امان از دست «بدبینی»

امان از دست «بدبینی»

هیچ چیز مانند بدبینی در خراب کردن یک رابطه قدرتمند نیست. بدبینی، خالق تشویش و استرس، عصبانیت، تنفر و ترس است. هیچ فرد بدبینی نمی تواند به روشنی فکر کند و تصمیم بگیرد.
رابطه داشتن با کسی که بدبین است وحشتناک است. آدم بدبین رفتاری غیرمطمئن و ناشایست دارد. چنین فردی جذابیت ندارد و حتی دیگران را از خود دور می کند. هیچ کس همدمی بدبین نمی خواهد و هیچ کس نمی خواهد بدبین باشد، پس عامل بدبینی چیست؟
«بزرگترین عامل در به هم خوردن ازدواج ها بدبینی است. بدبینی بخاطر احساس ناامنی فرد بدبین پیش می آید و ممکن است ریشه ای داشته باشد یا نداشته باشد. این فرد از خطوط ارتباطی پنهان می ترسد و سعی می کند آنها را کشف کند.»
هنگامی که به همسر یا شریک زندگی خود بدبین می شوید، در حقیقت به ارتباطاتی خیالی و مخفی مظنون شده اید. راز باعث رنجش شما می شود. اگر با شریک زندگی خود درباره تردید خود صحبت کنید آنگاه دیگر رازی بین شما نخواهد بود و دیگر آن احساسات بد تقویت نخواهد شد. ارتباطات مخفی یا رازها باعث می شوند افکار و سوالات اینچنینی به ذهن شما خطور کند. «آیا او همدمی بهتر از من پیدا کرده است؟»، «آیا می خواهد مرا ترک کند؟»، «آیا ا از نظر او من آدم نچسبی هستم؟»و...
وقتی که احساس بدبینی دارید چیزهایی که به نظر شما راز هستند باعث می شوند بدترین گمان ها را ببرید و ناخواسته فرضیه ای می سازد که در آن بدترین حالت های ممکن لحاظ شده است و جهنم آغاز می شود. جهنمی که خود و اطرافیانتان در آتش آن می سوزند و کم کم کنترل از دست شما خارج می شود. به نوشته پایگاه یادبگیر دات کام؛ خوب حال که به این نتیجه رسیدیم بدبینی و حسادت بدترین بلا ها را بر سر ما می آورد چگونه می توانیم از چنین وضعیتی جلوگیری کنیم؟ یا اگر طرف مقابل ما آدم بدبینی است با او چگونه باید برخورد کنیم؟
برقراری ارتباط ریشه موفقیت رابطه زناشویی است که بر پایه آن یک جامعه قدرتمند رشد می کند، و ارتباط ضعیف همانند تخته سنگی است که به کشتی این رابطه برخورد می کند و مسافرانش را غرق می کند.
اگر فرد بدبینی هستید باید ارتباط برقرار کنید. باید حدس زدن و پیشداوری را کنار بگذارید و به جای آن بپرسید. احساسات خود را با ارتباط برقرار کردن فرو بنشانید.
اگر شریک زندگی شما آدم بدبینی است. مطمئن باشید در ارتباطات خود با دیگران هیچ چیز را از او مخفی نمی کنید. مثلا وقتی که نامه ای از کسی دریافت می کنید به او پیشنهاد دهید آن را بخواند. ارتباط برقرار کنید تا مشکل را حل کنید. مثلا وقتی که می بینید او عصبی یا ناراحت است و زیاد صحبت نمی کند فکر کنید ببینید چه چیزی را از او مخفی نگه داشته اید. این بدبینی می تواند در محیط کاری هم رخ دهد مثلا ممکن است ببینید مدیر شما از ابتدای شروع به کار شما تاکنون چنین رفتاری با شما نداشته، گاه کافی ست نشان دهید که با او رو راست و صادق هستید تا اگر افکار بدی درباره شما به سرش زده به اشتباه خود پی ببرد. (البته باید در هنگام برقراری ارتباط با شریک زندگی خود حتما همانطور که می خواهید سوء تفاهم ها را از بین ببرید باید بتوانید علاقه خود را به او نمایان کنید و مهربانی خود را به او نمایان کنید.)
اسرار قدیمی را ریشه کن کنید و آشکارا احساسات عاشقانه خود را بیان نمایید. برای آینده خود برنامه داشته باشید و فقط بخاطر یک ارتباط خوب موفقیت بزرگی در انتظار شماست.

روزنامه ابتکار

/ 0 نظر / 2 بازدید