بهتر زندگی کردن ۱۰ شرط دارد

بهتر زندگی کردن ۱۰ شرط دارد

۱) هدفمند زندگی کنید: به هدفمند بودن زندگی، اطمینان داشته باشید و بدانید که خلق ما انسان ها، کار بیهوده ای نبوده است. عبارت «انا لله وانا الیه راجعون»، یعنی اینکه همه ما انسان ها، ماهیتی از او و به سوی او داریم و این نشان دهنده هدف خلقت و هویت انسان است.
۲) نگرش مثبت و معنادار داشته باشید: ویکتور فرانکل، متخصص مغز و اعصاب، کتابی با عنوان «انسان در جستجوی معنا» دارد. در این کتاب آمده است که زندگی با تمام اتفاق های خوب و بد، سخت و آسان و تلخ و شیرینش، دارای معنا و دلیل است و او به همین دلیل، معنادرمانی را مطرح می کند. او می گوید: «اگر انسان بتواند معنویت را وارد زندگی اش و زندگی را معنادار کند، می تواند به بهبود وضع زندگی اش امیدوار باشد.»
۳) امیدوار باشید: انسان ناامید، انسان آماده مرگ است و نمی تواند از زندگی اش لذت ببرد. در قرآن کریم هم آمده که هرگز از رحمت الهی ناامید نشوید.
۴) خوش بین باشید: امیدوار بودن، پتانسیل خوش بین شدن به آینده را درون ما ایجاد می کند. خوش بینی آگاهانه و همراه با احتیاط می تواند وضعیت زندگی را بهبود ببخشد.
۵) به ارزش هایتان وفادار بمانید: یکی از مهم ترین مسایلی که می تواند تفاوت بین «زنده بودن» و «زندگی کردن» را به ما نشان بدهد، اهمیت دادن به ارزش ها و ظرفیت های درونی خودمان است. البته کمال گرا بودن انسان باعث می شود که به داشته هایش قانع نباشد و بخواهد همیشه بهترین باشد و به همین دلیل هم بیشتر به نقایص خود توجه کند، اما اگر یاد بگیریم که به قابلیت هایمان، اهمیت بیشتری بدهیم و خودمان را مدام با دیگران مقایسه نکنیم، می توانیم زندگی بهتری هم داشته باشیم.
۶) اهل تفکر باشید:خداوند انسان را موجودی متفکر آفریده است و این تفکر، وجه تمایز انسان با سایر جانداران است. حتما شنیده اید که ارزش یک سال تفکر، از ۷۰ سال عبادت، بالاتر است بنابراین باید با به کارگیری قدرت تفکر و تعقل، قدرت حل مسایل و مشکل های زندگی مان را بالا ببریم و راه را برای داشتن یک زندگی بهتر برای خود و اطرافیانمان هموارتر کنیم.
۷) منصف باشید: اگر می خواهید زندگی بهتری داشته باشید، باید حقوق دیگران را به رسمیت بشناسید و انصاف بیشتری را در روابط خود با آنها خرج کنید. رفتار عادلانه داشته باشید و هرچه را که برای خود می پسندید، برای دیگران هم بپسندید.
۸) خوش بین باشید: ارتباط کلامی مثبت داشته باشید؛ یعنی با دیگران، زیبا و منطقی صحبت بکنید و مهارت گوش دادن به اطرافیانتان را هم بیاموزید.
۹) خودتان را با دیگران مقایسه نکنید: اگر یاد بگیریم خودمان باشیم، می توانیم زندگی بهتری هم برای خودمان بسازیم.
۱۰) متوکل باشید: به خداوند توکل و اعتماد داشته باشید. توکل و رنگ خدایی داشتن خالص و بدون ریا، مهم ترین و باارزش ترین کاری است که می تواند انسان ها را به سمت داشتن یک زندگی مطلوب و ایده آل سوق بدهد

/ 0 نظر / 2 بازدید