشش و لطف و احسانت برخوردار شوم. پس اى پروردگار! بر محمد و آل محمد درود فرست و مرا در این روز عید از لطف و کرمت نا امید مفرما..."

آمین...

این ها فرازهایی از مناجات امام زین العابدین (علیه السلام) در روز عید قربان است که خاضعانه از پروردگار خویش درخواست و طلب می نماید و به ما می آموزد که عید قربان یکی از زمان های مناسب برای کاستن از غفلت هاست و نه مشغول شدن به سرگرمی ها و خوش گذرانی ها. باشد تا ما نیز از ایشان بیاموزیم که روز عید را فقط به شادی و خوش گذرانی نگذرانیم؛ بلکه در کنار آن، دست طلب به درگاه پروردگار مهربانمان دراز کنیم حاجات خویش را با او نجوا کنیم...

(برگرفته از کتاب "حیاة الامام زین العابدین (علیه السلام)"، تألیف "مرحوم باقر شریف القرشی‏")(1)

فرا رسیدن

 

عید سعید قربان

  روز برافراشتن پرچم عبودیت بر سنگر انسانیت

را به همه مسلمانان و موحدان جهان،

به خصوص شما دوست عزیز، تبریک و تهنیت می‌گوید.

 

پایگاه اسلامی شیعی رشد

پاورقی:

1ـ متن فوق از ترجمه فارسی کتاب مذکور که توسط آقای محمدرضا عطائى‏ صورت گرفته، انتخاب شده است.

 

/ 1 نظر / 2 بازدید
stark

با سلام از وب شما بازدید کردم خیلی قشنگ بود :) اگه مایل به تبادل لینک با من هستید اول ما را با نام مبین گیم لینک کرده و وارد سایت ما شوید و با استفاده از قسمت تبادل خود را در سایت ما لینک کنید. در ضمن نظر هم یادت نره ;)