عذرخواهی شجاعت می خواهد و هوش

عذرخواهی شجاعت می خواهد و هوش

عذرخواهی از همسر یا نامزدتان ممکن است مشکل به نظر برسد به خصوص زمانی که بر سر مساله یا موضوعی با هم چندین بار مخالفت کرده باشید و حالا ممکن است در خود توان گفتن متاسفم را نبینید. هر چند هر کاری را که فکر می کردید به او می فهماند از کرده خود پشیمان هستید را انجام داده اید.
در این مطالب چندین روش جهت عذرخواهی مطرح شده است. این روش ها به حل و فصل کردن اختلافات و عبرت گرفتن از تجارب خواهد انجامید.
۱) انتقاد را با گشاده رویی بپذیرید
در مجادله ای که هر دوی شما تصور می کنید حق با شماست و مشکل مربوط به طرف مقابل است به ویژه اگر قبلا نیز مکررا بر سر موضوع فعلی بحث کرده اید، لطفا انتقاد همسر خود را با روی باز و به راحتی گوش کنید.
۲) از شیوه فاصله گذاری برای رسیدن به آرامش استفاده کنید
در اوج بحث معمولا فشار خون تان و تپش قلب تان بالا می رود و با چنین حالتی ممکن است چیز هایی بگویید که لزوما از بیان آنها منظور خاصی ندارید. در چنین مواقعی همیشه به مکانی خلوت نیاز دارید که در آن از هم جدا شده آرام گرفته و افکار خود را جمع کنید.
۳) به هیچ وجه گذشته را یادآوری نکنید
فقط به چیزی که اکنون در حال روی دادن است توجه کنید. آتش آور معرکه شدن با نقب زدن به گذشته راه به جایی نخواهد برد. مطمئن باشید با فراموش کردن گذشته زودتر به توافق می رسید.
۴) به او بگویید که دشمن اش نیستید
اگر به آرامی در مورد موضوعی بحث می کنید و همسرتان به یک باره صدایش را بالا برده و از کوره در می رود کافی است به طرفش رفته و سعی کنید که او را آرام کنید، شما می توانید دست خود را به آرامی در دستش قرار دهید تا بفهمد که این مجادله بی اهمیت است و مهم علاقه دو طرفه میان شماست.
۵) محیط دور برتان را مناسب کنید
محیط اطراف تاثیر مستقیمی روی احساسات ما دارد. عصبانیت یک احساس خشن است اما با مراقبت همراه با توجه محبت آمیز همیشه می توان آن را کنترل کرد. در این روند آرام سازی محیط هم موثر است مثلا در یک خانه منظم دلباز طرفین راحت تر به آرامش می رسند.
۶) مشکل ترین کلمه را به زبان بیاورید
یک عذرخواهی واقعی می تواند یکی از دشوارترین پیشنهاداتی باشد که ما ارایه می دهیم! بر خلاف تصور همه انسان ها، افراد قادر به زبان آوردن این کلمه بوده و تا به حال هیچ کس بعد از گفتن آن دچار مشکل نشده و غش نکرده است.
۷) جمله ای مهربانانه و دلپذیر به او بگویید
گاهی اوقات فراموش کردن حرف های آزار دهنده کسی که دوستش دارید، مشکل به نظر می رسد اما اگر چیزی قابل تعریف را با آن بیاموزید روبه رو شدن با مسایل بسیار آسان تر خواهد شد. در واقع گفتن یک کلمه محبت آمیز می تواند زهر دلخوری ها را کمرنگ کند.
۸) بگویید که دوستش دارید
هنگامی که می خواهید به حالت آشتی و صلح برگردید به همسرتان بگویید که دوستش دارید. اطمینان دادن در مورد این موضوع که احساس شما نسبت به همسرتان هیچ گاه و تحت هیچ شرایطی تغییر نخواهد کرد، بسیار بسیار خوب است.
۹) برای چند ساعت بعد برنامه ریزی کنید
بعد از اینکه در خانه اوضاع آرام شد، برای آزاد شدن فکرتان از مجادله برای انجام فعالیت تفریحی آماده شوید. اگر همسر یا نامزدتان قبلا برای رزرو بلیت سینما یا هر چیزی اقدام می کرد، این بار شما پیشقدم شوید و این کار را انجام دهید. چنین تفریحی می تواند آخرین ذره های ناراحتی را از میان ببرد.
۱۰) ببخشید و فراموش کنید
عذرخواهی تنها به این معنا نیست که بگویید متاسفید، بلکه باید آن اتفاق را برای همیشه فراموش کنید. در حقیقت فراموشی باعث می شود که مساله مورد نظر راه بازگشت و سرایت دوباره به رابطه تان را نداشته باشد.

ترجمه: مانی نامور

/ 0 نظر / 2 بازدید