کشمش:
ساعت ٦:۳٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

کشمش:

انگور خشک شده که همه به نام کشمش می شناسند، قرن ها پیش به وجود آمده است... کشمش در ایران و مصر در 2000 سال قبل از میلاد، تولید شده بود.
1- کشمش، میوه خشک مغذی است و مانند دیگر خشکبارها در تمام سال یافت می شود. یک غذای پر انرژی، کم چرب و کم سدیم می باشد. بنابراین برای افرادی که رژیم های کم سدیم را باید رعایت کنند، خوردن کشمش بسیار مفید می باشد.
2- کشمش دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشد و از تخریب سلولی جلوگیری می کند.
3- کشمش برای سلامت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان نقش مهمی را بر عهده دارد، به همین دلیل مصرف آن برای زنان قبل از یائسگی بسیار مفید است..
4- منبع خوب ویتامین D و هورمون استروژن می باشد.
5- کشمش باوجودی که شیرین و چسبناک می باشد، بر دندان اثر مخربی ندارد و باعث خرابی دندان نمی شود، حتی می توان گفت این میوه خشک از فساد دندان جلوگیری می کند... کشمش برای سلامت دندان و لثه بسیار مفید می باشد.
6- کشمش منبع خوب ویتامین ها و عناصر مغذی بدن می باشد. عناصر و ویتامین هایی همچون آهن، پتاسیم، کلسیم و ویتامین B در کشمش موجود است.
7- کشمش محتوی مقدار زیادی آهن می باشد... 600 گرم کشمش، 90 درصد آهن مورد نیاز روزانه بدن را تأمین می کند. 100 گرم کشمش در حدود 88/1میلی گرم آهن دارد، در حالیکه 100 گرم گوشت گاو بین 4-2 میلی گرم آهن دارد.
8- کشمش، منبع خوب فیبر، آنتی اکسیدان و همچنین منبع خوب انرژی می باشد.
9- فیبر باعث جلوگیری از سرطان کولون، کمک در جلوگیری از رشد غیر معمول سلول ها، بیماری ها و همچنین کنترل قند خون را می شود.
10- کشمش را به گوشت اضافه کنید تا مقدار چربی غذا را کم کند و مقدار فیبر و آهن را افزایش و مقدار سدیم را کاهش دهد.
11- آنتی اکسیدان از پیری و بیماری های حاصله از آن می کاهد.
12- کشمش از سرطان جلوگیری می کند.
13- کشمش میزان LDL یا کلسترول بد را در خون کم می کند و باعث کاهش بیماری قلبی می گردد.
14- اگر به مدت 4 هفته هر روز کشمش مصرف کنید، آنتی اکسیدان در خون افزایش و کلسترول بد( LDL) کاهش می یابد.
15- کشمش موجب کاهش استرس می گردد.
16- این میوه خشک باعث عملکرد صحیح رگ های بدن می شود.
17- کشمش برای درمان بی نظمی معده و یبوست مصرف می شود. برای جلوگیری از این ناخوشی ها می توانید، 6-5 عدد کشمش را خیس کنید و بعد از چند ساعت، آب آن را بنوشید...
18- تحقیقات نشان داده است که ورزشکارانی که قبل و در حین ورزش، حدود یک فنجان کشمش مصرف می کنند، بهتر از بقیه سلول های بدن را از آسیب حفظ می کنند.
19- کشمش به علت داشتن قند فروکتوز، دارای خاصیت مصرف سریع انرژی و کاهش وزن نیز می باشد.
20- کشمش مانند هویج، برای سلامتی چشم نیز خوب است..
21- کشمش باعث تقویت اعصاب می شود.
22- کشمش، سستی و رخوت را از بدن دور می کند.
23- با خوردن کشمش، غضب را از خود دور کنید.
24- کشمش موجب از بین رفتن آب اضافی بدن می گردد.
25- کشمش، دهان را خوشبو می کند.
26- کشمش، اسپاسم یا گرفتگی عضلانی را کم می کند.

پس از همین حالا، کشمش را به ماست یا سالاد خود اضافه کنید و از خوردن آن لذت برید.

 


عسل چربیهای اطرف قلب را آب میکند
ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

عسل چربیهای اطرف قلب را آب میکند..

عسل یک واژه عربی است که در فارسی آن را انگبین می‌گویند و عبارت است از شهد گل‌ها که زنبور عسل توسط خرطوم کوچک خود آن را مکیده و از راه دهان به کیسه بسیار کوچک خود موسوم به کیسه عسلی وارد می‌کند. وقتی میزان شهد جمع‌آوری شده به حدود "40" میلی‌گرم رسید، گل‌ها را رها کرده و به سمت کندو پرواز می‌کند. جالب اینکه برای تهیه یک کیلو عسل، زنبور باید شهد "20" میلیون گل را جمع و به کندو حمل کند. جالب‌تر این است که زنبور عسل خاصیت ثابت گلی دارد، یعنی تا وقتی که مشغول جمع آوری شهد یک گل است، روی سایر گل‌ها نمی‌نشیند.

خواص و مواد موجود در عسل:

عسل از قدیمی ترین و نخستین شیرین کننده هایی است که انسان استفاده کرده است و شامل قندهایی چون گلوکز، فروکتوز، مواد معدنی همچون منیزیم، پتاسیم، کلسیم، کلریدسدیم، گوگرد، آهن و فسفات است. در ضمن اینکه ویتامین هایی همچون B1 ، B2 ، B6 ، B3 ، B5 و C نیز براساس کیفیت و نوع عسل به نسبت های متفاوت در آن دیده می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده در حد کمی مس، ید و روی نیز در عسل وجود دارد. به همین جهت در حال حاضر زنبورهای عسل یکی از بخش های اساسی و اصلی اقتصاد کشاورزی سالم به حساب می آیند. از ویژگی های مهم عسل خاصیت میکروب کشی آن است. عسل یک ضدعفونی کننده طبیعی است. تحقیقات انجام شده در سال های اخیر نشان می دهد که گذاشتن آن بر روی زخم ها مانع عفونت می شود. از آنجایی که عسل حاوی مواد آنتی باکتریایی است می تواند بخوبی باعث بهبود زخم ها شود.

زنبور عسل پیش از رسیدن به کندو در بین راه مقداری از آب شهد را جذب می‌کند و چون شهد گل‌ها حاوی "50" تا "80" درصد آب است،‌ با این عمل میزان رطوبت عسل را به حدود 17 تا حداکثر 25 درصد می‌رساند، یعنی حدودا از هر سه گرم شهدی که زنبور عسل به کندو می‌آورد، یک گرم عسل به دست می‌آید. البته عسل مناطق شمالی کشور به علت بالا بودن رطوبت هوا از آب بیشتری برخوردار است و لذا آبکی می‌باشد، ولی عسل مناطق کوهستانی از آب کمتری برخوردار می‌باشد. 
 
 
زنبور عسل نوعی از آنزیم دیاستاز به نام انورتاز را نیز به شهد اضافه می‌کند که این آنزیم به همراه مواد قندی و نشاسته‌ای که چهار پنجم وزن عسل را تشکیل می‌دهند، عامل اصلی متبلور شدن یا شکرک ‌زدن عسل به شمار می‌روند. لذا این باور که عسل غیرطبیعی شکرک می‌زند صحیح نیست، بلکه دلیل متبلور شدن و رسوب دادن عسل طبیعی وجود دیاستاز و  همچنین کربوهیدرات ها می‌باشد. دیاستاز، ‌ذرات خیلی ریز عسل را به خود جذب کرده و باعث ته‌نشین شدن آن می‌شود. مقدار گلوکز عسل هر چه بیشتر باشد، زودتر متبلور و ته‌نشین می‌شود. این خاصیت فقط در عسل‌های طبیعی و غیرتقلبی دیده می‌شود، زیرا تنها عسل‌های طبیعی حاوی دیاستاز هستند. مدت زمان شکرک زدن یا متبلور شدن عسل بسته به نوع گل متفاوت است و حتی در مورد عسل اقاقیا به چهار سال هم می‌رسد. در کشورهای اروپایی عسل سفت شده و متبلور شده را بیشتر می‌پسندند.

تشخیص عسل طبیعی و غیرطبیعی از طریق مزه کردن غیرممکن است. برای مصرف کننده یک راه بیشتر وجود ندارد و آن هم استفاده از ابزارهایی است که بدن در اختیارش گذاشته است. با چشمانش شکل ظاهری عسل را ارزیابی می‌کند، با بینی‌اش آن را بو می‌کند و با زبانش آن را مزه می‌کند.

اگر مجموعه خصوصیات باب طبعش بود و اگر عسل عطر و طعم گل‌ها را داشت، آن عسل واقعی است و ارزش آن را دارد که بهایش را در حد معقول بپردازد. لازم به ذکر است مزه، عطر، طعم، رنگ و بوی عسل فقط مربوط به گل هر منطقه می‌باشد و به نژاد زنبور عسل بستگی ندارد. نوع نژاد فقط در پرکاری و کم‌کاری تاثیر دارد.»

همان طور که قبلا اشاره شد چهار پنجم وزن عسل را کربوهیدرات‌ها تشکیل می‌دهند و بقیه آن عبارت است از: پروتئین، املاح معدنی، عناصر معطر، آنزیم‌ها، ویتامین‌ها، گرده گل و آب. هر 100 گرم عسل 330 کیلوکالری انرژی تولید می‌کند. لذا عسل، غذایی مقوی و انرژی‌زاست و به کمک دیاستازهایش چربی‌های اطراف قلب را آب می‌کند. به همین دلیل مصرف آن به سالخوردگان و بیماران قلبی توصیه می‌شود.

چگونه عسل در درمان زخم ها مؤثر است؟

زمانی که عسل با رطوبت بدن تماس پیدا می کند. آنزیم گلوکز اکسیداز که توسط زنبورها در عسل ایجاد شده است به آرامی آزاد می شود و پراکسید ئیدروژن ضد عفونی کننده به میزان زیادی آزاد می شود و می تواند در حدی که به خود بافت آسیب نرساند، باکتریها را نابود کند. در ادامه با جذب مایعات و مواد مقوی به منطقه آسیب دیده باعث رشد سلولی و جلوگیری از خشک شدن زخم می شود.

فعالیت استمیک عسل باعث حضور یک لایه از مایع بین بافتها و بانداژ می شود و باعث می شود در هنگام نیاز بدون درد جابه جا  شود و سلولهای جدید پاره نشود. به همین جهت در برخی بیمارستانهای دنیا برای درمان زخم بستراز ترکیبات آن استفاده می شود.

ویژگی های منحصر به فرد:

1_ به راحتی هضم می شود: مولکول های قند موجود در آن می توانند به راحتی به سایر قندها تبدیل شوند، به همین جهت حتی حساس ترین معده ها نیز می تواند آن را به سادگی هضم کند.

2_ منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان است: نقش بزرگی در جلوگیری از سرطان و همچنین بیماریهای قلبی دارد.

3_ سطح کالری آن پایین است: در مقایسه با سایر مواد قندی ۴۰% کمتر کالری دارد، هرچند انرژی آن بسیار بالاست، اما به وزن بدن شخص اضافه نمی کند.

4_ به سرعت در خون پخش می شود: وقتی با میزان مناسبی آب مخلوط شود. پس از ۷ دقیقه در جریان خون پخش می شود و با آزادسازی ملکول قند به عملکرد بهتر مغزکه اصلی ترین مصرف کننده قند در بدن است، کمک می کند و مانع بروز خستگی می شود.

5_ در سلامت و ساخت عوامل خونی مؤثر است: بخش مهمی از انرژی مورد نیاز برای این مورد تأمین می کند. به علاوه باعث تمیز شدن خون می شود و جریان خون را تنظیم و آسان می کند و مانع بروز مشکلات عروقی و تصلب شرایین می شود.

چند ویژگی جالب دیگر:

1_ عسل هرگز فاسد نمی شود، جهت نگهداری احتیاج به یخچال ندارد و می توان در دمای اتاق آن را نگهداری کرد.

2_ به خاطر میزان بالای فروکتوز ۲۵% شیرین تر از قند است.

3_ در درمان آلرژی های فصلی برای ساکنین مناطقی که عسل از گلهای همان منطقه به دست آمده است، بسیار مفید است.

4_ تنها غذایی است که استفاده از آن باعث نابودی چرخه طبیعت نمی شود.
  
ساخت چند داروی خانگی ساده و مؤثر:

1_ برای درمان گلودرد، می توان آن را با چای و لیموترش مخلوط کرد و نوشید.

2_ یک قاشق غذاخوری عسل را با سفیده یک تخم مرغ و یک قاشق چایخوری گلیسیرین و یک چهارم فنجان آرد مخلوط کنید و از ماسک به دست آمده به جهت جلوگیری از چین و چروک صورت بمدت ۱۵ دقیقه استفاده کنید و سپس پوست خود را با آب گرم بشویید.

3_ دو قاشق غذاخوری را با ۲ قاشق چایخوری شیر مخلوط کرده، بر روی پوست بمالید، مرطوب کننده خوبی است.

4_ برای جلوگیری از خشکی پوست دست، آرنج و پاشنه پا هم یک قاشق چایخوری عسل را با یک قاشق چایخوری روغن زیتون و یک دوم قاشق چایخوری آب لیمو ترکیب کنید و ۱۵ دقیقه بر روی محل مورد نظر قرار دهید. نتیجه را بزودی خواهید دید.

5_  برای درخشندگی مو نیز یک قاشق چایخوری عسل را در ۴ فنجان آب گرم حل کنید و بر روی مو بمالید، اگر رنگ موهایتان روشن است، آب یک لیموترش را هم اضافه کنید. نتیجه خوبی خواهد داشت.

6_ حتی می توانید از آن به عنوان دهان شویه هم استفاده کنید: یک قاشق عسل را با یک فنجان آب گرم ترکیب کنید و دهان خود را با آن بشویید.

7_ چند سالی است که دانشمندان تحقیقات زیادی بر روی خواص این ماده داشته اند و معتقدند سایر خواص این ماده اسرارآمیز بر آنان پوشیده است که در آینده روشن خواهد شد. بد نیست بر روی تأثیر مثبتی که دوست جوان ما در مبارزه با آلودگی هوا از این ماده مغذی دیده است هم تحقیقاتی انجام شود.

8_ شاید روزی مشکل هوای آلوده تهران و سایر شهرهای بزرگ جهان به همین سادگی حل خواهد شد تا آن روز بد نیست کمی زنبورداری بیاموزیم تا بتوانیم خودکفاتر عمل کنیم.

 


سرتان درد می‌کند؟
ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

سرتان درد می‌کند؟

ماهی بخورید. 
ماهی زیاد مصرف کنید. روغن ماهی به پیش گیری از سردرد کمک می‌کند. 
زنجبیل هم با کاهش التهاب و درد عملکرد مشابهی دارد.


تب دارید؟ 
ماست میل کنید.. 
قبل از شروع فصل گرده افشانی ماست زیاد مصرف کنید. 
همچنین بطور روزانه از عسل محلی منطقه خود میل کنید.


برای جلوگیری از سکته: 
چای بنوشید. 
با مصرف مرتب چای از رسوب چربی بر روی دیواره شریان‌ها جلوگیری کنید. 
 (چای سبز برای سیستم ایمنی فوق العاده است)!


بیخوابی دارید؟ 
عسل بخورید. 
از عسل بعنوان داروی مسکن و آرام بخش استفاده کنید.

 
دچار آسم هستید؟ 
پیاز بخورید. 
مصرف پیاز التهاب نایژک‌ها را از بین می‌برد. 
 


از ورم مفاصل رنج می‌برید؟ 
باز هم ماهی میل کنید. 
ماهی قزل آلا، تون، خD8ل مخالی و ساردین از ورم مفاصل جلوگیری می‌کند. 
(ماهی سرشار از روغن‌های امگاست که برای سیستم ایمنی فوق العاده است.)

 
دل بهم خوردگی دارید؟ 
موز و زنجبیل. 
موز به معده ای که اذیت شده کمک می‌کند. 
زنجبیل حالت تهوع صبحگاهی و دل آشوب را درمان می‌کند.

  

اگر عفونت مثانه دارید؟ 
آب قره قاط یا زرشک بنوشید. 
آب قره قاط سرشار از اسید می‌باشد که باکتری‌های مضر را کنترل می‌کند. 


دچار پوکی مشکلات استخوان هستید؟ 
آناناس میل کنید. 
شکستگی و پوکی استخوان با کمک منگنز موجود در آناناس قابل پیش گیری است.

 
از سندرم پیش از قاعدگی رنج می‌برید؟ 
ذرت بوداده میل کنید. 
خانمها می‌توانند با صرف ذرت بوداده که به کاهش افسردگی، نگرانی و خستگی که از عوارض PMS
می باشد پیش گیری کنند.

 
دچار مشکلات حافظه شده اید؟ 
صدف خوراکی بخورید. 
صدف با داشتن روی مورد نیاز به بهبود عملکرد مغز کمک می‌کند.  


سرما خوردید؟ 
سیر بخورید. 
سرو کله گرفته را با سیر تمیز کنید. (یادتان باشد که سیر سطح کلسترول را نیز کاهش می‌دهد)

 

سرفه می‌کنید؟ 
فلفل قرمز !!! 
مشابه ماده ای که در شربت سرفه بکار می‌رود در فلفل قرمز وجود دارد. البته فلفل قرمز را با احتیاط مصرف کنید شاید معده شما را تحریک کند.

 
سرطان سینه؟ 
گندم، سبوس و کلم مصرف کنید. 
این مواد استروژن را در سطوح سالم نگه می‌دارند.

   

سرطان ریه؟ 
سبزی‌های  سبز تیره و نارنجی رنگ  مصرف کنید. 
بتا اکروتن نوعی ویتامین A   پادزهر مفیدی است که در سبزی=2 0های تیره و نارنجی رنگ یافت میشود .

 

زخم معده بروز کرده؟ 
کلم بخورید. 
کلم شامل ترکیب7تی است که به درمان زخم معده و دوازدهه کمک می‌کند.

 

اسهال؟ 
سیب میل کنید. 
سیب را با پوست رنده کنید. بگذارید تا قهوه ای شوید و برای درمان این وضعیت میل کنید. ( موز نیز برای این بیماری خوب است)

   

از شریان‌های رسوب گرفته رنج می‌برید؟ 
آووکادو بخورید.

چربی غیر اشباع شده موجود در آوکادو کلسترول را پایین می‌آورد.

 
فشار خونتان بالاست؟ 
کرفس و روغن زیتون میل کنید. 
روغن زیتون فشار خون را پایین می‌آورد. 
کرفس نیز شامل ماده ای است که فشار خون را پایین می‌آورد.

 
ناهماهنگی قند خون دارید؟ 
بروکلی و بادام زمینی میل کنید. 
کروم موجود در بروکلی و بادام زمینی انسولین و قند خون را تنظیم می‌کند. 


  
کیوی: 
ریز و مقوی. منبع بسیار خوب پتاسیم،منیزیوم، ویتامین E   و فیبر. ویتامین C   موجود در آن دو برابر پرتقال می‌باشد.

   

سیب: 
یک سیب در روز پزشک را دور نگه می‌دارد؟ با اینکه سیب ویتامین C   کمی دارد ولی  دارای  آنتی اکسیدان‌ها  وفلاونوید‌هایی می‌باشد که با تشدید فعالیت ویتامین C   به کاهش خطر سرطان روده بزرگ، حمله قلبی و سکته مغزی کمک می‌کند

 
توت فرنگی: 
میوه محافظ. توت فرنگی بالاترین قدرت آنتی اکسیدان را در میان میوه ای اصلی دارد که بدن را در برابر سرطان، رادیکال‌های آزاد رسوب شده درون رگ‌های خونی محافظت می‌کند. (در واقع هر میوه ای از خانواده توت برای شما خوب و مفید اسA  . شامل میزان بالای انتی اکسیدان هستند و ما را 
جوان نگه می‌دارند ... آبی بهترین نوع است و کلیه رادیکال‌های آزاد را که به بدن هجوم می‌آورند از بین می‌برد.

 

پرتقال: 
شیرین ترین دارو. خوردن 2 الی 4 پرتقال در روز کمک به پیش گیری از سرماخوردگی و کلسترول پایین می‌کند و سنگ‌های کلیه را از بین می‌برد و خطر سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد.

 
هندوانه: 
هندوانه شامل مواد طبیعی (منابع طبیعی) بهترین تسکین دهنده عطش. شامل 92 % آب و حجم بسیار زیادی از گلوتاA Aیون می‌باشد که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. همچنین منبع اصلی لیکوپن - اکسیدان ضد سرطان است.   سایر مواد غذایی یافت شده در هندوانه شامل  پتاسیم و   ویتامین C   می‌باشد که کمک به حفظ سلامت پوست می‌کند و همچنین پوست ما را در برابر اشعه‌های خطرناک SPF   محافظت می‌نماید ). 


گواوا : 
گواوا و پاپایا: بالاترین سطح ویتامین C   از نظر فیبر نیز غنی است که به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند.

 

گوجه فرنگی: 
ترفند پیش گیرانه بسیار خوبی برای آقایان است و بیماری‌های پروستات را از آنها دور نگه می دارد.

 


چطور موهایتان بلندتر و ضخیم‌تر شود
ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

چطور موهایتان بلندتر و ضخیم‌تر شود

شما هم نا امیدانه به دنبال راه‌هایی هستید که موهایتان سریعتر رشد کند و ضخیم‌تر شود؟ بااینکه هیچ راه جادویی برای سریعتر رشد کردن موهایتان وجود ندارد اما بااینحال توصیه‌های زیر می‌تواند کمکتان کند.


*
هفته‌ای دو تا چهار مرتبه موهایتان را با یک شامپو و نرم‌کننده ملایم بشویید.
*
*
قبل از شستن موها، آنها را شانه بزنید تا گره‌های آن باز شود و موقع شستشو موها شکسته نشوند.
*
*
برای شستن موها ترجیحاً از آب ولرم یا خنک استفاده کنید. بعد از شستشو، فوراً موها را شانه نزنید. درعوض، اجازه بدهید موها کمی خشک شوند و بعد شانه‌شان کنید.
*
*
وقتی می‌خواهید از نرم‌کننده استفاده کنید، نباید آن را روی پوسته سر بمالید. سعی کنید نرم‌کننده را فقط روی ساقه و پایین موها بمالید تا آن را مرطوب نگه دارد.
*
*
شانه زدن مو با برس‌های گرد باعث می‌شود موهایتان پرحجم‌تر به نظر برسد. این برس‌ها کمک می‌کنند که روغن طبیعی مو در کل سر پخش شود و موها را درخشان‌تر نشان می‌دهد.

اما از زیاد شانه زدن موها خودداری کنید و برای باز کردن گره‌های مو از شانه‌هایی با دندانه‌های بلند استفاده کنید. علاوه بر این، سعی کنید حداقل ماهی یکبار یا هر 10-8 هفته یکبار موهایتان را اصلاح کنید تا پایین موها که خراب می‌شود سالم شود.


*
بطور مداوم موها و پوست سرتان را با روغن نارگیل گرم یا روغن زیتون ماساژ دهید تا گردش خون در سر بیشتر شده و رشد موهایتان سریعتر شود. این ماساژ دایره‌وار و استفاده از روغن‌های درمانی به سالم ماندن موها کمک می‌کند. می‌توانید از گیاهان درمانی هم استفاده کنید.

بعنوان مثال ، دو قاشق غذاخوری رزماری خشک را در فنجانی روغن زیتون ریخته، مخلوط را گرم کنید و روی سر بمالید. همچنین، مخلوط گرم شده روغن نارگیل و آب انگور فرنگی هم قابل استفاده است.
بعد از ماساژ دادن اجازه دهید که روغن 15 تا 30 دقیقه روی سرتان بماند و بعد شستشو دهید. حتی می‌توانید پوست سرتان را بدون هیچ ماده‌ای هر روز ماساژ دهید.


*
اگر دوست دارید بدانید چطور می‌توانید رشد موهایتان را سریعتر کرده و آنها را ضخیم‌تر کنید، احتمالاً می‌دانید که داشتن موهایی سالم یکی از ملزومات آن است.

درنتیجه، باید رژیم غذایی خوبی داشته باشید که حاوی ویتامین‌های A، B کمپلکس، C، E، امگا3، پروتئین، زینک و منیزیم باشد.
باید از انواع مختلف موادغذایی مثل جوانه‌ها، اسفناچ، کلم، عدس، لوبیا، زردآلو، مرکبات، سبزیحات تازه، روغنماهی، روغن بذرکتان، غلات کامل و از این قبیل استفاده کنید.
قرص‌های بیوتین، مولتی‌ویتامین‌ها و سایر مکمل‌های غذایی هم برای دست یافتن به رشد سریع موها مفید است. علاوه بر این، باید در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید.


*
بااینکه این مسئله هنوز از نظر علمی تایید نشده است، اما می‌توانید در شامپوی معمولیتان کمی ژلاتین ساده بریزید. این کار موجب تقویت رشد موها می‌شود.
*
*
کارهایی مثل رنگ کردن مو، فر کردن مو، یا کارهای آرایشی دیگر که در آن از موادشیمیایی بسیار قوی و ابزار گرم‌کننده استفاده می‌شود را کمتر انجام دهید.
*

این کارها موهایتان را خشک کرده و به مرور زمان در معرض آسیبدیدگی قرار می‌دهند. برای بستن موها از کلیپس یا گیره‌سرهایی با پوشش پارچه‌ای استفاده کنید.


*
روزانه حداقل 8-7 ساعت بخوابید تا موهایتان سریعتر رشد کند. عواملی مثل کمبود خواب و استرس معمولاً با ریزش مو در ارتباط هستند. موقع خوابیدن از بالش‌های سیلک یا ساتنی استفاده کنید زیرا کمتر موها را دچار گره‌خوردگی می‌کند.

علاوه بر اینها، مرتب ورزش کنید تا گردش‌خون و متابولیسم بدنتان تنظیم شود. موقع شنا کردن حتماً از کلاه شنا استفاده کنید تا کلر آب استخر آسیب کمتری به موهایتان وارد کند.

اگر نمی‌دانید چطور با شستشوی روزانه می‌توانید موجب رشد بیشتر و سریعتر موهایتان شوید، نباید خودتان را خیلی سختی دهید. به جز شرایطی که موهایتان شدیداً چرب باشد، نباید موهایتان را هر روز شستشو دهید.
پورتال مردمان


خوردنی های از بین برنده استرس:
ساعت ٦:۳٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

خوردنی های از بین برنده استرس:

 

یک کارشناس در سایت تغذیه هول فود کاتولوگ فهرستی از مواد غذایی ارائه ‌کرده‌ است که این خوردنی‌ها تاثیر بسزایی در دور کردن استرس از انسان دارند و یا به عبارتی آرامش بخش هستند.استرس ممکن است همه جا با شما باشد، مثل محیط کار، در هنگام رانندگی، در جشن‌ها و مراسم و یا حتی در منزل و زمانی که اخبار ناخوشایندی ممکن است از طریق رادیو و تلویزیون به گوشتان برسد، اما در دنیای پرتنش امروز، چه کسانی ممکن است از استرس در امان باشند؟

کارشناسان معتقدند که یک رژیم غذایی تحریک کننده و نامنظم و آشفته در واقع پیش فاکتوری برای بروز استرس است که معمولا شامل مصرف چای و میان وعده‌ها به طور مکرر و نامنظم است، اما با دنبال کردن یک رژیم غذایی منظم و همچنین انتخاب خوردنی‌هایی مناسب می‌توان تا حد امکان استرس روزانه را از خود دور نگهداشت.

اولین خوردنی استرس زدا در این فهرست، «ماست» است:
ماست به ویژه‌ برای فصل تابستان مفید است، چون سبک بوده و هضم آن هم آسان است. دکتر شیفا شارما، متخصص تناسب اندام در هند در این باره می‌گوید: ماست یا هر محصول لبنی دیگر غنی از ماده‌ای به نام تیروسین است که میزان سروتونین را در مغز افزایش می‌دهد. به بیانی دیگر پروتئین‌ها در محصولات لبنی مقدار سروتونین را که نوروهورمونی در مغز است، افزایش می‌دهند و در نتیجه استرس اعصاب را کاهش داده و شما را آرام می سازد.

خوردنی بعدی برای از بین بردن استرس، «شکلات تلخ» است:
پزشکان می گویند: مصرف شکلات تلخ از مقدار هورمون استرس می‌کاهد و سایر آشفتگی‌های بیوشیمیایی مرتبط با استرس را متعادل می‌سازد.

مرکبات هم خوردنی‌های مناسبی هستند برای برطرف کردن استرس:
میوه‌ها حاوی قند طبیعی هستند که ذهن را از استرس خالی می‌سازند و مرکبات و میوه‌های تابستانی تاثیر بیشتری در این زمینه دارند.

خوردنی ضد استرس بعدی «بادام درختی» است:
بادام سرشار از ویتامین «B2» و ویتامین «E»، منیزیم و روی است. ویتامین‌های B و منیزیم تاثیر بسزایی در تولید سروتونین دارند که خلق انسان را تنظیم می‌کنند و استرس را تسکین می‌دهند. روی هم می‌تواند با برخی از اثرات منفی استرس مقابله کند و ویتامین E هم به عنوان یک آنتی اکسیدان مولکول‌های رادیکال آزاد را که با استرس و بیماری قلبی مرتبط هستند، نابود می‌سازد.

گزینه بعدی «چای» گیاهی یا «چای سیاه» است :
که ضمن کنترل کالری‌ها، خلق و خوی شما را نیز بهبود می‌بخشد.چای بابونه، چای یاسمن و سایر چای‌های گیاهی تاثیر شگفت انگیزی روی بدن شما دارند و می‌توانند مثل یک داروی مسکن عمل کنند.

ماهی هم جزو خوراکی‌های ضد استرس و آرامش بخش است.
ماهی» منبع غنی از چربی‌های امگا ــ ۳ است: که حاوی ویتامین‌های گروه B به ویژه‌ B6 و B12 مفید برای مقابله با استرس هستند. در واقع ویتامین B12 یکی از مهمترین مکمل‌ها برای ساخت سروتونین به عنوان هورمون شادی در مغز است و کمبود ویتامین B12  می‌تواند سبب افسردگی شود.

کلم بروکلی:
یکی دیگر از خوردنی‌های مفید برای مقابله با استرس است که وقتی به پاستا، برنج و یا سالاد افزوده می‌شود، تاثیر معجزه آسایی در ایجاد شادی در شما اعمال می‌کند. کلم بروکلی هم سرشار از ویتامین‌های گروه B شامل اسید فولیک است که به کاهش ترس، اضطراب و نگرانی استرس و حتی افسردگی کمک می‌کنند. فیبر موجود در این سبزی نیز برای مقابله با یبوست و سندرم روده ترکیب پذیر مفید است که این سندرم در واقع حاصل استرس بلند مدت است.

آخرین ماده معجزه آسا در کاهش استرس «سیر» است.
سیر برای آرام کردن تنش و استرس و نیز کاهش گلوکز خون مفید است. سیر سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است و این مواد در مقابله با استرس بسیار مفید است.

 


طب غذایی
ساعت ٦:۳٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

Food as Medicine

 

.

سرتان درد می کند؟ 
ماهی بخورید.
ماهی زیاد مصرف کنید. روغن ماهی به پیش گیری از سردرد کمک می کند.
زنجبیل هم با کاهش تورم و درد عملکرد مشابهی دارد.

+

 

HAVE FEVER?
EAT YOGURT!
Eat lots of yogurt before pollen season.
Also eat honey from your area (local region) daily.

تب دارید؟ 
ماست میل کنید. 
قبل از شروع فصل گرده افشانی ماست زیاد مصرف کنید.
همچنین بطور روزانه از عسل محلی منطقه خود میل کنید.

+

 

TO PREVENT STROKE?
DRINK TEA!
Prevent buildup of fatty deposits on artery walls with regular doses of tea.
(Actually, tea suppresses my appetite and keeps the pounds from invading .... Green tea is great for our immune system)!

برای جلوگیری از سکته: 
چای بنوشید. 
با مصرف مرتب چای از رسوب چربی بر روی دیواره شریان ها جلوگیری کنید. 
(در مورد خودم چای اثر خوبی برای کاهش اشتها داشته و مانع اضافه وزن شده است.... چای سبز برای سیستم ایمنی فوق العاده است)!

+

 

INSOMNIA (CAN'T SLEEP)?
HONEY!
Use honey as a tranquilizer and sedative.

بیخوابی دارید؟ 
عسل بخورید. 
از عسل بعنوان داروی مسکن و آرامش بخش استفاده کنید.

+

 

ASTHMA?
EAT ONIONS!!!!
Eating onions helps ease constriction of bronchial tubes.
(When I was young, my mother would make onion packs to place on our chest, helped the respiratory ailments and actually made us breathe better).

دچار آسم هستید؟ 
پیاز بخورید. 
مصرف پیاز التهاب نایژک ها را از بین می برد. 
(وقتی بچه بودم مادرم بسته پیاز درست می کرد تا روی قفسه سینه ما بگذارد. برای درمان بیماری های تنفسی خوب بود و کمک می کرد بهتر نفس بکشیم.)

+

 

ARTHRITIS?
EAT FISH, TOO!!
Salmon, tuna, mackerel and sardines actually prevent arthritis.
(fish has omega oils, good for our immune system)

از ورم مفاصل رنج می برید؟ 
باز هم ماهی میل کنید. 
ماهی قزل آلا، تون، خال مخالی و ساردین از ورم مفاصل جلوگیری می کند. 
(ماهی سرشار از روغن های امگاست که برای سیستم ایمنی فوق العاده است.)

 

+

UPSET STOMACH?
BANANAS and GINGER!!!!!
Bananas will settle an upset stomach.
Ginger will cure morning sickness and nausea.

دل بهم خوردگی دارید؟ 
موز و زنجبیل. 
موز به معده ای که اذیت شده کمک می کند. 
زنجبیل حالت تهوع صبحگاهی و دل آشوب را درمان می کند.

+

 

BLADDER INFECTION?
DRINK CRANBERRY JUICE!!!!
High-acid cranberry juice controls harmful bacteria.

اگر عفونت مثانه دارید؟ 
آب قره قاط بنوشید. 
آب قره قاط سرشار از اسید می باشد که باکتری های مضر را کنترل می کند.

+

BONE PROBLEMS?
EAT PINEAPPLE!!!
Bone fractures and osteoporosis can be prevented by the manganese in pineapple.

دچار مشکلات استخوان هستید؟ 
آناناس میل کنید. 
شکستگی و مشکلات استخوکن با کمک منگنز موجود در آناناس قابل پیش گیری است.

+

 

MEMORY PROBLEMS?
EAT OYSTERS!
Oysters help improve your mental functioning by supplying much-needed zinc.

دچار مشکلات حافظه شده اید؟ 
صدف خوراکی بخورید. 
صدف با داشتن روی مورد نیاز به بهبود عملکرد مغز کمک می کند.

+

COLDS?
EAT GARLIC!
Clear up that stuffy head with garlic.
(remember, garlic lowers cholesterol, too.)

سرما خوردید؟ 
سیر بخورید. 
سرو کله گرفته را با سیر تمیز کنید.
(یادتان باشد که سیر سطح کلسترول را نیز کاهش می دهد)

+

 

COUGHING?
USE RED PEPPERS!!
A substance similar to that found in the cough syrups is found in hot red pepper.
Use red (cayenne) pepper with caution-it can irritate your tummy.

سرفه می کنید؟ 
فلفل قرمز !!! 
مشابه ماده ای که در شربت سرفه بکار می رود در فلفل قرمز وجود دارد.
البته فلفل قرمز را با احتیاط مصرف کنید شاید معده شما را تحریک کند.

 

+

BREAST CANCER?
EAT Wheat, bran and cabbage Helps to maintain estrogen at healthy levels.

سرطان سینه؟ 
گندم، سبوس و کلم مصرف کنید. 
این مواد استروژن را در سطوح سالم نگه می دارند.

+

 

LUNG CANCER?
EAT DARK GREEN AND ORANGE AND VEGGIES!!!
A good antidote is beta carotene, a form of Vitamin A found in dark green and orange vegetables.

سرطان ریه؟ 
سبزیجات تیره و نارنجی رنگ و سبز ی مصرف کنید. 
پادزهر مفیدی است که در سبزیجات تیره و نارنجی رنگ یافت میشود A بتا اکروتن، نوعی ویتامین .

+

ULCERS?
EAT CABBAGE ALSO!!!
Cabbage contains chemicals that help heal both gastric and duodenal ulcers.

زخم معده بروز کرده؟ 
کلم بخورید. 
کلم شامل ترکیباتی است که به درمان زخم معده و دوازدهه کمک می کند.

+

 

DIARRHEA?
EAT APPLES!
Grate an apple with its skin, let it turn brown and eat it to cure this condition.
(Bananas are good for this ailment)

اسهال؟ 
سیب میل کنید. 
سیب را با پوست رنده کنید. بگذارید تا قهوه ای شوید و برای درمان این وضعیت میل کنید.
( موز نیز برای این بیماری خوب است)

+

 

CLOGGED ARTERIES?
EAT AVOCADO!
Mono unsaturated fat in avocados lowers cholesterol.

از شریان های رسوب گرفته رنج می برید؟ 
آووکادو بخورید. 
چربی غیر اشباع شده موجود در آوکادو کلسترول را پایین می آورد.

+

 

HIGH BLOOD PRESSURE?
EAT CELERY AND OLIVE OIL!!!
Olive oil has been shown to lower blood pressure.
Celery contains a chemical that lowers pressure too.

فشار خونتان بالاست؟ 
کرفس و روغن زیتون میل کنید. 
روغن زیتون فشار خون را پایین می آورد. 
کرفس نیز شامل ماده ای است که فشار خون را پایین می آورد.

+

 

BLOOD SUGAR IMBALANCE?
EAT BROCCOLI AND PEANUTS!!!
The chromium in broccoli and peanuts helps regulate insulin and blood sugar.

ناهماهنگی قند خون دارید؟ 
بروکلی و بادام زمینی میل کنید. 
کروم موجود در بروکلی و بادام زمینی انسولین و قند خون را تنظیم می کند.

+

 

Kiwi:
Tiny but mighty.
This is a good source of potassium, magnesium, Vitamin E &fiber.
It's Vitamin C content is twice that of an orange.

کیوی: 
ریز و مقوی.
منبع بسیار خوب پتاسیم،منیزیوم، ویتامین C و فیبر...
ویتامین E موجود در آن دو برابر پرتقال می باشد.

+

 

Apple:
An apple a day keeps the doctor away?
Although an apple has a low Vitamin C content, it has antioxidants & flavonoids which enhances the activity of Vitamin C thereby helping to lower the risks of colon cancer, heart attack & stroke.

سیب: 
یک سیب در روز پزشک را دور نگه می دارد؟
با اینکه سیب ویتامین C را افزایش می دهد و به کاهش خطر سرطان روده بزرگ، اکسیدان و می باشد که فعالیت ویتامین C حمله قلبی و سکته مغزی کمک می کند.

+

Strawberry:
Power among Protective fruit.
Strawberries have the highest total antioxidant vessels clogging free radicals protects the body from cancer causing, blood & major fruits. Anti-oxidants and they actually keep us actually; any berry is good for you.
They're high in them get rid of all ...
(best and very versatile in the health field blueberries are the ... young (free-radicals that invade our bodies them)

توت فرنگی: 
میوه محافظ. توت فرنگی بالاترین قدرت کنتی اکسیدان را در میان میوه ای اصلی دارد که بدن را در برابر سرطان، رادیکال های آزاد رسوب شده روی رگ های خونی محافظت می کند. (در واقع هر میوه ای از خانواده توت برای شما خوب و مفید است.
شامل میزان بالای انتی اکسیدان هستند و ما را جوان نگه می دارند ... سته آبی بهترین نوع است و کلیه رادیکال های آزاد را که به بدن هجوم می آورند از بین می برد.

+

 

+

Orange:
Oranges a day may help keep colds away, lower Sweetest medicine.
Taking 2 - 4 .cancer dissolve kidney stones as well as lessen the risk of colon & cholesterol, prevent

پرتقال: 
شیرین ترین دارو.
خوردن 2 الی 4 پرتقال در روز کمک به پیش گیری از سرماخوردگی و کلسترول پایین می کند و سنگ های کلیه را از بین می برد و خطر سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد.

+

 

+

Watermelon:
They are also a key source of dose of glutathione which helps boost our immune system packed with a giant Coolest Thirst Quencher.
Composed of 92% water, it is also other nutrients .
lycopene - the cancer fighting oxidant Potassium& found in watermelon are Vitamin C.
(watermelon also has natural substances) rays sources [that keep our skin healthy, protecting our skin from those darn sun natural SPF].

هندوانه: 
هندوانه شامل مواد طبیعی (منابع طبیعی) بهترین تسکین دهنده عطش.
شامل 92 % آب و حجم بسیار زیادی از گلوتاتیون می باشد که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
همچنین منبع اصلی لیکوپن - اکسیدان ضد و پتاسیم می باشد. سرطان است.
سایر مواد غذایی یافت شده در هندوانه شامل ویتامین C می باشد که کمک به حفظ سلامت پوست می کند و همچنین پوست ما را در برابر اشعه های خطرناک SPF محافظت می نماید ..)

+

 

+

Guava &Papaya:
Top awards for Vitamin C.. They are the clear winners for their high Vitamin C content.
Guava is also rich in fiber which helps prevent constipation.

گواوا : 
گواوا و پاپایا: بالاترین سطح ویتامین C از نظر فیبر نیز غنی است که به جلوگیری از یبوست کمک می کند

+

 

+

Tomatoes:
a preventative measure for men, keeps those prostrate problems are very good as their bodies from invading.

گوجه فرنگی: 
ترفند پیش گیرانه بسیار خوبی برای آقایان است و بیماری های پروستات را از آنها دور نگه می دارد

 

 


روانشناسی - تست‌های روانشناسی
ساعت ٦:۳٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

روانشناسی - تست‌های روانشناسی

 

 

این یک تست روانشناسی است که توسط زیگموند فروید طراحی شده.

فرض کنید که در خانه هستید و پنج اتفاق زیر همزمان پیش میاد.

1- تلفن زنگ میزنه

2- بچه تان گریه میکنه

3-یکی داره در خونه رو می زنه و صداتون میکنه

4- لباس ها را بیرون روی طناب پین کرده اید و بارون میگیره

5- شیر آب رو در آشپز خانه باز گذاشتید و آب داره سر ریز میشه

خب حالا با این وضعیت شما به ترتیب کدوم کارها رو انجام میدید؟ یعنی از شماره ی 1 تا 5 رو با چه اولویتی انجام میدید؟

اولویت های خودتونو تعیین کنید و برای تحلیلش پایین صفحه رو ببینید.

 

زیگموند فروید

فروید یکی از بارزترین شخصیت های علمی قرن بیستم است.

او در 6 ماه مه 1856 به دنیا آمد و در در 23 سپتامبر 1939 از دنیا رفت.

او اطریشی بود و از بنیانگذاران دانشکده روانپزشکی.

بیشترین شهرت فروید مربوط به کارهای او در زمینه روان شناسی تمایلات جنسی، رویاها و ضمیر ناخودآگاه است.

او به عنوان پدر علم روان تحلیل گری شناخته می شود.

( برای اطلاعات بیشتر بروید به : http://en.wikipedia.org/wiki/Sigmund_Freud )

 

هر یک از 5 مورد بالا نشون دهنده یکی از جنبه های زندگی شماست


1- زنگ تلفن، نشونه شغل و کار شماست.

2- گریه بچه، نشون دهنده خانواده است.

3- زنگ در خونه، نشون دهنده دوستان شماست.

4- لباس ها، نشون دهنده پول هستن.

5- سر رفتن آب، نشون دهنده میل جنسی (Sex) هستش.

ترتیب انتخاب های شما نشون دهنده اولویت های ذهن شما در زندگیه.


پندی از " سقراط " در باره بیماری روحی!!
ساعت ٦:۳۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

پندی از " سقراط " در باره بیماری روحی!!

 

روزی سقراط ، حکیم معروف یونانی، مردی را دید که خیلی ناراحت و متاثراست. علت ناراحتیش را پرسید ،پاسخ داد:"در راه که می آمدم یکی از آشنایان را دیدم.سلام کردم جواب نداد و با بی اعتنایی و خودخواهی گذ شت و رفت و من از این طرز رفتار او خیلی رنجیدم." سقراط گفت:"چرا رنجیدی؟" مرد با تعجب گفت :"خب معلوم است، چنین رفتاری ناراحت کننده است." سقراط پرسید:"اگر در راه کسی را می دیدی که به زمین افتاده و از درد وبیماری به خود می پیچد، آیا از دست او دلخور و رنجیده می شدی؟" مرد گفت:"مسلم است که هرگز دلخور نمی شدم.آدم که از بیمار بودن کسی دلخور نمی شود." سقراط پرسید:"به جای دلخوری چه احساسی می یافتی و چه می کردی؟" مرد جواب داد:"احساس دلسوزی و شفقت و سعی می کردم طبیب یا دارویی به او برسانم." سقراط گفت:"همه ی این کارها را به خاطر آن می کردی که او را بیمار می دانستی،آیا انسان تنها جسمش بیمار می شود؟ و آیا کسی که رفتارش نادرست است،روانش بیمار نیست؟ اگر کسی فکر و روانش سالم باشد،هرگز رفتار بدی از او دیده نمی شود؟ بیماری فکر و روان نامش "غفلت" است و باید به جای دلخوری و رنجش ،نسبت به کسی که بدی می کند و غافل است،دل سوزاند و کمک کرد و به او طبیب روح و داروی جان رساند.

پس از دست هیچکس دلخور مشو و کینه به دل مگیر و آرامش خود را هرگز از دست مده و بدان که هر وقت کسی بدی می کند، در آن لحظه بیمار است.

 


هدف اصلی که انسان در امر ازدواج باید دنبال کند
ساعت ٦:۳۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

هدف اصلی که انسان در امر ازدواج باید دنبال کند را توضیح داده و مشخصات و خصوصیات همسری را که بتواند انسان را به این هدف برساند ، بیان کنید

سؤالی را که در خصوص هدف از ازدواج و مشخصات همسری که بتواند انسان را به این هدف برساند. در این راستا آگاهی از مشخصات ، خصوصیات ، روحیات ، وضعیت خانوادگی و . . .  شخص سؤال کننده نیز در پاسخ به آن قطعا مؤثر خواهد بود و طبیعی است که این موارد ، از عهده این صفحات بیرون است . صاحب نظران اسلامی هنگامی که در این مقوله وارد می شوند ، با توجه به اهمیت و جایگاه آن در زندگی انسان ، گاه ماهها و در طی جلسات گوناگون به بحث می نشینند . همانگونه که می دانی ، حتی کتب مختلفی نیز در این موضوع تألیف گشته است . لذا ما در این مجال تنها می توانیم به پاره ای از خطوط کلی این مسأله آن هم به صورت اختصار بپردازیم ، اما امیدواریم اگر قسمت خاصی از این موضوع را مد نظر داشتی و یا مطالب ارسالی برایت واضح نبود ، آنرا با دوستانت در سایت رشد در میان بگذاری .

 

مقصدی جاودانه :

اصولا نه تنها در بحث ازدواج ، بلکه در تمامی مراحل زندگی ، انسان باید یک هدف اصلی را دنبال نماید که آن  طاعت الهی و قرب به پروردگار متعال است؛ چرا که هر هدفی غیر از او ، پوچ و گذراست و سرانجام رنگ فنا به خویش می گیرد . اما اگر عمل انسان به خاطر اجرای فرمان الهی و هدف او از انجام آن عمل ، اطاعت دستورات محبوب خویش و بندگی آستان او بود ، در این صورت عمل او محدود به زندگانی گذرای دنیا نیست . این چنین فردی از آن جهت که عملش با ذات جاودانه الهی پیوند خورده  و رنگی الهی به خویش گرفته است ، همواره و تا ابد از ثمرات آن بهره مند می گردد . به علاوه این عمل ، او را گامی بیشتر به پروردگار مهربانش که کمال مطلق است ، نزدیک می کند . قرآن کریم نیز ما را در این مسیر بارها و بارها تذکر می دهد و بیان می دارد که : " همه کسانى که روى آن (زمین) هستند فانى مى‏شوند، و تنها ذات ذوالجلال و گرامى پروردگارت باقى مى‏ماند! " (1)  و یا می فرماید : " رنگ خدایى ( بپذیرید! رنگ ایمان و توحید و اسلام) و چه رنگى از رنگ خدایى بهتر است؟! . . . " (2)

شاید این گونه اندیشیدن تجربه ای تازه در زندگیمان باشد و یا حتی کمی دور از دسترس به نظر برسد ، اما این مقصد دست یافتنی است . اگر اینگونه باشیم ، واقعا دنیائی تازه در برابر چشمانمان گشوده می شود و چه بسا بتوانیم حقیقتا منظره ای از بهشت را در همین زندگی مشترکمان تجربه کنیم . . .

 

در کنار هم ، در راه دوست :

از آن جهت که ازدواج یکی از مقاطع حساس زندگانی انسان است و نقشی تعیین کننده در حیات مادی و معنوی او دارد ، لذا این هدف گذاری ، در امر ازدواج از اهمیت بیشتری نسبت به سایر امور برخوردار می گردد . آنچه تعالیم اسلامی در این زمینه به ما می آموزند ، آنست که هدف خویش را از ازدواج ، قرب الهی و اطاعت پروردگارمان انتخاب کنیم . این بدان معناست که معیار و هدف زندگی مشترک خود را کمک به یکدیگر و تعاون برای اطاعت خدای مهربانمان و بندگی آستانش قرار دهیم ؛ هر دو به دنبال تحصیل رضایت پرودگار خویش در تمامی امور و انجام وظیفه خود در تک تک لحظات زندگانی باشیم و یکدیگر را در این کار یاری کنیم .

اگر زندگی این گونه به خویش رنگ گرفت و در این راستا تشکیل شد ، لحظه به لحظه مهر و محبت ما و همسرمان نسبت به یکدیگر بیشتر و بیشتر خواهد گشت و بدیهی است طبق آنچه که ذکر شد ، دیگر این زندگی فانی نخواهد بود . حتی ائمه اطهار ( علیهم السلام ) در بیانات خویش این گونه ذکر نموده اند که این چنین زندگی و پیوندی حتی در بهشت نیز گسسته نخواهد شد و نور این چنین همسری از حور العین با آن همه وصف زیبائیش بیشتر است و این دو همسر در بهشت الهی نیز در کنار یکدیگر مأوی خواهند گرفت .

 

همسری اینگونه . . .  :

از آنچه که ذکر شد ، پاسخ قسمت دوم سؤالت نیز روشن می گردد . لازمه آنکه همسر انسان بتواند او را در این مسیر یاری کند ، آنست که در درجه اول او نیز همانند شوهرش از میان تمامی اهداف گوناگونی که انسانهای مختلف برای زندگی خویش انتخاب می کنند ، آزادانه و آگاهانه این آرمان را برگزیند . خصوصیت بارز چنین افرادی نیز سعی و کوشش مضاعف در تقوای الهی و اجتناب از محرمات خداست  .

اما در عمل چگونه می توانیم این خصوصیات را در همسر آینده خود بررسی کنیم ؟ باید توجه داشته باشیم که خانواده همسرمان نقشی تعیین کننده در روحیات او دارند . لذا اگر در میان خانواده او نظمی صحیح و تفاهمی درست وجود داشته باشد ، خود امتیازی بزرگ به شمار می آید .  یعنی پدر در کنار انس با خانواده ، مدیری توانمند در آن به حساب آید و مادر نیز در پیچ و خمهای زندگی جایگاه مهربانی و محبت خویش را حفظ کند .

بر این اساس و جدای از تأثیرات اجتماعی و اثرات محیط های گوناگون ، معمولا ساختار اصلی شخصیت پسر ، بیشتر شبیه به پدر اوست و دختر نیز اساس شخصیت خویش را از مادر خویش دارد . لذا به خوبی می توانیم با دقت در خصوصیات و ویژگیهای پدر و مادر همسر آینده یمان تا حدودی از آرمانها و خصوصیات اصلی او آگاه گردیم.

تحقیق و جستجو از آشنایان خانواده آنان نیز عاملی بسیار مؤثر به شمار می آید که ما را در این زمینه کمک خواهد نمود .

در کنار تمامی این مسائل ، باید توجه داشته باشیم که زیبائی و آراستگی ظاهری ، مسائلی مهم ، اما در درجه دوم از اهمیت هستند ؛ چرا که انسان با اخلاق و آرمان همسرش زندگی می کند و نه با زیبائی و حتی میزان تحصیلات او . به همین خاطر است که اگر کمی جستجو کنیم ، می یابیم بسیاری از زوجها هستند که هر دو در مراتب بالای علمی بسر می برند ، و یا آنکه خصوصیات ظاهری منحصر به فردی دارند ، اما زندگی زناشوئی بسیار تیره ای را تجربه می کنند.

پس جای هیچ شکی باقی نمی ماند که اساس و عمق مهر و محبت و پایداری آن به انگیزه های انسان از ازدواج

باز می گردد .  لذا ژرف ترین آرمانها ، ناگسستنی ترین پیوند ها را رقم خواهند زد . اگر حقیقتا ، هر دو همسر اهدافی الهی را برای خویش برگزیدند ، طبیعی است که در عمل نیز سعی می کنند تا لحظه به لحظه در مسیر دست یافتن به آن قدم بردارند و یکدیگر را یاری کنند و در اینچنین زندگانی ، قطعا مهر و محبت عمیق تر و پایدار تر خواهد بود .

 

زیباترین پیوند ، عمیق ترین عشق :

نمونه بارز این زندگانی زیبا و سرشار از محبت ، زندگانی امیرالمؤمنین و فاطمه زهرا ( سلام الله علیهما ) است . به جاست تا در این قسمت ، به عنوان شاهدی بر آنچه ذکر شد ،  به نمونه ای متعالی از زندگانی آن دو بزرگوار  اشاره کنیم ؛ حیاتی که از هنگام شکل گیری آن ، معیار وحدت بخشش ، محبت پروردگار متعال  بود و در لحظه به لحظه آن تنها خدا مد نظر قرار داشت و غیر از او هرگز چیزی در دیدگاه آنان جلوه نمی نمود .

پس از آنکه رسول اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) امیر المؤمنین ( علیه السلام ) را به حضرت زهرا ( سلام الله علیها) تزویج نمودند ، روزی بر خانه آن حضرت وارد گشتند . در این هنگام پیامبر اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) رو به امیر المؤمنین نمودند و از آن حضرت پرسیدند که فاطمه چگونه است ؟ حضرت در پاسخ فرمود : " نعم العون علی طاعة الله "،" نیکو یاوری است برای طاعت الهی ". سپس رو به صدیقه طاهره ( سلام الله علیها ) نمودند و از ایشان در خصوص امیر المؤمنین پرسیدند . آن حضرت در پاسخ فرمودند : " خیر البعـل "، " امیر مؤمنان برترین شوهر است ". رسول اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) با شنیدن این سخنان دست به دعا برداشتند و فرمودند : " خدایا ، جمعشان را مجتمع گردان دلهایشان را مأنوس نما ، آنان و ذرییشان را از وارثان بهشت قرار ده ، ذریه طیب و طاهر و مبارک نصیبشان بنما و در خاندانشان برکت قرار ده و آنان را امامانی قرار بده که به امرت وبه سوی طاعتت هدایت نمایند و بر طبق رضای تو فرمان دهند . " (3) و (4)

اگر توجه نمائیم ، بسیار جالب و شگفت انگیز است که با آنهمه مراتب کمال که وجود مقدس حضرت زهرا(سلام الله علیها) دارا بود ، اما در هنگامی که امیرالمؤمین ( علیه السلام ) می خواهند ایشان را توصیف نمایند ، والاترین مطلبی که ذکر می کنند آنست که او نیکو یاوری در مسیر اطاعت خداست .

همه می دانیم هرگز این گونه نبود که آن دو بزرگوار زندگی معمولی خویش را رها نمایند و دائما بر سجاده خویش مأوی داشته باشند ، بلکه مانند هر زن و شوهری و هر پدر و مادری مسیر طبیعی زندگی را می پیمودند . اما هدف آنان از خواب و خوراک ، کار وکسب و تمامی بخشهای زندگی ، تنها اطاعت الهی و کسب رضایت او بود . تنها او را می دیدند و به او می اندیشیدند . لذا سّر وجود عمیق ترین پیوند مهر و محبت در میان آن دو بزرگوار نیز همین است . این رضایت پروردگار است که  پایدارترین پیوند هستی را رقم می زند .

 

ازدواج ، سکون و آرامشی همه جانبه :

به دنبال این چنین رویکردی نسبت به پیوند زناشوئی ، آن ثمره عملی را  که قرآن کریم برای ازدواج ذکر می کند یعنی سکون و آرامش در تمامی ابعاد وجود انسان ، به طور کامل ظهور پیدا می کند . همانگونه که می دانید ، خداوند متعال در سوره مبارکه روم ، فلسفه ازدواج را دستیابی به سکون و آرامش بر می شمرد و می فرماید : " و از نشانه‏هاى او اینکه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودت و رحمت قرار داد؛ در این نشانه‏هایى است براى گروهى که تفکر مى‏کنند!" (5)  . از آنجا که پروردگارمان هیچ قیدی را برای این آرامش ذکر نمی کند ، در می یابیم آرامشی که ثمره ازدواج است ، در شئون مختلف انسان جلوه گری می کند . بدان معنا که پس از ازدواج ، هر دو همسر در امور اقتصادی ، اجتماعی ، مادی و مهمتر از همه مراتب معنوی و روحی به نوعی از طمأنینه و آرامش دست می یابند و آشفتگیها و بی قراریهای موجود در وجودشان به سکون و آرامش مبدل می شود .

طبیعی است که دست یابی به این سکون و طمأنینه مادی و معنوی ، خود نیز یکی از امور محرک انسان به سمت ازدواج می باشد ، چرا که هرکس تا پیش از ازدواج در وجود خود نا بسامانیها و بی قراریهائی را می یابد که در صدد آرام ساختن آنهاست . اما اگر انسان با رویکرد طاعت الهی و قدم نهادن هر چه بیشتر در مسیر بندگی و قرب خداوند متعال در این مسیر گام نهد ، قطعا آرامش او نسبت به سایرین در مرتبه ای والاتر و عمیق تر قرار خواهد داشت ، چرا که بر طبق آیات شریفه قرآن ، آنچه که در حقیقت و به صورت تام و کامل تشنگی وجود انسان را سیراب می کند ، یاد پروردگار و بندگی اوست.

 

آغازی نیکو ، مقدمه ای برای ادامه مسیر :

در کنار همه این مسائل باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که انتخاب همسری خوب ، با تمام اهمیتی که دارد ، تازه پیمودن نیمی از راه است . نباید تنها به این مقدار بسنده کنیم که همسری خوب را برای خویش برگزیده ایم ، بلکه نیکو زندگی کردن و در تمامی فراز و نشیب زندگی نیکو در کنار او بودن ، مسأله ایست که اهمیتی بسیار ویژه در سعادتمندی انسان در طول زندگانی او دارد. پس بیائیم هدفی الهی برای خود برگزینیم و در لحظه به لحظه زندگی آنگونه که او می پسندد ، زندگی کنیم .


به تویی که دوست می دارمت ...
ساعت ٦:۳۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

به تویی  که دوست می دارمت ... 

وین والتر دایر (Wayne Walter Dyer) ، در ۱۰ مه ، ۱۹۴۰ در شهر دترویت از توابع ایالت میشیگان ، ایالات متحده در خانواده‌ای به خود متکی به دنیا آمد. او یک نویسنده و سخنران است. کتاب قلمرو اشتباهات شما ، در سال ۱۹۷۶ در حدود ۳۰ میلیون نسخه فروخت و جز یکی از بالاترین فروش کتاب‌ها در تاریخ شد. دایر در سال ۱۹۸۷ به عنوان بهترین سخنران ایالات متحده شناخته شد.  

دایر در مائوی، هاوایی زندگی می‌کند. 

 

* دنیا مانند پژواک اعمال و خواستهای ماست. اگر به جهان بگویی: ”سهم منو بده...“ دنیا مانند پژواکی که از کوه برمی گردد، به تو خواهد گفت: ”سهم منو بده....“ و تو در کشمکش با دنیا دچار جنگ اعصاب می شوی.

 

اما اگر به دنیا بگویی: ”چه خدمتی برایتان انجام دهم؟...“ دنیا هم بتو خواهد گفت: خدمتی برایتان انجام دهم؟

 

چه...

 

*هر کس به دیگری زیانی برساند و یا ضربه ای به کسی بزند، بیشترین زیان را خود از آن خواهد دید، چرا که هرکس در دادگاه عدل الهی در برابر اعمال ناروای خودش مسؤول است..

 

* به هر کاری که دست زدید، نیاز به خداوند و خدمت به مردم را در نظر داشته باشید، زیرا این شیوه ی زندگی معجزه آفرینان است.

 

* درستکارترین مردم جهان، بیشترین احترام را بسوی خود جلب شده می بینند، حتی اگر آماج بیشترین بدرفتاریها و بی حرمتیها قرار گیرند. 

 

* تنها راه تغییر عادتها، تکرار رفتارهای تازه است.. 

 

* برای آغاز هر تحول در خود، ابتدا منبع تولید ترس و نفرت را در وجود خود شناسایی و ریشه کن کنید ..

 

* از مهم ترین کارهایی که به عنوان یک آدم بزرگ می توانید انجام دهید اینست که گهگاه به شادمانی دوران کودکی برگردید. 

 

* اگر مختارید که بین حق به جانب بودن و مهربانی یکی را انتخاب کنید، مهربانی را انتخاب کنید ..

 

 

* دروغ انفجاریست در اعتماد به نفس تو ..

 


  انتخاب با توست ، میتوانی بگوئی : صبح به خیر خدا جان یا بگوئی : خدا به خیر کنه ، صبح شده .. ( وین دایر )

 

به دل خود مراجعه کنید و نسبت به تمام کسانی که در گذشته از دست آنها ناراحت شده اید احساس محبت نمایید. هر جا ناراحت شدید اقدام به بخشش و عفو نمایید. عفو و گذشت پایه بیداری معنوی است. 

 

عشقم نثار کسی ا ست که با دستپاچگی در جاده‌ها از من سبقت می‌گیرد. به کسی که در گوشهٔ خیابان به حالت احتیاج افتاده‌است، کمی پول بیشتری می‌دهم. بین جر و بحثهای مردم در یک سوپر مارکت می‌روم و سعی می‌کنم به آن محیط عشق ببرم.در غالب هزاران راه، هر روز، عبادت معنویم بخشش عشق است و نه اینکه یک مسیحی ، کلیمی ، بودایی یا مسلمان باشم بلکه سعی می‌کنم شبیه به مسیح ، شبیه به بودا ، شبیه به موسی ، و یا شبیه به محمد باشم.

 

آنان که ، به قضاوت زندگی دیگران می نشینند، از این حقیقت غافلند که با صرف نیروی خود در این زمینه، خویشتن را از آرامش و صفای باطن محروم می کنند .الهی توفیقم ده که بیش از طلب همدردی، همدردی کنم..بیش از آنکه مرا بفهمند، دیگران را درک کنم.. پیش از آنکه دوستم بدارند، دوست بدارم. زیرا در عطا کردن است که می ستانیم و در بخشیدن است که بخشیده می شویم و درمردن است که حیات ابدی می یابیم..

 

اگر شخصیت خود را با فعالیت‌های شغلی خویش می‌سنجید، پس وقتی کار نمی‌کنید فاقد شخصیت هستید.((وین دایر))

 


رازهای رسیدن به آرامش درون !!
ساعت ٦:٠٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

رازهای رسیدن به آرامش درون !!

 

۱- راز آرامش درون، خویشتنداری است .. انرژیهای خود را پراکنده نکن، بلکه آنها را تحت نظر داشته باش و به طرز مفیدی هدایتشان کن.  

۲- راز آرامش درون در این است که هرکاری را با حواس جمع و علاقه انجام دهی.  

۳- راز آرامش درون در زمان حال زندگی کردن است، گذشته و آینده را در چرخه ذهنی ابدیت رها کن.    

۴- راز آرامش درون در آسایش درون است، یعنی آسایش جسمانی ، عاطفی ذهنی و معنوی.   

۵- راز آرامش درون در دل نبستن و مانند یک مسافر زندگی کردن است، این را بدان که در حقیقت هیچ چیز و هیچ کس به تو تعلق ندارد.  

۶- راز آرامش درون در شادی است، افکار شادی آفرین را آگاهانه حفظ کن.  

۷- راز آرامش درون در آرزو نداشتن یا با شادی به سمت آرزوها گام برداشتن است، این را بدان که شادی در درون تو جای دارد و نه در اشیاء و شرایط خارج از وجود تو .  

۸- راز آرامش درون در این است که همه چیز را همانطور که هست بپذیری ، آنگاه با امید و آرامش در جهت بهبودی آن قدم برداری.  

۹- راز آرامش درون در درک این مطلب است که تو نمی توانی دنیا را تغییر دهی ، اما می توانی خودت را تغییر دهی.

۱۰- راز آرامش درون در دوستی با افراد مثبت است، 

از معاشرت با افرادی که طبیعتی خالی از صفا و صمیمیت دارند پرهیز کن.  

۱۱- راز آرامش درون در ایجاد آرامش در محیط اطراف خویش است.  

۱۲- راز آرامش درون در یک زندگی ساده است، چه بسا داشتن یک اتومبیل شیک، باعث سلب آسایش انسان می شود. پس ضروریات زندگی را دوباره برای خود تعریف کن.  

۱۳- راز آرامش درون در یک زندگی سالم است، 

هر روز ورزش کن، غذای مناسب بخور و نفس عمیق بکش.  

۱۴- راز آرامش درون در داشتن وجدانی پاک است.  

۱۵- راز آرامش درون در رفتار آزادانه است، رفتاری که بر آمده از خود واقعی ات باشد، نه افکار دیگران.  

16- راز آرامش درون در این است که در تمام مراحل زندگی از حق پیروی کنی اگر چه به ضرر تو باشد. 

۱۷- راز آرامش درون در غبطه نخوردن به مال دیگران است،  این را بدان که آنچه حق توست، هر طور که باشد، خود را به تو خواهد رساند.  

۱۸- راز آرامش درون در گله مند نبودن است ،  آنچه دنیا به تو می بخشد، در مقابل چیزی است که پیش تر ، تو به او بخشیده ای.

 19- راز آرامش درون در این است که اشتباهات خود را بپذیری و بدانی که فقط خود تو می توانی آنها را به موفقیت تبدیل کنی.  

۲۰- راز آرامش درون در این است که بر دشمن درونت غلبه کنی ،نه اینکه او را سرکوب کنی.  

۲۱- راز آرامش درون در تمرین اراده است، حتی اگر ذهنت به شدت با آن مخالف باشد.

۲۲- راز آرامش درون در این است که دلت همیشه شاد باشد ، حتی هنگامی که دیگران عبوس هستند.

۲۳- راز آرامش درون در این است که به جای توقع خوشحالی از دیگران،خودت آنها را خوشحال کنی .  

۲۴- راز آرامش درون در این است که خیر و سلامت دیگران را خیرو سلامت خود بدانی.

۲۵- راز آرامش درون در بی آزار بودن و کینه کسی را به دل نگرفتن است، 

هرگز کسی را مرنجان و آنان که تو را رنجانیده اند ببخش ، نه بخاطر اینکه آنان مستحق بخشایش هستند بلکه بخاطر آنکه تو مستحق آرامشی  

۲۶- راز آرامش درون، کار کردن در کنار دیگران است ، نه در مقابل آنها و خیر خواهی برای آنهاست نه زیر آب زنی آنها.

27- راز آرامش درون در دروغ نگفتن است، اگر چه در دادگاهی میلیونها تومان به ضرر تو باشد.  

28 – راز آرامش درون، تسلیم در برابر خواسته خالق است. زیرا اوست که به حال تو آگاه و بیناست.

29- راز آرامش درون در مقایسه نکردن خود با دیگران است. هرگز خود را با کسی مقایسه نکن و بدان که خداوند هر کس را متفاوت از دیگران آفریده و در تو نیز استعدادهایی قرار داده که نسبت به دیگران منحصر به فرد است.

30- راز آرامش درون به یاد خالق بودن است. زیرا به قول مولانا: آخر حق تعالی را دل آرام گویند. یعنی دل به وی آرام گیرد پس به غیر او چون آرام گیرد، این جمله خوشیها مانند نردبانی است و چون پایهای نردبان جای باش نیست و از بهر گذشتن است، خنک آنکه زودتر بیدار شده تا راه دراز بر او آسان گردد.

31- راز آرامش درون در توکل واقعی به حق تعالی است. نه آنکه هنگام مشکلات به غیر خدا توکل کنی.

32- راز آرامش درون در رنگ تعلق نداشتن به غیر خدا ست.

 زیرا به قول حافظ:

 غلام همت آنم که زیر چرخ کبود 

ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است

 


راه‌های کنترل احساسات در محل کار !!
ساعت ٦:٠٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

راه‌های کنترل احساسات در محل کار !!

 

نکاتی که با کمک آنها می‌توانید جلوی احساسات منفی و عصبانیت خود را سر کار بگیرید و همچنان موفق سر کار خود باقی بمانید
همه ما با افرادی روبه‌رو شده‌ایم که کنترل احساساتشان را سر کار، از دست می‌دهند، درها را می‌کوبند، سر همکاران یا مشتری‌ها فریاد می‌زنند و چیزهایی می‌گویند که خیلی زود پشیمان می‌شوند.

 

اشخاصی را دیده‌ایم که در جلسات کاری، نمی‌توانند جلوی عصبانیت خود را بگیرند چون با عقاید و نظراتشان مخالفت شده است یا این‌که فرد دیگری را به‌جای آنها نشانده‌اند. در اینجا می‌خواهیم به نکاتی اشاره کنیم که با کمک آنها می‌توانید جلوی احساسات منفی و عصبانیت خود را سر کار بگیرید و همچنان موفق سر کار خود باقی بمانید:

 

 

۱ – کمی قدم بزنید تا عصبانیت‌تان فروکش کند:در طی یک جلسه کاری، وقتی کسی از سبک مدیریت یا بخش تحت اداره شما ایراد می‌گیرد، عصبانی نشوید، وقتی می‌بینید که در صدد خشمگین شدن هستید، خود را از آن محل دور کنید. بهانه‌ای بیاورید و از جلسه بیرون بروید تا بتوانید عصبانیت خود را فروکش کنید. اگر برای خاموش کردن خشم‌تان به خود فرصت دهید می‌توانید کنترل احساساتتان را دوباره به‌دست آورید.

۲ – قبل از نشان دادن هرگونه واکنش، توضیح بخواهید:با پرسیدن سؤال‌های مختلف وقت را بگذرانید. می‌توانید از صحبت‌های دیگران استفاده کرده و سؤالاتی از آنها بپرسید. با این کار به آن فرد زمان می‌دهید که اشتباه خود را تصحیح کند.

3 - از قانون ده ثانیه‌ای استفاده کنید: هیچ عکس‌العملی نشان ندهید. اگر می‌بینید که در یک جلسه کاری یا پشت تلفن می‌خواهید کنترل خشم‌تان را از دست دهید؛ با خود تا ۱۰ بشمارید تا از عصبانی شدن خود جلوگیری کنید. قبل از نشان دادن هرگونه واکنش، واقعیات را بررسی کنید.

۴ – با کسی که می‌تواند آرام‌تان کند، حرف بزنید:همیشه کسی را برای درد دل کردن و تکیه کردن داشته باشید، چه داخل و چه خارج از محل کار، در این مواقع سعی کنید که با او بیرون بروید و کمی صحبت کنید. درست نیست که همه احساساتتان را در خود نگاه داشته و بیرون نریزید. با این کار سلامتی خودتان به خطر خواهد افتاد. با دوستی صمیمی در مورد این مشکلات صحبت‌ کنید تا او آرامتان کرده و کنترل خود را دوباره بازیابید.

۵ – برای از بین بردن عصبانیت خود ورزش کنید:اجازه ندهید که تصویر کاریتان با عصبانی شدن و از دست رفتن کنترلتان مخدوش شود، در این مواقع ورزش کمک بسیار خوبی است. به باشگاه بروید و کمی ورزش کنید. مطمئن باشید همه چیز را فراموش خواهید کرد.

۶ – ببینید چه چیز باعث عصبانیت‌تان می‌شود:آگاه باشید که در چه موقعیت‌هایی کنترل خود را از دست داده و عصبانی می‌شوید. وقتی متوجه شدید که چه چیز منجر به عصبانیت‌تان می‌شود درصدد جلوگیری از ایجاد چنین موقعیت‌هایی برآیید. یا این‌که یاد بگیرید که چه‌طور با این موقعیت‌ها کنار بیایید تا موقعیت کاریتان خدشه‌دار نشود.

7 - همکارانتان را بشناسید:ببینید رفتار هرکدام از همکارانتان چه علائمی دارد. ممکن است خیلی از حرفهای آنها که برای شما مثل انتقاد می‌ماند، در واقع حکم شوخی داشته باشد. با شناختن شخصیت و رفتارهای همکارانتان، بهتر می‌توانید با انتقادات آنها کنار آمده و خشم خود را کنترل کنید.

۸ – واکنش افراد دیگر را پیش‌بینی کنید: زمانی که می‌خواهید کار جدیدی را در محل کارتان انجام دهید، واکنش و عکس‌العمل‌ همکارانتان را پیش‌بینی کنید. با این کار می‌توانید بهتر با انتقادات و ایرادهای آنها پس از انجام کار کنار بیایید.

۹ – قبل از نوشتن هر نامه نامحترمانه کمی صبر کنید:هیچ‌گاه به دیگران بی‌احترامی نکنید، حتی اگر حق با شما باشد. آسان است که اجازه بدهیم ابرهای تیره جلوی قضاوتمان را بگیرد. قبل از ارسال هر نامه نامحترمانه در پاسخ به انتقادات سایرین یک روز صبر کنید. روز بعد دوباره آن را خوانده و تجدید نظر کنید.

۱۰ – هر روز خشمتان را دور بیندازید:یاد بگیرید که با ترک محل کار، عصبانیت‌های خود را نیز دور بریزید. بعد از کار به اموری بپردازید که به آن علاقه داشته و لذت می‌برید. با دوستانتان بیرون بروید، یا تلویزیون تماشا کنید، با این کار هیجان و استرستان را از بین خواهید برد.

۱۱ – برای طغیان‌های عصبی خود عذرخواهی کنید:با وجود این‌که قصد بدی نداشته‌اید، درست نیست که جلسات کاری را با عصبانیت ترک کنید. اگر در حین جلسه عصبانیتتان باعث شده که به کسی بی‌احترامی کنید، از او معذرت بخواهید.

لزومی ندارد که برای عصبانیت خود توضیحی دهید، فقط گفتن «من رفتار بدی داشتم و عذر می‌خواهم.» کافی است تا همه سوءرفتارها را از بین ببرد.احساسات منفی خود را با اعتماد به نفس جایگزین کنید و تعادل احساساتتان را حفظ کنید.

در این مسائل عجله نکنید. سالها طول می‌کشد تا آبرو و اعتبار جمع شود اما برای از بین رفتن آن فقط ثانیه‌ای کافی است

 


تا کی می خوای غصه نداشته هات رو بخوری؟!
ساعت ٦:٠٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

تا کی می خوای غصه نداشته هات رو بخوری؟!

تا کی می خوای بگی اگه شانس داشتم...؟!

کاشکی داشته هات رو می دیدی و قدر اونها رو بیشتر می دونستی عزیز دلم.

یه جائی خوندم که پسر ده ساله ای در چین در تصادفی دست چپش قطع شد.

اون خیلی روحیه اش رو از دست داده بود و روزها ساکت گوشه ای می نشست و با کسی حرفی نمی زد.

پدرش فکر کرد باید برای پسر کوچولوش کاری بکنه تا روحیه اش رو مجددا به دست بیاره.

و یادش اومد که اون قبل از تصادف همیشه اصرار داشت بره کلاس جودو.

پس با خودش فکری کرد و به این نتیجه رسید که الآن وقتشه!

ولی آخه کدوم مربی حاضر می شد با بچه یک دست جودو کار کنه؟!

پدر ، فرزند رو پیش یه مربی قدیمی برد تا شاید بتونه با خواهش و تمنا اونو راضی کنه که با پسرش جودو کار کنه.

مربی هم بلادرنگ به پدر گفت من باهاش کار می کنم و قول می دم در وزن خودش توی شهرمون نفر اول جودو بشه!

استاد چندین ماه بی اینکه فنی به پسرک یاد بده باهاش بدن سازی کار کرد و حسابی اونو ورزیده کرد.

و بعد یک فن رو بهش یاد داد و مدت های زیادی فقط اون یه فن رو با هم تمرین کردند.

تا اینکه بالاخره روز مسابقه محلی جودو از راه رسید.

پسر کوچولو اون روز حریف هاش رو یکی یکی شکست داد و شد قهرمان شهرشون در وزن خودش!     

و از اون جائی که باور این ماجرا برای خودش هم سخت بود حیرت زده سراغ استاد رفت و گفت :

آخه چجوری ممکنه؟!

اونم فقط با یه دست و یه فن؟!

استاد دانا گفت :

پسرم چون تو فقط یه تکنیک بیشتر بلد نبودی همه تلاش خودت رو می کردی تا عالی اجراش کنی.

و می دونستی اگر اونو به بهترین شکل اجرا نکنی می بازی و کارت تمومه.

ولی حریف هات که به فنون زیادی تسلط داشتند بجای عالی اجرا کردن هر تکنیک در حالی که اونو انجام

می دادند ذهن شون درگیر بود که تکنیک بعدیم چی باشه؟

پس هیچ کدوم از فن هاشون رو مثل یه فن تو عالی اجرا نمی کردند.

در ضمن تنها راه مقابله با تکنیکی که تو اجرا می کردی ، گرفتن دست چپت و اجرای یه فن توسط حریف

بود ، که تو دست چپ نداشتی.

و وقتی تکنیکت رو اجرا می کردی حریف هات هیچ راهی واسه مقابله با تو نداشتند!

بعد هم نگاه عمیق و معناداری به شاگردش انداخت و با یه لبخند که پر از عشق و امید بود بهش گفت :

پسرم بدون که برنده در زندگی اونهائی نیستند که همه جور امکاناتی دارند.

بلکه برنده کسی خواهد بود که از نداشتن امکانات بیشترین بهره رو ببره!

و تو باید یاد بگیری که از نداشته هات در زندگی به عنوان نقاط قوتت استفاده کنی!

 

آره عزیز دلم ، تو و من نتیجه باورها ، اعمال و عملکرد خودمونیم.

ما مستحقیم که خوشبخت باشیم و موفق.

و سهم ما از شادی و اوج همون قدره که براش تلاش می کنیم.

پس...!

دکتر شاهین فرهنگ

                                         

 


پرسید : دوستیم؟
ساعت ٦:٠۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

 

پرسید : دوستیم؟

خندیدم و گفتم : آره که دوستیم.

گفت : تا کی؟!

گفتم : دوستی که تا نداره!

گفت : تا مرگ.

جواب دادم : گفتم که ، تا نداره.

گفت : تا بهشت!

گفتم : یه خط واسه دوستی مون بکش تا اون سر دنیا ، ولی واسه من که تا نداره.

اون همش اصرار داشت که دوستی مون تا داشته باشه و حرف منو نمی فهمید.

آخرش هم با تعجب گفت :

مگه می شه؟!

بعدش هم کمی فکر کرد و گفت :

بیا واسه دوستی مون یه نشونه هم بذاریم!

گفتم : نشونه اش رنگ دل مون.

گفت : نه ، نشونه اش شکلات!

تو الآن شکلاتت رو بده به من و منم شکلاتم رو می دم به تو.

از این به بعد هم هر وقت همدیگه رو دیدیم ، یه شکلات تو به من بده و یکی هم من به تو!

قبول کردم و هر بار که همدیگه رو می دیدیم یه شکلات می گذاشتم کف دستش و اونم شکلات خودش رو می داد به من.

بعدش هم زیر چشمی به هم نگاه می کردیم و مفهوم نگاه مون این بود که :

دوستیم؟ آره دوستیم.

هر بار ، من شکلاتم رو باز می کردم و با لذت تموم می خوردمش.

آخ که چه طعمی داشت این دوستی!

و اون با تعجب به من نگاه می کرد و شکلاتش رو می گذاشت توی یه صندوقچه که همراهش بود.

می گفتم : بخورش.

می گفت : تموم می شه ، می خوام تا همیشه بمونه!

می گفتم : چیزی که هیچ وقت طعمش رو نچشیدی چجوری تمایل داری واسه همیشه نگهش داری؟!

می گفت : با گذاشتنش توی صندوقچه.

آخا اینها نشونه دوستی مونن!

سال ها گذشت و هر دومون قد کشیدیم.

یه روز گفت :

دارم می رم سفر ، اومدم واسه خداحافظی.

و ادامه داد که :

نگران نباشی ها ، زود برمی گردم پیش تو و نشونه های دوستی مون!

یه حسی بهم می گفت اون دیگه بر نمی گرده.

آخه حتی طعم یکی از نشونه های دوستی مون رو هم نچشیده بود!

و رفت و دیگه برنگشت.

اون از اولش هم می خواست بدونه تا کی؟

فکر کردم چه خوب شد که همه شکلات ها رو خوردم و از خودم پرسیدم :

راستی اون با کرور کرور شکلات نخورده می خواد چکار کنه؟!

 

 

عزیز دلم عشق که اندازه و تا و مقدار نداره.

رسم و رسوم و شرط و شروط نداره.

عشق رو فقط باید چشید.

مگه نه؟

آخ که چه قشنگه این عشق.

دکتر شاهین فرهنگ

 


عشقبازی به همین آسانی است...
ساعت ٥:٤٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

عشقبازی به همین آسانی است...

که گلی با چشمی

بلبلی با گوشی

رنگ زیبای خزان با روحی

نیش زنبور عسل با نوشی

کارهمواره باران با دشت

برف با قله کوه

رود با ریشه بید

باد با شاخه و برگ

ابر عابر با ماه

چشمه ای با آهو،برکه ای با مهتاب

و نسیمی با زلف

دو کبوتر با هم

وشب و روز و طبیعت با ما

عشقبازی به همین آسانی است...

شاعری با کلماتی شیرین

دست آرام و نوازش بخش بر روی سری

پرسشی از اشکی

وچراغ شب یلدای کسی با شمعی

و دل آرام و تسلا

و مسیحای کسی یا جمعی

عشقبازی به همین آسانی است...

که دلی را بخری

بفروشی مهری

شادمانی را حراج کنی

رنج ها را تخفیف دهی

مهربانی را ارزانی عالم بکنی

وبپیچی همه را لای حریر احساس

گره عشق به آنها بزنی

مشتری هایت را با خود ببری تا لبخند

عشقبازی به همین آسانی است...

هر که با پیش سلامی در اول صبح

هرکه با پوزش و پیغامی با رهگذری

هرکه با خواندن شعری کوتاه با لحن خوشی

نمک خنده بر چهره  در لحظه کار

عرضه سالم کالای ارزان به همه

لقمه ی نان گوارایی از راه حلال

و خداحافظی شادی در آخر روز

و نگهداری یک خاطر خوش تا فردا

و رکوعی و سجودی با نیت شکر

عشقبازی به همین آسانی است...

 

((مجتبی کاشانی))

 


کاشکی کاری کنیم تا همه بفهمند چه قشنگه بخشش ، بجای کینه
ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

 

کاشکی کاری کنیم تا همه بفهمند چه قشنگه بخشش ، بجای کینه

دو تا داداش مزرعه ای از پدرشون به ارث بردند و برادر بزرگتر اونو به دو نیم تقسیم کرد و هر کدوم در قسمت خودش خونه ای ساخت و توش شروع به زندگی کرد.

برادر کوچیکه همیشه از برادر بزرگتر ناراحت بود ، آخه فکر می کرد اون زمین بهتر و مرغوب تر رو واسه خودش برداشته.

به همین دلیل هم ازش کینه به دل گرفته بود و ارتباطش رو با برادر بزرگتر قطع کرده بود.

و از اونجائی که دیگه چشم دیدن اونو نداشت یه روز کانال بزرگی بین دو زمین حفر کرد و توش هم آب انداخت تا رابطه شون کاملا قطع بشه.

برادر بزرگ هم که از کار اون خیلی عصبانی شده بود از شهر نجاری آورد و بهش گفت : 

من برای انجام کارهام برمی گردم شهر ، توی انبار تا دلت بخواد چوب دارم ، می خوام تا شب که می یام کنار این کانال یه دیوار بلند چوبی بکشی تا دیگه چشمم به قیافه برادرم نیفته.

شب که برگشت ، دید نجار بجای دیوار ، پل زیبائی روی نهر ساخته!

پس با تندی و عصبانیت به سمت نجار رفت تا باهاش برخورد کنه که دید برادر کوچیکش از پل عبور کرد و در حالیکه اشک صورتش رو پوشونده بود جلو اومد و اونو در آغوش کشید و غرق بوسه کرد و گفت :

منو ببخش داداش مهربونم!

من کار زشتی کردم ولی رفتار تو خیلی قشنگ و انسانی بود داداش گلم.

برادر بزرگ که خیلی خوشحال شده بود از نجار تشکر کرد و دستمزد خوبی بهش داد و ازش خواهش کرد که چند روزی مهمونش باشه.

نجار قبول نکرد و گفت :

باید زودتر برم ، آخه پل های زیادی هست که باید بسازم.

 

 

عزیز دلم ، نمی خوای تو هم همین الآن سازنده یکی از این پل ها باشی؟

نمی خوای کینه ات رو با زدن یه پل به قلب اونی که بهت آزار رسونده بذاری کنار؟

نمی خوای بجای اهریمن نفرت ، فرشته عشق رو بهش هدیه بدی؟

کاشکی از درخت یاد بگیریم که حتی سایه اش رو از سر هیزم شکنی که تیشه به ریشه اش می زنه دریغ نمی کنه.

کاشکی کاری کنیم تا همه بفهمند چه قشنگه بخشش ، بجای کینه.

پس معطل نکن مهربون و...

دکتر شاهین فرهنگ

 


خداوند
ساعت ٥:٤٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

خداوند

آنچنان که سحرگاهان شب تارتر از تاریکی را

 آرام آرام

 در حقیقت روشن روز پنهان می گردانی

گرم پنهان کردن تاریکی نفسم در تظاهر به روشنی و پاکیم

آنگاه که می دانم در نزد تو کیستم

و

 در نظر خلق چه می نمایم

و آن گونه که خداوند روز روشن را

در آرامش شب فرو می بری

آنگاه که دیگر اثری از خورشید و شیدش  نیست

تمام جلوه حق و حقیقتم را

در تاریکی نفسانیت فرو خوردم

در خویش غروب کرده ام.

و حال آنکه، بینایی و شنوایی تو می داند

 که شب و روز از پی هم حاضرند

و هیچ یک نیست نمی شوند.

و من و گمان بی بازگشتی شب و روزم

 غافل از ان که باز خواهم گشت

 همچون شب و روز

دوباره از پی دوباره

به سمت تو

خداوند نزدیکتر از....

دکتر شاهین فرهنگ

 


پدری به پسرش که دائم عصبانی می شد گفت :
ساعت ٥:٤۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

پدری به پسرش که دائم عصبانی می شد گفت :

پسرم تو باید یاد بگیری که خودت رو کنترل کنی و مراقب رفتار و گفتارت باشی.

و بعد تعدادی میخ به او داد و خواست هر بار که عصبانی می شه یکیش رو به دیوار اتاقش بکوبه!

پسر روز اول هیجده میخ به دیوار زد.

روز دوم شانزده تا و ...!

او هر روز ناخودآگاه وقتی دیوار اتاقش رو می دید تلاش می کرد تا کمتر عصبانی بشه وتعداد میخ هائی که به دیوار می کوبید مدام کم و کمتر می شد.

تا اینکه روزی پدر گفت :

پسرم از این به بعد میخی به دیوار نزن و هر وقت تونستی خودت رو کنترل کنی و جلوی عصبانیتت رو بگیری ، یکی از اون میخ ها رو بیرون بکش.

چند روز بعد همه میخ ها از دیوار اتاق بیرون کشیده شده بودند.

پدر که خیلی خوشحال بود از پسرش بخاطر عوض شدن رفتارش تشکر کرد و گفت :

عزیزم خیلی خوبه که دیگه عصبانی نمی شی ، ولی یه نگاه به دیوار اتاقت بنداز.

پسر نگاهی به دیوار انداخت ، چیزی که به وضوح دیده می شد سوراخ های زیادی بود که اون رو زشت و بد شکل کرده بودند.

پدر ادامه داد :

پسرم دیوار اتاقت دیگه مثل گذشته اش نیست.

تو وقتی با دیگران با عصبانیت صحبت می کنی ، حرف هات در دل اونها چنین اثری رو ایجاد می کنه.

اگر هم دیگه به رفتار غلطت ادامه ندی ، اثرش می مونه.

 

 

عزیز دلم کاشکی قبل از آزردن احساسات و عواطف دیگران کمی فکر کنیم.

کاشکی دقت بیشتری روی گفته ها و رفتارمون داشته باشیم.

و کاشکی بدونیم التیام زخم ها به سادگی ایجاد کردن اونها نیست.

دکتر شاهین فرهنگ

                                                

 


می دونی آدم ها و کتاب ها چقدر شبیه هم هستند؟!
ساعت ٥:۳٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

می دونی آدم ها و کتاب ها چقدر شبیه هم هستند؟!

بعضی از کتاب ها ظاهرشون کوچیکه ، بعضی بزرگ.

کتاب هائی جلدی معمولی دارند ، و کتاب هائی جلد زرکوب و خیره کننده.

یه کتاب رو تا چند بار نخونیم ول کن نیستیم ، یکی دیگه رو نیمه کاره رهاش می کنیم.

اسم یه کتاب بیانگر محتواشه ، اسم اون یکی بی ربط با متنش.

یکی بارها تجدید چاپ می شه ، و زودتر از اونی که فکر کنی نایاب و دست نیافتنی.

کتابی رو هم مجانی و با کتاب های دیگه بهت می دن ، آخه خریداری نداره.

 

و اما آدم ها !

ماها هم :

ظاهرمون کوچیکه یا بزرگ ، بلند یا کوتاه ، چاق یا لاغر.

لباس هامون عادی و معمولیه ، یا خیره کننده و پر زرق و برق.

قابل تفسیریم ، یا غیر قابل ترجمه !

اسم و رسم مون با هم متناسبه ، یا خیلی دور از هم.

یا خریدار نداریم ، یا شرمنده خریدارها می شیم که : به همه نمی رسه !

 

کاشکی کتابی باشیم :

که بشه ازش سرمشق گرفت.

آموزنده و خوندنی.

اثربخش و موندنی.

با تقاضای تجدید چاپ !

دکتر شاهین فرهنگ

 


نکنه بخوایم همه چیز و همه کس عوض بشن
ساعت ٥:۳٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

نکنه بخوایم همه چیز و همه کس عوض بشن

یه جائی خوندم که پیرمردی موقع مرگ گفته بود :

وقتی بچه بودم دلم می خواست دنیا رو عوض کنم.

بعد  فکر کردم دنیا خیلی بزرگه و باید کشورم رو عوض کنم.

توی نوجوانی به خودم گفتم کشورم هم زیادی بزرگه و باید کاری واسه تغییر شهرم بکنم.

جوان که شدم فکر کردم شهرم هم زیادی گنده است و باید محله ام رو دگرگون کنم.

به میانسالی که رسیدم تصمیم گرفتم از خانواده ام شروع کنم.

و حالا در واپسین لحظه های عمر می بینم که باید  از همون اول از خودم شروع می کردم.

و اگه این کار رو کرده بودم تا حالا تونسته بودم به سهم خودم ؛ خانواده ام ، محله ام ، شهرم ، کشورم و جهان رو تغییر بدم.

 

عزیز دلم نکنه بخوایم بجای خودمون ، دیگران رو تغییر بدیم.

نکنه بجای گرفتن آینه به سمت خودمون ، همش ذره بینی به سمت دیگران بگیریم.

نکنه بخوایم همه چیز و همه کس عوض بشن و خودمون تکون کوچکی هم نخوریم.

نکنه گمون کنیم تحول یعنی عوض کردن دیگران.

نه ، باید بدونیم قطعا با عوض کردن خودمونه که دنیای پیرامون ما هم عوض می شه.  

دکتر شاهین فرهنگ

 

 


عشق چیست؟
ساعت ٥:۳۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

عشق چیست؟


ای‌ که‌ می‌پرسی‌ نشان‌ عشق‌ چیست‌ عشق‌ چیزی‌ جز ظهور مهر نیست‌

عشق‌ یعنی‌ مهر بی‌اما، اگر عشق‌ یعنی‌ رفتن‌ با پای‌ سر

عشق‌ یعنی‌ دل‌ تپیدن‌ بهر دوست‌ عشق‌ یعنی‌ جان‌ من‌ قربان‌ اوست‌

عشق‌ یعنی‌ مستی‌ از چشمان‌ او بی‌لب‌ و بی‌جرعه، بی‌می، بی‌سبو

عشق‌ یعنی‌ عاشق‌ بی‌زحمتی‌ عشق‌ یعنی‌ بوسه‌ بی‌شهوتی‌

عشق‌ یار مهربان‌ زندگی‌ بادبان‌ و نردبان‌ زندگی‌

عشق‌ یعنی‌ دشت‌ گلکاری‌ شده‌ در کویری‌ چشمه‌ای‌ جاری‌ شده‌

یک‌ شقایق‌ در میان‌ دشت‌ خار باور امکان‌ با یک‌ گل‌ بهار

 


«غفلتی باور نکردنی»
ساعت ۱:٠٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

 

باسمه تعالی

 

«غفلتی باور نکردنی»


صراحت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) جای هیچ شک و شبهه‌ای را باقی نگذاشته بود. آن حضرت حتی به همه حاضرین فرمان داده بود تا پیامش را به غائبین برسانند. اما حدود دو ماه و نیم بعد، گویی اصلا منطقه‌ای به اسم "غدیر" که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در آن خطبه‌ای خوانده و علی (علیه السلام) را به جانشینی خود معرفی کرده بود، وجود نداشت. پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) از دنیا رحلت کرده است و مردم عجولانه با کسی غیر از علی (علیه السلام) بیعت نموده اند ...

حالا سؤال اینجاست که چرا مسلمانان واقعه غدیر و وصیت موکد رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) را نادیده گرفتند و راه دیگری را برگزیدند؟ چرا با وجود تأکیدها و اصرارهای فراوان ایشان در ابلاغ فرمان خدا مبنی بر خلافت و جانشینی على (علیه السلام) در طول مدت 23 ساله رسالت، مردم به آن عمل نکردند؟

این موضوع از چند جنبه قابل بررسی است. نخستین فرضیه این است که مسلمانان همگی پس از نبی اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) از اسلام رویگردان شدند. اما وقایع بعدی مؤید این فرضیه نیست؛ چرا که در این فرض، آن‌ها باید به حالت اول خود در دوره بت پرستى بر مى گشتند که البته چنین اتفاقی به وقوع نپیوست.

فرضیه دوم این است که بگوییم مسلمانان نخواستند از اسلام روی برگردانند؛ ولی در مورد یکی از دستورات رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نافرمانی کردند؛ به عبارت دیگر و با توجه به شواهد تاریخی، کینه و دلخوری هایی که نسبت به علی (علیه السلام) داشتند، مانع از آن بود که وجود توأمان نبوت و خلافت را در یک خانواده پذیرا باشند. هم چنین کوتاه نیامدن و انعطاف ناپذیرى على (علیه السلام) نسبت به تخلف از دستورات خدا و رسول او بر میزان این کینه‌ها و دشمنی‌ها اضافه می‌کرد. اما این فرضیه هم درست به نظر نمی‌رسد؛ زیرا جدای از حسادت صاحب منصبان و رؤسای قبائل و کینه ورزی برخی از افرادی که تیغ عدل علی (علیه السلام) دامنگیر آنان شده بود، دلخوری و کینه ورزی همه مسلمانان از علی (علیه السلام) موضوعی غیر منطقی و فاقد پشتوانه به نظر می‌رسد. ضمن آنکه مدارک تاریخی نیز شاهدی برای آن ارائه نمی‌دهد.

در این میان آن چه بنا به شواهد تاریخی، صحیح به نظر می‌رسد این است که عموم مسلمانان در این مسأله به وسیله عده‌ای که از اسلام رویگردان شده بودند، اغفال شدند. یعنی آن عده، مردم را از مسیر هدایت منحرف کردند و گروه دوم بدون هیچ فکر و اندیشه‌ای به پیروی از آن‌ها پرداختند و غدیر را به فراموشی سپردند. در واقع عده ای که به ظاهر مسلمان بودند و در باطن اعتقادی به خدا و رسولش نداشتند، مردم را فریفتند و مردم هم فریب نقشه های آنان را خوردند و فرمان خدا و رسول را به کنار گذاشتند.

فرمایش قرآن نیز بر همین مساله تاکید دارد؛ قرآن آیه‌ای دارد که بعد از واقعه غدیر نازل شده است و در آن جانشینی امیرالمؤمنین (علیه السلام) مطرح گردیده است. در این آیه به مسلمانان هشدار داده می‌شود که امروز کافران از دین شما مأیوس شدند؛ یعنی دیگر "کفر" که دشمن بیرونی اسلام است، نمی‌تواند به شما و دین شما ضربه بزند؛ لذا از کافران بیم و نگرانی نداشته باشید.(1) اما جمله بعد، جمله بسیار عجیبی است؛ خداوند در ادامه می‌فرماید: "از من بترسید."(2) بدین معنا که از ناحیه من نگران باشید. این سخن چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ چه طور از ناحیه اراده و مشیت خدا نگران باشیم؟

در پاسخ به این سؤال باید به یک اصل کلی که در قرآن کریم آمده است، اشاره کرد که: همه چیز به مشیت الهى وابسته است و هیچ چیزى در عالم واقع نمى شود مگر به مشیت الهى.(3) اما مشیت خداوند خود مجموعه‌ای از قوانین است که تحت عنوان سنت‌های الهی از آن‌ها یاد می‌شود.(4) یکی از این قوانین الهی این است که پروردگار ما به مشیت خود هرگز نعمتى را از مردم سلب نمى کند؛ مگر این که مردم خودشان عوض شده و تغییر کرده باشند. بر اساس این قانون، فرمایش خداوند معنای روشن تری می‌یابد؛ اى مسلمان ها! از من بترسید؛ زیرا چنانچه اخلاق و اعمال شما عوض شود، من به حکم سنت و قانونی که دارم، با توجه به خارج شدن شما از حیطه قابلیت و صلاحیت، نعمت را از شما باز پس می‌گیرم.

این موضوع با فرمایش پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) کاملا روشن می‌گردد. آن حضرت می‌فرمایند: "من بر امت خود از ناحیه فقر اقتصادى بیم ندارم و فقر امت من را از پای در نمى آورد؛ ولى از یک چیز دیگر بر امت خودم بیمناکم و آن کج فکرى، جهل و نادانى است."(5) هم چنین ایشان در جای دیگر می‌فرماید: "دو دسته کمر مرا شکستند؛ عالمبی بند و بار و جاهل به ظاهر متعبد."(6)

در قسمت اول از فرمایش خداوند در قرآن کریم و در قسمت بعد، از فرمایش پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)، چنین فهمیده می‌شود که جامعه اسلامى توسط خطری درونی تهدید می شد و آن حضور یک گروه کم تعداد منافق زیرک و دیگری گروه پر شمار جاهلان ساده دل و افراد سست ایمان است. در جریان وقایع پس از غدیر نیز همین حادثه روی داد. عده منافق فرصت طلب با حریه تبلیغات پر جاذبه خویش حقائق را به گونه‌ای وارونه جلوه دادند که در مدت زمانی بسیار اندک وصی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) حتی 40 یاور راستین نیز بر گرد خویش نیافت. همانگونه که "سامری" نیز علیرغم آن همه معجزات و آیات گوناگون الهی، در کمتر از 40 روز با تبلیغات جاهل فریب خویش وصی موسی(علیه السلام) را به حاشیه راند و بنی اسرائیل را به گوساله پرستی واداشت!

آری! همیشه چنین بوده و چنین خواهد بود ...آیا هم اکنون آسیبى که مسلمانان جهان مى بینند، از جانب خود آن‌ها بیشتر است یا از جانب دشمنان خارجی؟

 (برگرفته از کتاب "پانزده گفتار تألیف: "استاد شهید مرتضی مطهری" (با تلخیص))

 فرارسیدن

عید سعید غدیر خم

روز اکمال دین به ولایت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

را به تمامی مسلمانان، به خصوص شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می‌گوید.

 

پایگاه اسلامی شیعی رشد

 


اصل عبادت
ساعت ۸:۱۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

بی علی، اصل عبادت باطل است.

بی علی، هر کس بمیرد جاهل است.

بی علی، تقوا گُلی بی رنگ و بُوست.

بندگی، همچون نمازی بی وضوست.


عید کمال دین
ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

عید کمال دین ، سالروز اتمام نعمت و هنگامه اعلان وصایت و ولایت امیرالمومنین علی (ع) بر شیعیان و پیروان ولایت مبارک باد.

یا علی


حکمتانه
ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

حکمتانه

یادت باشد وقتی انگشت اتهام به سوی کسی دراز می کنی ، 3 انگشت دیگرت ، خودت را نشانه رفته اند.


چرا مردان گوش نمی‌دهند و زنان نمی‌توانند نقشه بخوانند؟
ساعت ۱٢:٥۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

چرا مردان گوش نمی‌دهند و زنان نمی‌توانند نقشه بخوانند؟ آلن پیز، استاد ولادیمیر پوتین نخست وزیر کنونی روسیه و نویسنده یکی از ده کتاب پر فروش ارتباطات قرن با نام "چرا مردان گوش نمی‌دهند و زنان نمی‌توانند نقشه بخوانند"، ترجمه شده به شصت زبان با فروش بیش از یازده میلیون نسخه و مرد شماره یک فنون مذاکرات و تحلیل حرکات بدن و نویسنده پانزده جلد کتاب مطرح در جهان بود؛ آلن پی»، عضو انجمن بیمه‌گران و موسسه تحقیقات مدیریت آمریکاست. آنتونی رابینز، نویسنده نامدار درباره او می‌گوید:

من باشرکت در دوره آموزشی و شنیدن و به کار بردن ایده‌های فوق العاده آلن، قدرت ارتباطات خود را چندین برابر کردم.
خلاصه‌ای از مباحث آلن پیز در سمینار بین‌المللی مدیریت فنون ارتباطات، مذاکرات و فروش را مرور می‌کنیم.

بینایی شبکیه، داخلی‌ترین لایه چشم دو نوع گیرنده دارد: سلول‌های استوانه‌ای (١٣٠ میلیون) که در نور ضعیف تحریک می‌شوند و سفید و سیاه را تشخیص می‌دهند و سلول‌های مخروطی (هفت میلیون) که به ما توانایی دیدن رنگ و جزییات ظریف اشیا را می‌دهند. این سلول‌های مخروطی را کروموزوم X منتقل می‌کند. زنان دو کروموزوم X دارند. به این دلیل، بیش از مردان دارای سلول‌های مخروطی هستند و در نتیجه، رنگ اشیا را بسیار واضح‌تر دیده و توصیف می‌کنند.
مردان تنها قادر به توصیف رنگ‌های اصلی هستند: قرمز، آبی، و زرد. زنان می‌توانند رنگ‌های شیری، نیلی، ارغوانی، بنفش و سدری را نیز توصیف کنند.
سفیدی چشم در انسان کاملا واضح است. این بخش حرکت چشم‌ها و تغییر جهت دید را که هر دو برای ارتباط بین انسان‌ها ضروری است، در انسان ممکن می‌سازد. سفیدی چشم زنان بیش از مردان است، چرا که ارتباط مستقیم با افراد بخش اصلی فرایند برقراری ارتباط در زنان است و هر چه سفیدی چشم بیشتر باشد، بیشتر می‌توان سیگنال‌های گوناگون بصری را ارسال و یا دریافت کرد. به این وسیله، بهتر می‌توان تغییر مسیر طرف مقابل را دنبال کرده و تجزیه و تحلیل کرد.
زنان نسبت به مردان از حس بینایی قوی‌تری نیز برخوردارند؛ گویی برای مدیریت خانه، دارای یک نوع نرم افزار مغز هستند که آنان را قادر می‌سازد پیرامون خود را تا دست کم ۴۵ درجه از چپ و راست و همچنین از بالا و پایین خود ببینند. زاویه دید گسترده بسیاری از زنان حتی تا ١٨٠ درجه هم می‌رسد. چشمان مردان بزرگتر از چشمان زنان است و برای دیدی تونل مانند ولی بسیار دور برنامه ریزی شده‌اند. به عبارت دیگر، او می‌تواند چیزهایی را که درست مقابلش است، روشن ببیند؛ حتی در فاصله‌ای دور مثل دیدن با یک ذره‌بین.

کره‌ای که ناپدید شد

هر زنی در این جهان؛ در حالی که مرد جلوی یخچال ایستاده، چنین گفت و گویی با او داشته است:
- دیوید: کره کجاست؟
- جین: تو یخچال
- دیوید: اینجا تو یخچال که نیست، کجا گذاشتی‌اش؟
- جین: همون جاست. خوب چشماتو باز کن!
- دیوید: نه، حتما گذاشتیش جای دیگه. میگم تو یخچال نیست.
 
در این مرحله از گفت و گو، جین با گام‌های بلند به آشپزخانه می‌آید و دستش را درون یخچال برده و مثل شعبده بازی کره را بیرون می‌آورد. مردان بی‌تجربه اغلب این مسأله را به عنوان یک کلک معمولی قلمداد می‌کنند و زنان را متهم می‌کنند که چیزها را در کشو و یا کمد پنهان می‌کنند؛ جوراب‌ها، کفش‌ها، لباس‌های زیر، مربا، کره، سوئیچ خودرو و کیف پول همه سر جایشان هستند. فقط مردان نمی‌توانند آنها را ببینند.
زن با زاویه دید گسترده، محتویات درون یخچال و یا کمد را بدون چرخش سر می‌بینند، در حالی که مردان سرشان را از چپ به راست و از بالا به پایین می‌چرخانند تا شیئ ناپدید شده را بیابند.
این تفاوت در قدرت دید زن و مرد، تأثیرات مهمی بر زندگی ما داشته است؛ برای نمونه، آمار شرکت‌های بیمه، ثابت می‌کند هنگامی که تصادفی رخ داده باشد، زنان کمتر ریسک می‌کنند که از سمت چپ و راست خودروی حادثه دیده بگذرند. زاویه دید گسترده آنها این امکان را می‌دهد که خودروهایی را که از طرفین به سمت آنان می‌آیند، ببینند. آنان هنگام پارک کردن برای آن که از عقب و جلو به چیزی نزنند، نا توانند. به علت این که در زنان توانایی تجسم فضایی کمتر است.
یک زن وقتی بداند همسرش در دیدن چیزهایی که درست جلوی چشمش هستند، مشکل دارد، کمتر عصبانی می‌شود. وقتی زنی به همسرش می‌گوید: همون جا توی کمد است، مرد باید حرف او را باور کند و به جست و جو ادامه دهد.

توانایی دروغ سنجی زنان

تحقیقات نشان می‌دهد که هنگام ارتباط رو در رو، سیگنال‌های غیر کلامی ۶٠ تا ٨٠ درصد از تأثیر پیام‌های ارسالی را دربردارند، در حالی که سیگنال‌های صوتی سهمی حدود ٢٠ تا ٣٠ درصد دارند و ٧ تا ١٠ درصد باقی مانده به موضوع مطرح شده بستگی دارد.
سنسورهای پیشرفته یک زن، این اطلاعات را دریافت کرده و تجزیه و تحلیل می‌کند. زنان به خاطر توانایی مغزشان در انتقال سریع اطلاعات بین دو نیمکره مغز امتیاز بارزی در برابر مردان دارند تا سیگنال‌های تصویری، حرکات بدن و دیگر سیگنال‌ها را در کنار هم بچیند و در پایان، رمز را کشف کنند. به همین دلیل، کمتر مردی موفق می‌شود رو در روی یک زن دروغ بگوید.
اگر مردی بخواهد به زنی دروغ بگوید، بهتر است از پشت تلفن، توسط نامه، در تاریکی مطلق و یا از زیر پتو این کار را انجام دهد.

تفاوت‌های مغزی زن و مرد

بیشتر مردان نمی‌توانند احساسات خود را نشان دهند. مغز مردان ساده، اما مغز زنان پیچیده است. بخش چپ مغز مردها، هنگام صحبت کردن فعال می‌شود. اغلب برای خانم‌ها این پرسش پیش می‌آید که چرا مردان اینقدر روی خاموش کردن تلویزیون هنگام زنگ زدن تلفن اصرار دارند؟
زن‌ها با تعجب از خود می‌پرسند: چرا مردها وقتی مشغول خواندن روزنامه یا دیدن تلویزیون هستند، نمی‌توانند سخنان همسر خود را بشنوند؟
تقریبا همه زنان دنیا از نشنیدن‌های شوهرشان در رنج و عذابند. دلیل چنین ضعفی این است که مغز یک مرد برای انجام یک کار در یک زمان شکل گرفته، زیرا فیبرهای ارتباطی کمتری بین دو نیمکره مغزی او هست. اگر از مردی در حال مطالعه یک اسکن مغزی بگیرید، خواهید دید او در این هنگام کاملا کر شده است!
اما مغز زن برای کارهای متفاوت در آن واحد شکل گرفته است و می‌تواند از هر دو نیمکره مغز خود بهره ببرد. زن می‌تواند چند کار متفاوت را در یک زمان انجام دهد. مغز همیشه فعال زن هرگز بی‌کار نمی‌ماند. او می‌تواند در یک زمان با تلفن حرف بزند، غذا بپزد و تلویزیون ببیند. او می‌تواند در حال رانندگی آرایش کند، به رادیو گوش دهد و با تلفن همراهش حرف بزند؛ اما اگر مردی در حال درست کردن غذا باشد و شما با او صحبت کنید، ممکن است به دلیل از دست دادن تمرکزش بر نحوه درست کردن غذا عصبانی شود.

تحقیقات جدید نشان داد که عملکرد مغز زنان نسبت به مردان تفاوت‌های اساسی دارد. مغز زن به طور نامحسوسی کوچکتر از مغز مرد است که این موضوع به هیچ وجه تأثیری بر توانایی و قابلیت‌های آنان ندارد.
در سال ١٩٩٧ محقق دانمارکی، "برتن پکن برگ" از بخش عصب‌شناسی بیمارستان دولتی کوپنهاگ ثابت کرد که مغز یک مرد به طور متوسط، چهار میلیارد سلول بیشتر از مغز زن دارد. با این حال زنان عموما در پاسخ به پرسش‌ها ٣ درصد بهتر از مردان عمل می‌کنند.
در مغز بیشتر مردان، بخشی برای جهت‌یابی وجود دارد. به همین دلیل، در جهت‌یابی مشکلی ندارند. در بخش‌های گوناگونی از مغز زنان مرکز کلامی وجود دارد. مهارت کلامی آنان عالی است. به ندرت برای پیدا کردن کلمه دستپاچه می‌شوند.
در سال ١٩٩۵ گروهی از دانشمندان به سرپرستی دکتر "بنت" و دکتر "سالی شای ویتس" در دانشگاه یل، آزمایش‌هایی را روی مردان و زنان انجام دادند تا دریابند در کدام نقطه مغز قافیه ساخته می‌شود.
با کمک "ام ـ آر ـ تی" این موضوع مورد تأیید قرار گرفت که در مردان نیمکره چپ مغز برای زبان فعالیت می‌کند. در حالی که در زنان هر دو نیمکره فعال می‌شود. نیمکره چپ مغز یک دختر سریع‌تر از نیمکره چپ یک پسر رشد می‌کند؛ یعنی دختران، بهتر و سریع تر از پسران صحبت می‌کنند، می‌خوانند و زبان خارجی فرا می‌گیرند. به همین دلیل، کلینیک‌های گفتار درمانی مملو از پسر است تا دختر.
در پسران، نیمکره راست مغز سریعتر از دختران رشد می‌کند؛ جایی که توانایی درک منطقی و تجسم فضایی وجود دارد. پسران در ریاضیات، ساختمان سازی و حل مشکلات قویتر از دختران هستند.

سرعت ارتباط بین دو نیمکره

نیمکره چپ و راست مغز با رشته‌های عصبی به نام جسم پینه‌ای به هم متصلند. این رشته امکان ارتباط و تبادل اطلاعات را ایجاد می‌کند.
راجر کروسکی، عصب شناس دانشگاه کالیفرنیا تأیید کرد که جسم پینه‌ای در مغز زنان نسبت به مردان ضخیم‌تر است. به همین دلیل، ارتباط بین دو نیمکره در زنان ٣٠ درصد بیشتر از مردان برقرار می‌شود. همچنین در زنان و مردانی که به فعالیت مشابهی مشغولند، بخش‌های متفاوتی از مغز فعال می‌شوند.

تحلیل حرکات بدن

از جمله مواردی که آلن به پوتین یاد داد، تأثیر حرکات بدن بود. مثلا طرز نشستن، طرز قرار گرفتن سر و حرکات دیگر اعضای بدن، به ویژه در رفتار سیاستمداران هر حالتی از بدن می‌تواند، نمایشگر بیانی خاص باشد که در خانم‌ها و آقایان متفاوت است؛ مثلا گره کردن دست‌ها در حالت رو به پایین، حالتی از راحتی و ریلکس بودن را نشان می‌دهد. یا هنگامی که سرتان را در موقع صحبت کردن به آرامی تکان می‌دهید، این حرکت به معنای در کنترل داشتن آن شخص و محیط توسط شماست.
یک کارشناس فروش هنگامی که در حال فروش جنسی است، اگر مشتری یک قدم به عقب بردارد، به معنی عدم تمایل و انصراف از خرید است. به علت این که یا به خوبی توجیه نشده یا رفتار قابل قبولی از فروشنده ندیده است؛ اما اگر مشتری یک قدم جلو گذاشته یا سرش را به آرامی تکان دهد، احتمالا به این معنی است که توضیحات فروشنده او را قانع کرده است.
صحبت کردن مهارت اصلی خانم‌هاست؛ خانم‌ها در یک زمان، همه با هم صحبت می‌کنند و در همان موقع، هم به سخنان یکدیگر گوش می‌کنند؛ اما این توانایی برای مردان امکان پذیر نیست. مغز زنان مانند پدال زدن دوچرخه با صحبت کردن انرژی می‌گیرد.
اگر خانم‌ها بخواهند با یک مرد صحبت کنند، باید به این نکته توجه کنند که تنها یک مطلب را در یک زمان مطرح کنند؛ یک موضوع را بگویند و قطع کنند. اگر متوجه شدند او مطلبشان را درک کرده است، آنگاه مطلب دیگری را مطرح کنند. این بدان جهت است که مغز مردان در یک زمان تنها می‌تواند بر یک موضوع تمرکز کند.
مواردی را که آلن پیز در این سمینار (که به زبان انگلیسی بود) مطرح کرد، اصول مهمی در روابط زناشویی قلمداد می‌شوند.
یکی از شکایت‌های خانم‌هایی که به مراکز مشاوره می‌روند، بی‌توجهی شوهران آنها به سخنانشان است. اگر تفاوت‌های زن و مرد را بدانیم، مشکلات کمتری پدید می‌آید؛ برای نمونه، وقتی بدانیم توانایی و علاقه اصلی خانم‌ها صحبت کردن است و با این توانایی انرژی می‌گیرند، باید در هنگامی که آنها با ما سخن می‌گویند، هیچ کاری انجام ندهیم و با توجه کامل به سخنان آنها گوش دهیم.
اگر این اتفاق بیفتد، آنگاه خواهیم دید که چقدر تفاهم و عشق و علاقه بین ما افزایش پیدا کرده است.

س.محمدی


«نزدیک ترین راه»
ساعت ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

«نزدیک ترین راه»

 

"شما را در درگاه خدا شفیع قرار می­دهم و به وسیله شما به او تقرب می­جویم و شما را در همه حالات و کارهایم در پیش روی خواسته­ها و حاجات و تصمیم­هایم (به عنوان شفیع) قرار می­دهم."

)فرازی از زیارت جامعه کبیره (1) نقل شده از امام هادی (علیه السلام)(

 
نمی­دانم چه کنم.مشکلات کلافه ام کرده اند. چه کسی می‌تواند آن‌ها را حل کند؟ با چه کسی می­توانم درد دل کرده و از او کمک بخواهم؟

همه ما کما بیش در چنین شرایطی قرار گرفته ایم و این سوال­ها را از خود پرسیده ایم. گاهی به دنبال شخصی یا چیزی می­گردیم تا به وسیله آن به حاجات خود رسیده و مشکلاتمان را بر طرف کنیم.

بدون شک گرفتاری­ها و حاجات ما هر قدر هم که در نظرمان بزرگ باشند، برآوردن آن برای خداوند آسان است. خدایی که شنوا، دانا، حاضر و قادر است و از رگ گردن به ما نزدیک­تر است،(2) تواناترین و بهترین کسی است که می­توان در سختی­ها به او تکیه کرد.

اما خداوند راه تقرب خود را به ما نشان داده است؛ آن جا که در قرآن مجید دستور داده است که برای نزدیک شدن به او به دنبال وسیله بگردیم و آن چه را که وسیله تقرب به سوی اوست، بشناسیم و دست به دامن آن بزنیم: "ای کسانی که ایمان آورده اید! از مخالفت فرمان خدا بپرهیزید و وسیله‌ای برای تقرب به او بجویید .."(3)

در این آیه کریمه، پرهیز از مخالفت با خدا یعنی بر خلاف سنت و قانون الهی حرکت نکرده و در نظام خلقت، تخلف نکنیم.

اگر خوب به عالم هستی بنگریم، در می‌یابیم که نظام خلقت بر پایه توسل بنا نهاده شده است. به عنوان نمونه: خدا می­تواند بدون واسطه بذر را برویاند و تبدیل به یک درخت تنومند کند؛ اما این کار را به وسیله تابش خورشید و ریزش باران انجام می­دهد. این قانون نظام خلقت است. ما نیز هنگام تشنگی، آب را وسیله رفع عطش خود قرار می­دهیم و بدون واسطه آب، نمی­توانیم عطش خود را برطرف کنیم. در همین راستا نیز طبق قانون الهی، برای تقرب به خداوند باید وسیله‌ای پیدا کنیم.

مسلّم است بهترین کسی که می­تواند وسیله رسیدن به خدا را به ما معرفی کند، خود اوست. اما آیا او چنین چیزی را به ما معرفی کرده است؟!

در حدیثی سلمان فارسی از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل می­کند که:

«خداوند عزوجل می­فرماید: "ای بندگان من! آیا چنین نیست که کسی با حاجت سنگین و بزرگی نزد شما بیاید و شما حاجت او را بر نیاورید، او کسی را که نزد شما آبرومند باشد آورده و نزد شما شفیع قرار می­دهد تا شما به حرمت آن شخص آبرومند و محترم حاجت او را برآورید؟ آیا این طور نیست؟ حال که چنین است پس بدانید گرامی ترین مخلوقات نزد من و با فضیلت ترین و آبرومند ترین آن‌ها در پیشگاه من، محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) و برادرش علی (علیه السلام) و ائمه طاهرین (علیهم السلام) هستند. اعلام می­کنم هرکسی که حاجت مهمی دارد و می­خواهد نفعی ببرد و به خواسته هایی برسد، یا بلا و مصیبتی بر او وارد شده و می­خواهد دفع بلا کند، پس باید مرا به وسیله رسول من محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) و خاندان طاهرینش (علیهم السلام) بخواند. من به بهترین وجهی که شما به خاطر شخصی آبرومند حاجت کسی را بر می‌آورید، حاجت او را بر خواهم آورد."»(4)

بار دیگر این فراز از زیارت جامعه کبیره را با هم مرور کنیم: "شما [اهل بیت (علیهم السلام)] را در درگاه خدا شفیع قرار می­دهم و به وسیله شما به او تقرب می­جویم و شما را در همه حالات و کارهایم در پیش روی خواسته­ها و حاجات و تصمیم­هایم (به عنوان شفیع) قرار می­دهم."

امام هادی(علیه السلام) در این عبارات نورانی، راه تقرب به خدا را برای ما روشن نموده اند و در قالب زیبای زیارت، «توسل» را که یکی از اعتقادات مهم پیروان و دوست دارانشان است، بازگو فرموده اند.(5) پیشوای هدایتگرمان، از راه تعلیم این زیارت به شیعیان خود، به بیان حقایق دین و ترویج مکتب شیعه و ولایت اهل بیت (علیهم السلام) به دور از فضای بزرگنمایی پرداخته است. پس چه زیباست ما نیز هم برای آموختن معارف دین خویش، به آبرومندان نزد خدا متوسل ­شویم و از آنان کمک جوییم.


(برگرفته از کتاب: "حبل المتین (شرح زیارت جامعه کبیره) تألیف: "آیت الله سید محمد ضیاء آبادی"(با تصرف و اضافات))

 

 فرارسیدن 15 ذی الحجه، سالروز ولادت

بنده خالص الهی و دهمین حجت برگزیده و هادی

امام علی بن محمد الهادی(علیه السلام)

را به تمامی مسلمانان به خصوص شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می‌گوید.

 

پایگاه اسلامی شیعی رشد

 


روزهای با عظمت
ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

 

روزهای با عظمت

این روزها چه روزهای با عظمتی است؛

موسی به طور می رود

و فاطمه (س) به خانه علی (ع)،

ابراهیم با اسماعیل به قربانگاه،

محمد(ص) با علی (ع) به غدیر،

وحسین(ع) با هستیش به کربلا...

فرا رسیدن

عید سعید قربان

به  تمامی ولی آبادیهای عزیز و شما دوست محترم، تبریک و تهنیت می‌گویم.

 


«درماندگی در جاده بندگی!»
ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

باسمه تعالی

 

«درماندگی در جاده بندگی!»

 

در عرف فرهنگ دینی، هر عملی که رضایت خداوند را جلب کند و موجب تقرب بنده به پروردگار شود، عبادت نام می­گیرد. اما آیا همه عبادت­ها از این نظر در یک درجه هستند؟

شکی نیست که اعمال عبادی اقسام مختلفی دارند. بعضی از کارها در عین این که می­تواند عنوان عبادت و اطاعت امر خدا به خود گیرد، دارای لذت هم می باشد و آدمی در طبع خویش به آن­ها گرایش دارد؛ مانند غذا خوردن و خوابیدن و ازدواج کردن.

دسته ای دیگر از کارها مانند تحصیل علم و احسان به مستمندان و انفاق، اعمالی هستند که گرچه هوای نفس و شهوت حیوانی طالب آن نیست؛ اما از دیدگاه عقل، مطلوب و نزد خردمندان مقبول است. لذا این نوع کارها وقتی در مسیر عبادت قرار گیرد و برای جلب رضای خداوند انجام شود، جنبه عبادت و مطلوبیت الهی آن با جنبه مطلوبیت عقلی توأم می­شود.

این دو نوع کار عبادت هستند؛ اما معمولاً انسان به طور قطع نمی­تواند مطمئن شود که آیا انگیزه اش از انجام آن­ها فقط و فقط اطاعت امر خدا بوده، یا این که جنبه بندگی تحت الشعاع جنبه پیروی از عقل و نفس قرار گرفته است.

اما در کنار این دو دسته، گاهی خداوند خواسته­هایی از انسان دارد که از لذایذ نفسانی و فواید عقلانی در آن­ها خبری نیست؛ بلکه یک سلسله اعمالی است که نه مطلوب نفس است و نه محبوب عقل.

بررسی تاریخ نشان می­دهد که خدای متعال گاهی برای بعضی اقوام چنین دستورهایی را مقدّر فرموده است. مثلاً وقتی سپاه بنی اسرائیل به رهبری طالوت، در مسیر حرکت برای جهاد در راه خدا، با بدن­های خسته و کام­های تشنه به نهر آبی رسیدند، دستور الهی آمد که نوشیدن از آب نهر ممنوع است!(1)

نمونه دیگر، گروهی از ماهیگیران بنی اسرائیل بودند که در حاشیه دریا زندگی می­کردند. آن­ها به امر خدا موظف شدند که هر هفته روزهای شنبه از صید ماهی خودداری کنند. اتفاقاً شنبه­ها، سیل جوشان ماهی­ها به فرمان خدا بر سطح آب ساحل ظاهر می­شدند و در میان امواج آب می­غلطیدند؛ اما از فردای آن روز تا شنبه آینده ماهی کمیاب می­شد!(2)

همه می­دانیم که پروردگار مهربان نه دوست دارد بندگانش را در سختی و تنگنا نگه دارد و نه آن­ها را از نعمت­های پاک خود محروم کند. پس هدف او از دادن چنین دستورهایی چیست؟

با دقت در آیات قرآن روشن می­شود که مراد پروردگار، سنجیدن میزان بندگی انسان­ها است(3) و این که آشکار شود آن چه در مقام ادعا درباره اطاعت امر خدا بر زبان جاری می­کنند، در عمل تا چه اندازه به آن پایبند هستند؟

همه ازدواج می­کنند؛ همه دنبال تحصیل علم می­روند؛ خیلی­ها به مستمندان کمک می­کنند؛ اما تا وقتی پای شهوت و شهرت در میان است، معلوم نمی­شود چه کسی برای رسیدن به اهداف مادی، رنج عمل را به جان خریده و چه کسی حقاً تسلیم امر خدا بوده و در برابر اطاعت فرمان معبود، به فایده دیگری نیندیشیده است.

آن جا که صحنه امتحان، با مشقت و حیرت توأم باشد، فرصت فراهم است تا انسان از طریق مبارزه با خواهش­های نفس و دست و پنجه نرم کردن با حسابگری­های مادی عقل اسیر شده، درجه اخلاص و تسلیم خود را بالا برده و مقرب درگاه ربوبی شود.

سال­ها قبل پروردگار رئوف، ابراهیم و اسماعیل (علیهما السلام)، این دو بنده پاکباز خود را در این وادی به ابتلاء سنگین خویش مبتلا نمود.(4) میدانی که نه مرکب نفس را یارای تاخت و تاز می­باشد و نه قاضی عقل را قدرت اظهار نظر می­ماند. در این وادی، تنها عشق به خالق و حبّ حضرت معبود است که انسان را از دره لغزش و تباهی نجات می­بخشد و از گردنه تعلل و تردید به سلامت عبور می­دهد.

ما مسلمانان، به امر خدا هر سال خاطره آن حادثه باشکوه و تکان دهنده را که تجلیگاه حقیقت تسلیم و نهایت بندگی بود زنده می­کنیم و روزی را که خدای متعال آن را برای ما عید قرار داد(5)، مبارک و فرخنده می­داریم؛ چرا که حقیقتاً روز پایین کشیدن پرچم شیطان و بالا بردن پرچم رحمان، روز عید است!

 

(برگرفته از کتاب "حج، برنامه تکامل"، تألیف "آیت الله سید محمد ضیاءآبادی"؛ (با اندکی اضافات))

 

فرا رسیدن

عید سعید قربان

روز برافراشتن پرچم عبودیت بر سنگر انسانیت

را به همه مسلمانان و موحدان جهان،

به خصوص شما دوست عزیز، تبریک و تهنیت می‌گوید.

 

پایگاه اسلامی شیعی رشد

 


نگه ندار !!!
ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٤ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

نگه ندار !!!

فکر کن......
 
 تا حالا عادت داشتید اشیاء بی مصرف رو انبار کنید؟ و فکر کنید یه روزی – کی میدونه چه وقت – شاید به دردتون بخوره؟
 
 تا حالا شده که پول هاتون رو جمع کنین و به خاطر اینکه فکر می کنید در آینده شاید بهش محتاج بشین، خرجش نکنید؟

 تا حالا شده که لباسهاتون، کفشهاتون، لوازم منزل و آشپزخونتون و چیزای دیگه رو که حتی یکبار هم از اونا استفاده نکردین، انبار کنید؟
 
 درون خودت چی؟ تا حالا شده که خاطره ی سرزنش ها، خشم ها، ترس ها و چیزای دیگه رو به خاطر بسپاری؟
 

*

*

*  
 دیگه نکن! تو داری بر خلاف مسیر کامیابی خودت حرکت می کنی!
 
 باید جا باز کنی ... ، یه فضای خالی تا اجازه بده چیزای تازه به زندگیت وارد بشه.
 
باید خودتو از شر چیزای بی مصرفی که در تو و زندگیت هستن خلاص کنی تا کامیابی به زندگیت وارد بشه.
 
 قدرت این تهی بودن در اینه که هر چی که آرزوش رو داشتی ، جذب می کنه.
 
 تا وقتی که در جسم و روح خودت احساسات بی فایده رو نگهداری، نمی تونی جای خالی برای موقعیت های تازه بوجود بیاری.
 
  خوبیها باید در چرخش باشن....
 
 کشوها، قفسه ها، اتاق کار و گاراژ رو تمیز کن.
 
 هر چیزی رو که دیگه لازم نداری بنداز دور...
 
 میل به نگهداشتن چیزای بی مصرف، زندگی رو پر پیچ و تاب می کنه.
 
 این اشیاء نیستن که چرخ زندگی تو رو به حرکت در میارن.....
 
 به جای نگهداشتن...
 
 وقتی انبار می کنیم، احتمال خواستن رو تصور می کنیم ، احتمال تنگدستی رو....
 
 فکر می کنیم که فردا شاید لازم بشن و نمی تونیم دوباره اونا رو فراهم کنیم...
 
 با این فکر تو دو تا پیغام به مغزت و زندگیت می فرستی:
 
 که به فردا اعتماد نداری...
 
 و اینکه تو شایسته چیزای خوب و تازه نیستی
 
 به همین دلیل با انبار کردن چیزای بی مصرف خودتو سر پا نگه می داری*
 
 *برقص*

 *چنانکه گویی کسی تو را نمی بیند

 *عشق بورز*

 *چنانکه گویی هرگز آزرده نشده ای

 *بخوان*

 *چنانکه گویی کسی تو را نمی شنود

 *زندگی کن*

 *چنانکه گویی بهشت روی زمین است


 خودت رو از قید هرچه رنگ و روشنایی باخته، برهان

 بذار نور به زندگیت وارد بشه

 و خودت...

 به همین دلیل بعد از خوندن این مطلب ... نگهش ندار ... به دیگران بده....
 
 امید که صلح و کامیابی برات به ارمغان بیاره

 

 

به یک‏ جایی از زندگی که رسیدی، می فهمی

اونی که زود میرنجه

زود میره، زود هم برمیگرده.
اما اونی که دیر میرنجه
دیر میره، اما دیگه برنمیگرده.
.......

هستند

کسانی که روی شانه هایتان گریه میکنند

و وقتی شما گریه میکنید دیگر وجود ندارند.

 

.…..

 

از درد های کوچک است که آدم می نالد

وقتی ضربه

سهمگین

باشد، لال می شوی.

.…..

به یک‏ جایی از زندگی که رسیدی

می فهمی رنج را نباید امتداد داد

باید مثل یک چاقو که چیزها را می‏برد و از میانشان می‏گذرد

از بعضی آدم‏ها بگذری و برای همیشه تمامشان کنی.

…...

 

بزرگ‌ترین مصیبت برای یک انسان این است که

نه سواد کافی برای حرف زدن داشته‌باشد

نه شعور لازم برای خاموش ماندن.

…...


مهم

نیست که چه اندازه می بخشیم

بلکه مهم این است که در بخشایش ما چه مقدار عشق وجود دارد.

 

…...

اگر ۴ تکه نان خوشمزه باشد و شما ۵ نفر باشید

کسی که اصلا از مزه آن نان خوشش نمی آید (( مادر )) است.

 

…...

هستند مردمانی که خویشاوندان آنها از گرسنگی می میرند

ولی در عزایش گوسفندها سر می برند.

 

…...

وسعت دوست داشتن همیشه گفتنی نیست، گاه نگاه است و گاه سکوت ابدی.

…...

 

 شاید کسی که روزی با تو خندیده است را از یاد ببری، اما هرگز آنرا که با تو اشک ریخته است را فراموش نخواهی کرد

 

…...

توانایی عشق ورزیدن؛ بزرگ‌ترین هنر جهان است.

 

…...

اگر بتوانی دیگری را همانطور که هست بپذیری و هنوز عاشقش باشی؛ عشق تو واقعی است.

 

…...

همیشه وقتی گریه می کنی اونی که آرومت میکنه دوستت داره اما اونی که با تو گریه میکنه عاشقته.

…...

همیشه یک ذره حقیقت پشت هر"فقط یه شوخی بود "

- یک کم کنجکاوی پشت" همین طوری پرسیدم "

- قدری احساسات پشت"به من چه اصلا "

- مقداری خرد پشت " چه بدونم "

-و اندکی درد پشت " اشکالی نداره" هست.

…...

کسی که دوستت داره، همش نگرانته.به خاطر همین بیشتر از اینکه بگه دوستت دارم میگه مواظب خودت باش

 

اگه یه روز فرزندی داشته باشم ...

اگه یه روز فرزندی داشته باشم، بیشتر از هر اسباب‌بازی دیگه‌ای براش بادکنک می‌خرم.
 بازی با بادکنک خیلی چیزا رو به بچه یاد می‌ده.
 بهش یاد می‌ده که باید بزرگ باشه اما سبک، تا بتونه بالاتر بره.
 بهش یاد می‌ده که چیزای دوست داشتنی می‌تونن توی یه لحظه، حتی بدون هیچ دلیلی و بدون هیچ مقصری از بین برن، پس نباید زیاد بهشون وابسته بشه.
 و مهمتر از همه بهش یاد می‌ده که وقتی چیزی رو دوست داره نباید اونقدر بهش نزدیک بشه و بهش فشار بیاره که راه نفس کشیدنش رو ببنده، چون ممکنه برای همیشه از دستش بده

 

تفاوت ایرانیها و ژاپنیها

فرستنده: ngr_h@yahoo.com

چندی پیش در یکی از جلسات یکی از اعضا خاطره جالبی از سفرش به ژاپن نقل کرد. این خاطره جالب شاید یکی از دلایلی باشد که نشان میدهد چرا ژاپن درحال پشت سرگذاشتن همه قدرت‌های صنعتی در دنیا است.
وی گفت:
ژاپن که بودم یه روز دوشنبه رفتم سر کار دیدم تو خیابون پر پلیس و شلوغه؛ وضع غیر عادی بود. یه کم پرس و جو کردم دیدیم یکی خودکشی کرده. 
البته اینقدر تو ژاپن خودکشی زیاد بود که دیگه خیلی جای تعجب نداشت. پرسیدم: چرا طرف خودکشی کرده؟ فهمیدم طرف مهندس پیمانکار یه ساختمان بوده. قرار بود روز جمعه ساختمان رو طبق قرارداد تحویل صاحبش بده.
روز جمعه ساختمان کارش تموم نشده بود مهندس پیمانکار از صاحب ساختمان دو روز شنبه و یکشنبه مهلت میخواد که ساختمان رو ساعت هشت روز دوشنبه اول روز کاری بهش تحویل بده.
تو این ۴۸ ساعت مهندس و تیمش هر کاری می‌کنند نمی‌توانند کارهای نیمه تمام ساختمان رو تمام کنند و ساختمان رو آماده تحویل کنند.
روز دوشنبه که صاحب ساختمان برای تحویل خونه میاید با جسد حلق آویز شده مهندس پیمانکار مواجه می‌شه. حالا نکته جالب اش می دونی واسه من چی بود؟

این ساختمان فقط نصب پریز برق و نظافتش مونده بود. به دوستان ژاپنی به تعجب می‌گفتم این چه آدمی بود خب چرا خودکشی کرده برای همچین موضوع کوچکی. این دیگه خودکشی نداره که.
آنها با دهان باز نگاه می‌کردند می‌گفتند خودکشی نداره؟ این آینده شغلی‌اش به پایان رسیده بود. دو بار زیر قولش زده دیگه کسی بهش کار نمیداد

 

چقدر شبیه ایرانیان هستند!!!!؟

چند تا دوست داری؟؟؟

پیرمرد به من نگاه کرد و پرسید چند تا دوست داری؟

گفتم چرا بگم ده یا بیست تا...

جواب دادم فقط چند تایی

پیرمرد آهسته و به سختی برخاست و در حالیکه سرش راتکان می داد گفت

تو آدم خوشبختی هستی که این همه دوست داری

ولی در مورد آنچه که می گویی خوب فکر کن

خیلی چیزها هست که تو نمی دونی

دوست، فقط اون کسی نیست که توبهش سلام می کنی

دوست دستی است که تو را از تاریکی و ناامیدی بیرون می کشد

درست وقتی دیگرانی که تو آنها را دوست می نامی سعی دارند تو را به درون ناامیدی و تاریکی بکشند 

دوست حقیقی کسی است که نمی تونه تو رو رها کنه

صدائی است که نام تو رو زنده نگه می داره حتی زمانی که دیگران تو را به فراموشی سپرده اند

اما بیشتر از همه دوست یک قلب است. یک دیوار محکم و قوی در ژرفای قلب انسان ها

 جایی که عمیق ترین عشق ها از آنجا می آید

پس به آنچه می گویم خوب فکر کن زیرا تمام حرفهایم حقیقت است

فرزندم یکبار دیگر جواب بده چند تا دوست داری؟

سپس مرا نگریست و درانتظار پاسخ من ایستاد 

با مهربانی گفتم: اگر خوش شانس باشم، فقط یکی و آن تو هستی

بهترین دوست کسی است که شانه هایش رابه تو می سپارد و وقتی که تنها هستی تو را همراهی می کند و در غمها تو را دلگرم می کند .کسی که اعتمادی راکه به دنبالش هستی به تو می بخشد .وقتی مشکلی داری آن راحل می کند و هنگامی که احتیاج به صحبت کردن داری به توگوش می سپارد و بهترین دوستان عشقی دارند که نمی توان توصیف کرد، غیرقابل تصوراست

سایت روزنه


فرارسیدن 7 ذی الحجه، سالروز شھادت امام محمد بن علی الباقر (علیھما السلام)
ساعت ٧:۳۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

باسمه تعالی

 

«آموزه هایی اجتماعی»

 همه ما در طول زندگی روزمره خود بارها و بارها با دوست و همکار و یا لااقل با مردم عادی مواجه شده و با آنان ارتباط داریم. گاهی پیش می‌آید که از رفتار ایشان ناراحت و آزرده خاطر می‌شویم. احساس می‌کنیم که آن ها راه و رسم درست ارتباط و هم زیستی با دیگران را رعایت نکرده و وظایفشان را در برابر دیگر افراد به خوبی انجام نمی‌دهند؛ حال آن که ممکن است آنان هیچ اشکالی در رفتار خود نبینند. آیا این ناراحتی ما درست و به حق بوده یا بی جا و نادرست؟ حق با چه کسی است؟

به راستی اگر دین خدا مدعی تأمین سعادت انسان هاست، طبیعتاً نمی‌تواند از نیازهای اجتماعی و تنظیم روابط میان پیروان خویش غافل باشد. لذا اگر با همین رویکرد آموزه های اهل بیت (علیهم السلام) را مورد بازنگری قرار دهیم، ناخوانده های زیادی را در این خصوص می‌یابیم. به عنوان نمونه، امام باقر (علیه السلام) در وصیتی به پیروان خویش با اشاره به برخی از این آموزه های فردی و اجتماعی، می‌فرمایند:

"ای شیعیان ما! وصایا و عهد و پیمان ما با دوستانمان را خوب بشنوید و درک کنید [تا به آنها عمل کنید]؛ در گفتارتان راستگو باشید. به عهد و قسم های خود چه با دوستانتان و چه با دشمنانتان وفا کنید. یکدیگر را در اموال خویش شریک گردانید، از صمیم قلب همدیگر را دوست بدارید. به فقیرانتان صدقه دهید. در کارهایتان به صورت دسته جمعی عمل کنید. بر هیچ کس فریب و خیانت نورزید. بعد از یقین، راه انکار نپیمایید و بعد از اقدام کردن به کاری به خاطر ترس آن را رها نکنید. هرگز هیچ یک از شما به دوستان خود پشت نکند [و آنها را تنها نگذارد] ... هرگز کارهایتان برای غیر خدا [و به قصد ریا] نباشد .."

سپس فرمود: "در میان مدعیان پیروی از ما، کسی از اولیای واقعی خدا و پیامبر اوست که هرگاه سخن گوید، راست گوید و هرگاه وعده دهد، به آن وفا کند و هرگاه به او امانتی دهند، آن را [به صاحبش] بازگرداند و هرگاه حق به او عرضه گردد، بپذیرد و اگر از او درخواست انجام کار واجبی که وظیفه اوست شود، دریغ نورزد ...

قطعا و مسلّماً شیعه علی (علیه السلام) صدایش را بلند نکند و خشم و ناراحتیش از او فراتر نرفته و دامنگیر بقیه نگردد و با دشمنان ما پیوند ندارد ..

(شیعه امیر المؤمنین (علیه السلام)) اگر مؤمنی را ملاقات کند، او را تکریم می‌کند و اگر با جاهلی برخورد کند، از او دوری می‌جوید ... [آن چنان دارای عزت نفس است که] حتی اگر از گرسنگی بمیرد، از کسی غیر از برادران ایمانیش چیزی نمی‌خواهد. شیعه ما از سخنان ما دم می‌زند.

همانا نیکوکارترین مردم شخصی است که از اهل دنیا (چه پدر باشد یا فرزند یا فرماندار و یاور) دوری کند و برای خدا نسبت به برادرانش خیرخواهی و (در خوشی های خود و غم های آنان) برابری داشته باشد. اگر چه به ظاهر سیاه پوست و از نژادی گمنام باشد.

شیعیان ما در زمین (نسبت به عواقب اعمال بد و گناهان و مواقف هولناک قیامت و عذاب الهی) اعلام خطر می‌کنند و برای کسانی که در پی اطاعت و فرمانبری خدا هستند، چراغ هایی فروزان و نشانه هایی آشکار و پیشوایانی هستند (که به وسیله آنها مسیر صحیح را می‌یابند.) و برای افرادی که (در حوائج خود) به ایشان مراجعه کنند مایه آرامشند؛ با دوستانشان با مدارا و نرمخویی برخورد می‌کنند؛ سهل گیر، گذشت کننده و همواره مهربان هستند؛ این ها ویژگی های ایشان در تورات و انجیل و قرآن کریم است.

همانا یک مرد عالم، (هنگامی) از شیعیان ماست که زبانش را (از گناه و کلام بیهوده) حفظ کند و درون خویش را با اطاعت از ولی نعمتان خود پاک گرداند .."

در این میان مردی از حضرت سوال کرد: "پدر و مادرم به فدایت! ثواب و منزلت چنین کسی که وصف کردی چیست؛ اگرچه صبح و شب در امنیت و محفوظ باشد؟ (و در رویارویی با دشمنان قرار نگیرد و یا به سعادت شهادت نائل نشود)؟!"

آن حضرت فرمود: "به آسمان امر شود که سایه های (رحمت) خود را بر او بیفکند و به (کارگزاران الهی در) زمین دستور داده شود که او را تکریم کنند و نور، مامور هدایت و روشنگریش گردد."

آن مرد دوباره پرسید: "نشانه این شخص در دنیا چیست؟"

امام باقر (علیه السلام) فرمود: "اگر درخواستی کند، به او داده شود و اگر دعا کند، مستجاب می‌شود و اگر طلبی کند، به آن می‌رسد و اگر مظلومی را یاری کند، پیروز و غالب گردد."

 به راستی اگر تک تک ما به این توصیه ها و آموزه های فردی و اجتماعی پایبند باشیم، آیا جایی برای بسیاری از مشکلات اجتماعی باقی می‌ماند؟ حقیقتا اگر در روابط اجتماعی این گونه به هم بنگریم و همگی به همین نحو عمل کنیم، باز هم نشانی از دلخوری ها، نارضایتی ها و ناراحتی ها در بین افراد بر جای خواهد ماند؟


(برگرفته از کتاب " دعائم‏الإسلام تالیف: "نعمان بن محمد المغربی" (همراه با تلخیص)

 

فرارسیدن 7 ذی الحجه، سالروز شھادت

احیاگر و تجدید کننده دین مبین اسلام و هدایتگر آشکار،

پنجمین پیشوای شیعیان،

امام محمد بن علی الباقر (علیھما السلام)

را به تمامی مسلمانان جهان، به خصوص شما دوست گرامی تسلیت می‌گوید.

 

پایگاه اسلامی شیعی رشد

 


با زیبا ترین مخلوقاتت
ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

با زیبا ترین مخلوقاتت

 

با زیبا ترین مخلوقاتت به در گاهت آمده ام ، اما برای گله مندی ، نه از بنده گانت که از تو گله دارم مولای من ، چه می گذرد در آستانت مولای من؟؟؟؟ اینجا در زمین بندگانت خدایی میکنند ، تو کجایی مولای من؟؟

 

 

 

 

مولا جان  ، نعماتت را برچه حسابی قسمت کرده ای!!! که با این همه عدالت ،زمین آفریده ی تو غرق  بی عدالتی است ، کودکی  گرسنه بخوابد در  محضرتو؟؟؟ ای رحمان و ای رحیم؟؟؟؟ ، زنی خود فروشی کند برای نان؟؟؟؟؟  ، کمی نگاه کن مقسم روزی! چه آوردند برسر عدالتت؟؟؟

گفتی " الله مع الصابرین"قربان همراهیت  ، صبرکردم اما توبا من نبودی!!! صبر کردم ، بر دروغ ها صبر کردم بر ظلم ها اما تو کنارم نبودی ، و امروز صبرم تمام شد و به شکایت آمدم .

عشق را آفریدی ، من عاشق شدم ، خدایان زمینی پول آفریدند ، عشق را خریدند ومن در ماندم  ومجنونم خواندند ، صداقت را آفریدی صادق بودم زمینیان به ارزنی نخریدند متاعم را ...... بازار گرمی دارد

دورویی مولا جان .

قربان مهربانیت ، غریبه اند این دنیائی ها با مهربانی ، دستها ی رفاقت دستگیر ندارد در

 این دنیا ، پای همراهی لنگ است ، مگر بی دست و پا آفریدی انسانها را؟؟؟

مهر مادری رنگ باخته ، اگرچه تمامی مادران رنگین کمانند در صورت ، مردانگی را

حتی دیگر در قصه ها نمی نویسند ، قصه اش خریدار ندارد .

از "گذشت " بگذریم ، که دیگر نمیگذرند انسان ها ، مگر با نگاهی پر از کین ،

  سرها برسجده است ، اما دلها  کجایند؟؟مگر آستانت دل  سوخته نمیخواهد؟؟؟

تحفه ی دنیا از آن تو نمی خواهم ، من دوزخت را بدیده منت می گذارم ، که آفریده ی توست ، دوزخت میسوزاند به صداقت ، دنیایت میسوزاند به ریا ، قربان صبوریت ، بی طاقتیم کفر نیست ، غرق حیرت در عمق صبوری توام

مولای من ، گله دارم ، گله دارم ، مولا جان ، گله هایم را لابه لای این گلها مینگارم ، شاید از درد ها گریستی ، باران  بارید و این گلها بالیدند ، من که پژمردم .

 

 

 

 

استاد دهقان نیری


خداوند نزدیکتر از....
ساعت ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

 

خداوند

آنچنان که سحرگاهان شب تارتر از تاریکی را

 آرام آرام

 در حقیقت روشن روز پنهان می گردانی

گرم پنهان کردن تاریکی نفسم در تظاهر به روشنی و پاکیم

آنگاه که می دانم در نزد تو کیستم

و

 در نظر خلق چه می نمایم

و آن گونه که خداوند روز روشن را

در آرامش شب فرو می بری

آنگاه که دیگر اثری از خورشید و شیدش  نیست

تمام جلوه حق و حقیقتم را

در تاریکی نفسانیت فرو خوردم

در خویش غروب کرده ام.

و حال آنکه، بینایی و شنوایی تو می داند

 که شب و روز از پی هم حاضرند

و هیچ یک نیست نمی شوند.

و من و گمان بی بازگشتی شب و روزم

 غافل از ان که باز خواهم گشت

 همچون شب و روز

دوباره از پی دوباره

به سمت تو

خداوند نزدیکتر از....


امشب تمام عاشقان رادست بسر کن
ساعت ۸:۱٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

 

 

 

 

امشب تمام عاشقان رادست بسر کن

 

 

امشب تمام عاشقان رادست بسر کن

 

یک امشبی با من بمان بامن سحر کن

 

بشکن سر من کاسه ها و کوزه ها را

 

کج کن کلاه دستی بزن مطرب خبر کن

 

گلهای شمعدانی همه شکل تو هستند

 

رنگین کمان را بر سر زلف تو بستند

 

تا طاق ابروی بت من تا به تا شد

 

دُردی کشان پیمانه هاشان را شکستند

 

یک چکه ماه افتاده بر یاد تو و وقت سحر

 

این خانه لبریز تو شد شیرین بیان حلوای تر..

 

تو میر عشقی عاشقان بسیار داری

 

پیغمبری با جان عاشق کار داری

 

 

 

((به بهانه عید قربان و خانه عشق))

 


در سمت توام
ساعت ۸:۱٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

در سمت توام

 دلم باران،دستم باران،دهانم باران،چشمم باران

روزم را با بندگی تو پاگشا میکنم

هر اذانی که می وزد پنجره ها باز می شود یاد تو کوران می کند

هر اسم تو را که صدا می زنم ماه در دهانم هزار تکه میشود

کاش من همه بودم با همه دهان ها تو را صدا می زدم…

کفش های ماه را به پا کرده ام…

دوباره عازم توام…

تا بوی تو اینجا در ابادی من است

هر لب که خنده ای کند از شادی من است

 زندگی با تو…..زندگی همین حالاست

((به بهانه عید قربان و خانه عشق))

 


پروردگارا ..
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

 

پروردگارا ..

مرا آن ده که خودم بیشتر حال می کنم..!

 عواقبشم با خودم..

آمین

 

 ***  

نمیدانم با سیب به زمین آمدم یا گندم اما میدانم با آب انگور به آسمان میروم!

 * 

گاهی وقتا به جای خاموشی در جواب ابلهان ، باید یه مشت بخوابونی زیر چشمش!

چون آدمی که ابله باشه ، معنی اون سکوت رو هم نمیفهمه....

 ×

بروسلی رو کشتن ,,تختی روکشتن,,داداشی رو کشتن,,ولی تا حالا دیدی یه معتادرو بکشن؟نتیجه اخلاقی:ورزش بیشتر از اعتیاد برای سلامتی ضرر داره !!!

 *

ایران دومین مصرف کننده مواد مخدر در جهان است

خجالت نمی کشید ؟

یه خرده همت کنید تا قهرمانی راهی نیست!

*

آقا واسه آخر هفته با بچه ها یه برنامه مصرف مواد گذاشتیم به همراه چاقو کشی،تجاوز و برنامه شاد و مفرح اسید پاشی... کیا میان؟

نگران نباشید آب بازی نداریم

 *

نــــاســـا تو مریـــخ دنــبال آب می گرده ، نــاجـــا تو پـــارک دنــبـــاله تـــفنـــگ آب پـــاش !!

*

اگه 9/9/90 ازدواج کنم نهمین سالگرد ازدواجمون میشه 9/9/99 .... انجمن خلاقان بیکار

فکرشو بکن سوء سابقه داشته باشی و ازت بپرسن خلافت چی بوده؟! بگی: آب بازی !!؟

*

دوستم یه پسر سه کیلویی زائیده، 4 میلیون و 500 هزار تومن پول بیمارستان داده

یعنی دقیقاً کیلویی یک و نیم میلیون واسش در اومده

میگن یه نخ سیگار آدمُ آروم میکنه،من موندم بعضیا قد یه نخ سیگارم نیستن..

 

***

 


در محیط کار چگونه رفتار کنیم؟
ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

در محیط کار چگونه رفتار کنیم؟

هر فردی باید بداند که چگونه می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند. عدم مهارت های رفتار با دیگران، سبب دلسردی و ناامیدی می شود.
یک انسان موفق می داند که کار کردن با دیگران به خصوص در دنیای کنونی، ارتباطی توأم با مهارت را می طلبد. جامعه شناسی می گوید: «هنگام برخورد با مردم به خاطر داشته باشید که با مخلوقات منطقی طرف نیستید، با موجوداتی که سرشار از غرور، خودبینی و تعصب هستند، طرف هستید.»
۱) دیگران را با نام صدا بزنید:
این خوشایندترین صدا برای گوش هر کسی است. وقتی نام فردی را به کار می برید، در حقیقت پیغام خود را تنها برای آن شخص ارسال می کنید. این کار شما سبب می شود فرد مقابل دریابد که برای او اهمیت و ارزش قائل هستید. جملات خود را با اسامی افراد بیامیزید و با سؤالاتی نظیر: «علی، امروز خوب هستی؟» آغاز کنید.
۲) اشتباه خود را بپذیرید:
اگر این مسئله را بپذیرید که اعتراف به اشتباهات در محیط کار، یکی از ستوده ترین اعمال است، پس با اعتراف به اشتباه خود، هرگز فکر نخواهید کرد که وجهه ی خود را از دست خواهید داد. یادمان باشد در اعتراف به اشتباهاتمان زیاده روی نکنیم مثلا ً لازم نیست با عذرخواهی فراوان در جلسات، اقدام به بیان اشتباهات خود کنید.
۳) دیگران را با معیارهای بالا در نظر بگیرید:
اندک افرادی در بین ما هستند که معمولا عقل کل خطاب می شوند. به نظر می رسد اینگونه افراد فکر می کنند که هیچ کس جز خودشان قادر به انجام صحیح امور نیست. جزو این گروه از افراد نباشید. به قابلیت های دیگران اعتماد کنید. در واقع به آنها در انجام دادن کارها به بهترین وجه ممکن اطمینان داشته باشید. این به معنای داشتن انتظارات بیش از حد نیست. باور داشتن یک فرد، او را تشویق به انجام کارها با حداکثر توان می کند و از ناامیدی جلوگیری می کند.
۴) علاقه ای صادقانه از خود نشان دهید:
به سخنان خود دقت کنید و بدانید چه وقت باید آنها را بیان کنید. هر فردی در محیط کار شما، دارای سابقه ای از علایق و تجارب و سلایق گوناگون است. حتی اگر نقطه اشتراکی با هم ندارید، در مورد اطرافیانتان اطلاعات کسب کنید. مردم دوست دارند که دیگران آنها را به خاطر داشته باشند پس در سخن گفتن، دقت کنید.
۵) از دیگران تعریف و تمجید کنید:
در مورد تعریف خود صریح باشید و نشان دهید که در مورد آنچه که فرد انجام داده است، آگاهی دارید، به طور مثال بگویید: « علی، تو خیلی خوب جلسه را اداره کردی به خصوص وقتی همه از مسیر موضوع اصلی منحرف شده بودند». در عین حال سعی کنید به ندرت و فقط زمانی که واقعا نیاز است، انتقاد کنید، انتقاد را طوری بیان کنید که مانند یک نصیحت سازنده از طرف دوستی قابل اعتماد در نظر گرفته شود.
۶) مراقب حرف هایتان باشید:
اگر قصد ندارید کاری را انجام دهید، هرگز نگویید که آن را انجام خواهید داد. یادتان باشد اعتبار شما، ارتباطی تنگاتنگ با گفتارتان دارد. اگر به قول خود عمل نکنید، در مورد کارهای بزرگ به شما اعتماد نخواهد شد و در نتیجه پیشرفتی حاصل نمی شود.
۷) قدردانی و سپاسگزاری فراموش نشود:
اگر فردی لطفی به شما کرد، تشکر کنید و مقابله به مثل کنید و این را بدانید که شما به خودی خود مستحق لطف نیستید و کسی به شما بدهکار نیست. پس تشکر فراموش نشود.
۸) با فکر و ملاحظه باشید:
اگر قبل از صحبت کردن خوب فکر کنید شاید هیچ وقت، ابهامی در گفتارتان سبب سوء تعبیر نشود. در صورت بروز سوء تفاهم یادمان باشد، نظرات دیگران را محترم بشماریم. ببینید چرا آنها اینگونه فکر می کنند. به جای مشاجره از دیگران بخواهید در مورد مواضع شان توضیح دهند، مجبور نیستید، موافقت کنید، اما می توانید بگویید: « من متوجه هستم شما چه می گویید.»
۹) ازخودگذشتگی فراموش نشود:
بد نیست گاهی اوقات از مکان شغلی خود خارج شده، به دیگران در کارهایشان کمک کنید. این عمل را بدون اینکه از شما درخواست شود، انجام دهید، گفتن: « کمک لازم ندارید؟ » شما با این کار، دیگران را تشویق به از خودگذشتگی کرده و در نتیجه محیط کاری مثبت قوی ایجاد خواهد شد و دیگر اینکه برای خود لطفی دو جانبه را خریداری می کنید، چراکه مهربانی همیشه بازمی گردد.
۱۰) متواضع و فروتن باشید:
یادمان باشد اگر به کامیابی دست یافتیم، خود از آن تعریف نکنیم بلکه دیگران خود متوجه آنها گردند، « همچنان که گفته اند، مشک آن است که خود ببوید نه آن که عطار بگوید.»

خبرگزاری ایسنا


تشکر کنید تا محبوب و محترم باشید
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

تشکر کنید تا محبوب و محترم باشید

سپاسگزاری «شکر» است، پس تشکر کنید تا محبوب و محترم باشید.
شکر را اگر با کسره بخوانید، می شود چیزی که فنجان چایتان را شیرین می کند، نه فقط چای، که قهوه تلخ تان را هم شیرین خواهد کرد و خدا را چه دیدید، شاید همان قهوه، خاطره انگیز ترین قهوه ای شد که می نوشید! امّا این شکر را باید با ضمه بخوانید تا معادل این متن بشود. با همه این حرفها، چه این شکر چه آن شکر، هر دو در یک چیز مشترکند، شیرینی! واقعیت این است که شکر با ضمه هم خیلی چیزها را شیرین می کند. چیزهایی بسیار بزرگتر و دلچسب تر از فنجانی چای یا قهوه.
در نوشیدن قهوه، شاید نوعی آسودگی و آرامش را تجربه کنید؛ در عادت به شاکر بودن هم، زندگی آرام و محبتی را خواهید چشید که کم شیرین نیست و خیلی ها در به در دنبالش هستند!
چرا تشکر می کنم؟ چرا تشکر می کنی؟ چرا شکر می کند؟ تا دنیا دنیا بوده، نیروی جاذبه زمین بوده؛ البته مثل خیلی ها که علت نیروی جاذبه زمین را نمی دانند، کم نیستند کسانی هم که دلیل شکر کردن را نمی دانند. شاید خود شما یکی از آنها باشید. اگر عادت تشکر کردن ندارید، خیلی زود باید به آن عادت کنید. تشکر کنید تا نعمت هایتان زیادتر شود؛ رابطه شکر و نعمت مثل رابطه نور و دیدن است. نور اگر نباشد، دیدن تعطیل است. شکر نعمت های قبلی اگر نباشد، نعمت های بعدی هم تعطیل اند. این یکی از قانون های جهان است و برو برگرد ندارد. پس آنها که می خواهند نعمت های بیشتری به سمت شان سرازیر شود، تشکر از نعمت هایی را که دارند، پشت گوش نیندازند. در لغتنامه دهخدا مقابل « نعمت » نوشته شده: « احسان، نیکی، آنچه از نیکویی که در حق کسی کرده شود. » این را نوشتیم تا « نعمت » را یک لغت خاص یا لغتی که برای چیزهای خاصی به کار می رود، ندانیم هر کاری که دیگران به لطف در حق ما کنند، نعمت است.
به عنوان مثال خدا نعمت سلامتی داده؛ یا مردم دور و اطراف و کوچه و خیابان وقتی وسط پیاده رو کیسه پرتقال ها پاره می شود، خم می شوند و پرتقال هایی را که هر کدام دارد به سمتی قل می خورند برایمان جمع می کنند. (اگرچه اینها دو تا نیستند! مردم دور و اطراف و کوچه و خیابان هم اگر لطفی به ما کنند و چیزی از آنها به ما برسد، از خدا بوده و فقط مستقیم و غیرمستثنی است که فرق می کند). اگر کسی کاری برایمان کرد یا کمکی به ما کرد، باید از او تشکر کنیم. این، یکی از واضح ترین علامتها برای تشخیص انسان بودن است. واقعا چطور باید توضیح داد کسی که مدام دلش می خواهد مورد لطف قرار بگیرد ولی حس تشکر کردن از آنهائی را که به او لطف می کنند ندارد، آدم متمدن و انسانی نیست؟
تشکر کنید تا محبوب و محترم باشید؛ چه کسی از دیدن آدم طلبکاری که هر چه با او صحبت کنید، برنمی گردد و یک « خیلی ممنون » خفیف بگوید لذت می برد؟ چه کسی از بودن با آدم پُررویی که حتی به اندازه گفتن یک متشکرم، خشک و خالی هم با ادب و سخاوتمند نیست، خوشحال می شود؟ شکر کنید تا بهترین عبادت را کرده باشید؛ شکر بهترین عبادت خداست ظاهرا ما آدمها، طایفه فراموشکاری هستیم، حواسمان به آنچه داریم، اصلا نیست و خیلی وقتها یادمان می رود از سوی کسی و توسط چه کسانی به این دارایی ها رسیده ایم.

خبرگزاری ایسنا


یک بغل عشق برای محبوبم
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

یک بغل عشق برای محبوبم

امروزه زندگی زناشویی مفهوم زیباتری برای خود پیدا کرده است. دیگر مردان مانند مردان صدسال پیش خود رای نبوده و برای همسر خود حضوری مستقل در زندگی مشترک قائل هستند و زنان هم برای خود خواستار حق و حقوقی شده اند.
هردو زن و مرد می خواهند باهم و در کنار هم فکر کنند، تصمیم بگیرند و پله های ترقی زندگی را بسازند. هردو می خواهند وسایل رضایت قلبی و آرامش دیگری را فراهم کنند و زندگی همراه با خشنودی و مهربانی و آسایش داشته باشند.
امروز یک زندگی مشترک موفق و کانون گرم خانواده مستلزم تساوی، تعادل به ویژه در عشق و احساسات است. پس اگر عواملی کوچک باعث قهر و دعوا و آزردگی خاطر همسر شما شده باشد، زندگی را به محل جنگ و دعوا تبدیل نکنید و بدانید که همه قابل علا ج و درمان اند.
کافیست قبول کنید که ارزش زندگی مشترک شما و ادامه آن خیلی بیشتر از این مسائل پیش پا افتاده است. با کمی همدلی و همزبانی می توانید سو»تفاهم ها را برطرف کنید و به زندگی پراز عشق و مهربانی خود بازگردید. در اینجا به چند توصیه ساده اما مفید و موثر برای درمان نارسایی های به ظاهر کوچک اما مخرب زندگی زناشویی مشترک اشاره می شود که امیدواریم با خواندن و عمل به آنها به نتیجه مطلوب برسید:
با ادامه دادن به سرزنش های کنایه آمیز، نه تنها همسرتان به حرف های شما توجه بیشتری نمی کند بلکه دیگر گوش شنوایی هم برای شنیدن حرف های شما ندارد.
برای اینکه همسر خود را وادار به شنیدن حرف هایتان بکنید، بایدحس خطر گوش دادن به حرف هایتان، حس سرخوردگی و سرزنش شدن را در او از بین ببرید. نخست احساس تایید شدن، ستایش شدن و پذیرفته شدن را در او تقویت کنید. پس مستقیما او را سرزنش نکنید، نگویید که اشتباه می کنی و افکارت پوچ است. به جای ایجاد دلخوری، همسر خود را ستایش کنید و به او بگویید که عاشق اش هستید و آنچه انجام می دهد برای شما با ارزش است و در این راه بدانید که حتما نباید با نظر او موافق باشید بلکه تنها با بیان خود نظر و احساس او را در آن لحظه تایید کنید تا این تایید اعتماد لا زم را به وجود بیاورد.
با گفتن همین جمله به ظاهر ساده می توانید قلب او را تسخیر کنید. بگذارید تا شریک زندگیتان به عشق واقعی شما پی ببرد، از هم شناخت درستی پیدا کنید و راه های ابراز عشق و محبت را به یکدیگر یاد بدهید. برای این کار، لحظات عاشقانه و خاطرات آرامش بخش را با هم به یاد بیاورید. به یاد بیاورید که کجا بودید؟ چه می کردید؟ چگونه به هم علا قمند شدید؟... و بگویید که این عشق جاودانه است، آن را ادامه خواهیم داد و هر روز بیشتر خواهد شد.
علا وه بر ابراز عشق با کلا متان، باید در رفتار خود هم این عشق را نشان دهید، با یک لبخند ساده و نگاه سرشار از محبت عشق و امنیت را به همسرتان القا کنید.
پس هر لحظه که همسرتان را می بینید با لبخندی احساس خشنودی خود را از دیدن او ابراز کنید علا وه بر آن با نوازش، گرفتن دست همدیگر و روش های دیگر هم به ابراز عشق به همسرتان بپردازید.

نویسنده : مهزاد سیدکریمی
برگرفته از کتاب همسرم با من باش ـ روش های پیشرفته زناشویی ـ راز شادزیستن

روزنامه مردم سالاری


۳ قانون ابتدایی برای دوست داشتن بی قید و شرط
ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

۳ قانون ابتدایی برای دوست داشتن بی قید و شرط

قوانینی وجود دارد که طبق آن، دوست داشتن در خالص ترین شکل خود و بی تکلف و بی قید و شرط است.
سه مورد از این قوانین عبارتند از :
ـ پذیرفتن در برابر طرد کردن
ـ درک کردن به جای قضاوت کردن
ـ همراهی کردن به جای اعمال نفوذ
زندگی کردن با این قوانین یک انتخاب خودخواسته است که تکیه بر رفتارهای دیگران یا شرایط اجتماعی، موفقیت تحصیلی، ثروت، شهرت یا هر عامل دیگر، به جز شایستگی های ذاتی بشر ندارد.
این قوانین، مبنای فرهنگ غنی خانوادگی است. چون وقتی ما با این قوانین ابتدایی دوست داشتن زندگی می کنیم، برای پیروی کردن از قوانین اولیه ی زندگی نیز تشویق می شویم، قوانینی همچون صداقت، مسئولیت پذیری، بی عیب بودن و خدمتگزاری.
گاهی اوقات مردم با کسی که دوستش دارند در ستیزند و هر کاری بتوانند انجام می دهند تا به آن شخص بفهمانند که خط و مشی آنها مسئولانه است، این افراد ممکن است در نوع دوم قوانین دوست داشتن، یعنی قضاوت گرفتار شوند. آنها دیگران را با قید و شرط دوست دارند؛ به عبارت دیگر دوست داشتن را برای تحت نفوذ قرار دادن و کنترل کردن دیگران به کار می برند. درنتیجه دیگران احساس طرد شدگی می کنند و سعی می کنند بر موضع خود باقی بمانند. ولی وقتی که عمیقاً مردم را دوست داشته باشید و آنها را همان گونه که هستند بپذیرید، در واقع آنها را به بهتر بودن ترغیب می کنید.
شما با پذیرفتن افراد، نه رفتارهای ضعیف آنها را به کل شخصیتشان نسبت می دهید و نه با نظرشان توافق می کنید، بلکه به سادگی شایستگی ذاتی آنها را تشویق می کنید. شما روش خاص احساسات و افکار آنها را می شناسید و آنها را تأیید می کنید و دست آنها را در دفاع، حمایت و حفاظت از خود باز می گذارید. بنابراین آنها به جای تلف کردن انرژی شان برای دفاع از موضع خویش، قادر به تمرکز بر تعامل با وجدان خود می شوند و رشد بالقوه ی خود را شکوفا می کنند.
از طریق دوست داشتن بی قید و شرط افراد، شما نیروی طبیعی آنها را برای بهتر شدن آزاد می کنید. ملاحظه کنید که در برخورد با یک عضو خانواده که در دوره ی خاصی دچار اشتباه شده است این برخورد چقدر ارزشمند است. تصور کنید اگر به جای سرزنش کردن و برچسب زدن به آن فرد، به واسطه ی رفتارهای خوب و ظرفیت های پنهانی او را دوست بدارید چه اتفاقی می افتد؟
بعضی افراد هرگز بدون قید و شرط دوست داشته نشده اند و هرگز یک حس شایستگی ذاتی را در خود متحول نساخته اند، برای جبران احساس بینوایی، تهی بودن و خلاء درونی، تمام عمر به دنبال گرفتن تأیید و تقدیر هستند. آنها از قدرت، حاکمیت، پول، مالکیت، اعتبار یا شهرت نیرو به عاریت می گیرند و اغلب بسیار خود شیفته می شوند و هر چیزی را به گونه ای شخصی تعبیر می کنند و تمام رفتارهایشان آنچنان با بی رغبتی است که دیگران آن را طرد می کنند.
به همین دلیل است که قوانین ابتدایی دوست داشتن این قدر مهم هستند. آنها شایستگی پایه ای افراد را تشویق و تأیید می کنند. افرادی که نامشروط دوست داشته شده اند، قدرت خود را از طریق متحد شدن با ذات درونی شان آزاد می کنند.

شبکه خبری برنا


امان از دست «بدبینی»
ساعت ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

امان از دست «بدبینی»

هیچ چیز مانند بدبینی در خراب کردن یک رابطه قدرتمند نیست. بدبینی، خالق تشویش و استرس، عصبانیت، تنفر و ترس است. هیچ فرد بدبینی نمی تواند به روشنی فکر کند و تصمیم بگیرد.
رابطه داشتن با کسی که بدبین است وحشتناک است. آدم بدبین رفتاری غیرمطمئن و ناشایست دارد. چنین فردی جذابیت ندارد و حتی دیگران را از خود دور می کند. هیچ کس همدمی بدبین نمی خواهد و هیچ کس نمی خواهد بدبین باشد، پس عامل بدبینی چیست؟
«بزرگترین عامل در به هم خوردن ازدواج ها بدبینی است. بدبینی بخاطر احساس ناامنی فرد بدبین پیش می آید و ممکن است ریشه ای داشته باشد یا نداشته باشد. این فرد از خطوط ارتباطی پنهان می ترسد و سعی می کند آنها را کشف کند.»
هنگامی که به همسر یا شریک زندگی خود بدبین می شوید، در حقیقت به ارتباطاتی خیالی و مخفی مظنون شده اید. راز باعث رنجش شما می شود. اگر با شریک زندگی خود درباره تردید خود صحبت کنید آنگاه دیگر رازی بین شما نخواهد بود و دیگر آن احساسات بد تقویت نخواهد شد. ارتباطات مخفی یا رازها باعث می شوند افکار و سوالات اینچنینی به ذهن شما خطور کند. «آیا او همدمی بهتر از من پیدا کرده است؟»، «آیا می خواهد مرا ترک کند؟»، «آیا ا از نظر او من آدم نچسبی هستم؟»و...
وقتی که احساس بدبینی دارید چیزهایی که به نظر شما راز هستند باعث می شوند بدترین گمان ها را ببرید و ناخواسته فرضیه ای می سازد که در آن بدترین حالت های ممکن لحاظ شده است و جهنم آغاز می شود. جهنمی که خود و اطرافیانتان در آتش آن می سوزند و کم کم کنترل از دست شما خارج می شود. به نوشته پایگاه یادبگیر دات کام؛ خوب حال که به این نتیجه رسیدیم بدبینی و حسادت بدترین بلا ها را بر سر ما می آورد چگونه می توانیم از چنین وضعیتی جلوگیری کنیم؟ یا اگر طرف مقابل ما آدم بدبینی است با او چگونه باید برخورد کنیم؟
برقراری ارتباط ریشه موفقیت رابطه زناشویی است که بر پایه آن یک جامعه قدرتمند رشد می کند، و ارتباط ضعیف همانند تخته سنگی است که به کشتی این رابطه برخورد می کند و مسافرانش را غرق می کند.
اگر فرد بدبینی هستید باید ارتباط برقرار کنید. باید حدس زدن و پیشداوری را کنار بگذارید و به جای آن بپرسید. احساسات خود را با ارتباط برقرار کردن فرو بنشانید.
اگر شریک زندگی شما آدم بدبینی است. مطمئن باشید در ارتباطات خود با دیگران هیچ چیز را از او مخفی نمی کنید. مثلا وقتی که نامه ای از کسی دریافت می کنید به او پیشنهاد دهید آن را بخواند. ارتباط برقرار کنید تا مشکل را حل کنید. مثلا وقتی که می بینید او عصبی یا ناراحت است و زیاد صحبت نمی کند فکر کنید ببینید چه چیزی را از او مخفی نگه داشته اید. این بدبینی می تواند در محیط کاری هم رخ دهد مثلا ممکن است ببینید مدیر شما از ابتدای شروع به کار شما تاکنون چنین رفتاری با شما نداشته، گاه کافی ست نشان دهید که با او رو راست و صادق هستید تا اگر افکار بدی درباره شما به سرش زده به اشتباه خود پی ببرد. (البته باید در هنگام برقراری ارتباط با شریک زندگی خود حتما همانطور که می خواهید سوء تفاهم ها را از بین ببرید باید بتوانید علاقه خود را به او نمایان کنید و مهربانی خود را به او نمایان کنید.)
اسرار قدیمی را ریشه کن کنید و آشکارا احساسات عاشقانه خود را بیان نمایید. برای آینده خود برنامه داشته باشید و فقط بخاطر یک ارتباط خوب موفقیت بزرگی در انتظار شماست.

روزنامه ابتکار


توصیه به تازه عروس ها و تازه دامادها
ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

توصیه به تازه عروس ها و تازه دامادها

ازدواج یک مرحله گذر است. یک فرد مجرد پس از ازدواج دیگر تنها نیست و امیدوار است در کنار همسر خود سالها زندگی لذتبخش را سپری کند.
کسانی که به تازگی ازدواج کرده اند خود را در میانه راه احساس می کنند و تا زمانی که واقعیت روی خود را نشان نداده دوران شیرین ماه عسل را می گذرانند.
زوجین جوان با به کاربستن توصیه های زیر راحت تر می توانند مرحله گذر را پشت سربگذارند:


● گذر از استقلال
زوج های جوان باید با دیدگاهی واحد به مسائل مختلف نگاه کنند. آنها باید دست از خودخواهی بردارند و همه چیز را با شریک شان تقسیم کنند.


● خلاق باشید
بسیاری از زوجین در زمان نامزدی از خود خلاقیت نشان می دهند ولی نه پس از ازدواج!
این مسئله یکنواختی و ملال را به همراه دارد که دشمن سرسخت ارتباط موثر می باشد. هرازگاهی دست از کارهای خسته کننده روزمره بردارید و با همسرتان بیرون بروید.


● در مقابل مشاجرات برخورد موثری داشته باشید
خشم فزاینده و ناامیدی ممکن است منجر به بروز مشکلاتی شود و آزار جسمی و روحی طرف مقابل را به همراه داشته باشد.
با همسر خود ارتباط موثر و صریحی برقرار کنید. برای این کار لازم است گوش دادن را فرابگیرید.
از هم اکنون تصمیم بگیرید با کمک هم روزی یک مشکل را حل کنید. درغیر این صورت مشکلات گذشته بر روی هم انباشته می شود.
بسیاری از مشکلات فعلی ریشه در مشکلات حل نشده گذشته دارد.


● مذاکره کردن را یاد بگیرید
زوجین در یک ارتباط به تمام اهداف خود دست نمی یابند بنابراین باید یاد بگیرید که پای میز مذاکره بنشینید. دراین صورت از میزان استرس و مشاجرات کاسته می شود.


● کانون زناشویی خود را گرم نگاه دارید
آیا روزهای هیجان انگیز آشنایی را به یاد دارید؟ این احساس باید تداوم داشته باشد. مشکل اینجاست که بسیاری از زوجین که مدتها در کنار هم زندگی کرده اند معتقدند همه چیز را در مورد همسر خود می دانند و به همین دلیل دست از جست وجو برمی دارند. ولی یادتان باشد زندگی کردن با یک نفر لزوما به مفهوم شناخت او نیست!
مطمئن باشید شخصیت همسر شما زوایای پنهان زیادی دارد که باید آنها را کشف کنید و برای این کار لازم است دست به جست وجو بزنید.

روزنامه کیهان


۶ بـاور غـلـط درباره ازدواج
ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

۶ بـاور غـلـط درباره ازدواج

1)  تنها چیز کامل در یک ازدواج، عکس رتوش شده عروسی است. زندگی مشترک خوب یک فرآیند درازمدت است، نه یک معجزه یک شبه. بررسی این ۶ باور رایج درباره زندگی مشترک ممکن است دید روشن تری در این باره به شما بدهد:
۲) این همسر به درد نمی خورد: گاهی همسرانی که در ازدواجشان دچار مشکل شده اند، می گویند تازه فهمیده اند همسرشان جفت مناسب آنها نیست. یقینا زوج هایی وجود دارند که به درد هم نمی خورند اما ریشه بیشتـر شکایت ها درباره اینکه همسر با فرد هماهنگ نیست، انتظارات غیرواقع گرایانه است.
۳) صمیمیت خود به خود بین همسران به وجود می آید: ازدواج، با توجه مداوم زن و شوهر به هم و مراقبت آنها از یکدیگر موفقیت آمیز می شود نه خودبه خود. همراهی زن و شوهر در گذر مراحل مشکل آفرین در مسیر زندگی مشترک عامل مهمی در افزایش صمیمیت در ازدواج است اما این فرآیند به تلاش هر ۲ نفر نیاز دارد.
۴) بیان اختلاف نظرها و انتظارات روابط را خراب می کند: بیشتر زوج ها با این باور وارد زندگی مشترک می شوند که بحث و مشاجره بد است. آنها انتظار دارند اوضاع همیشه آرام باشد و در نهایت فقط اختلافاتی جزئی را در این مسیر پیش بینی می کنند اما بعد از مدتی درگیر اختلافات معمول درباره پول، روابط زناشویی، بچه ها و تقسیم مسوولیت های زندگی می شوند. اگر زن و شوهر ندانند که همه همسران با چنین مشکلاتی روبرو می شوند، ممکن است احساس کنند انتخابشان اشتباه بوده است. در بسیاری از موارد این اختلافات ممکن است ناشی از انتظارات غیرواقعی یکی از طرفین باشد و او را دچار احساس ناامیدی کند.
۵) دستیابی به اهداف شخصی با موفقیت در ازدواج مغایرت دارد: این باور نادرست ناشی از این عقیده است که زوج ها برای سعادتمندی باید هر کاری را همراه هم انجام دهند، اما این طور نیست. گرچه وقتی دو فرد ازدواج می کنند به بخشی جدایی ناپذیر از دنیای یکدیگر تبدیل می شوند و باید به اهداف شخصی همسرشان هم توجه نشان دهند اما منظور این نیست که به اجبار هر کاری را همراه هم انجام دهید.
۶) همسران می توانند نقص های یکدیگر را رفع کنند: برخی از همسران به همراهی بیشتر هم و برخی دیگر به استقلال بیشتر نیاز دارند. هر زوجی باید متوجه ش وند که در چه زمینه هایی شبیه هم هستند و در چه زمینه هایی متفاوتند. بهترین راه برای این کار، برقراری تعادل میان همراهی کردن یکدیگر و استقلال فردی است. اگر رشد شخصیتی زن یا شوهر و سهم هر یک از آنها در زندگی مشترک با سهم دیگری در زندگی تناسبی نداشته باشد، عدم تعادل ایجاد می شود که سرانجام به سست شدن ازدواج می انجامد.
۷) هدف از ازدواج این است که هر نفر دقیقا به چیزی که می خواهد برسد: این تفکر که ازدواج راهی برای رسیدن به سعادتمندی است، جدید است. در گذشته مردم بنا به ضرورت اقتصادی یا فقط برای بچه دارشدن ازدواج می کردند اما اکنون بسیاری از افراد معتقدند ازدواج راهی برای رسیدن به سعادتمندی و رضایت شخصی است.

منبع: دیسکاوری هلث

روزنامه سلامت


شما در آستانه طلاق هستید؟
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

شما در آستانه طلاق هستید؟

در حدود نیمی از ازدواج هایی که در آمریکا صورت می گیرد به طلاق می انجامد و اکثر طلاق ها نیز در ازدواج اول رخ می دهد. البته این رقم در ازواج دوم به ۶۰ درصد می رسد . هر زن و مردی بعد از مدتی که به مشکل میرسند با خود فکر می کنند که آیا من در آستانه طلاق هستم؟ آیا این زندگی به بن بست رسیده است.
محققان اجتماعی به این سئوال ما پاسخ می دهند. در ابتدا باید دو نکته را مد نظر قرار دهید . اول اینکه این آمار در مورد همه یکسان نیست ؛ یعنی اینکه افراد با توجه به شرایط مختلفی که دارند تصمیمات مختلفی می گیرند.
دوم اینکه آماری که معمولا در مورد طلاق ارائه می شود به علت و چگونی آن اشاره ای نمی کند. اغلب تحقیقاتی که در مورد طلاق صورت گرفته دو عامل را با هم مقایسه می کنند ، مدت ازدواج و نرخ طلاق ، اما این به معنی این نیست که جوانی یکی از فاکتورهای طلاق به حساب می آید. درست است که ما در جوانی تجربه و آگاهی کافی در مورد زندگی زناشویی نداریم اما این عامل به تنهایی برای تحقق جدایی کافی نیست. مطمئنا عوامل دیگری نیز باعث می شود تا فرد از همسرش جدا شود.
دکتر وندی والش یک تست جالب برای افرادی که فکر می کنند در زندگی زناشویی شان به بن بست رسیده اند طراحی کرده است.
اگر شما به اغلب سئوال های این تست جواب مثبت بدهید ، درصد بیشتری احتمال دارد که از همسرتان جدا شوید :
۱) آیا شما تقریبا یکسال است که با همسرتان رابطه زناشویی ندارید؟
۲) آیا شما قبل از ازدواج با همسرتان زندگی می کردید؟
۳) آیا والدین شما از هم جدا شده اند؟
۴) آیا شوهر تان قبل از شما همسر دیگری داشته است؟
۵) آیا درآمد شما از شوهرتان بیشتر است؟
۶) آیا شما حساب بانکی مجزایی از شوهرتان دارید؟
۷) زمانیکه با هم دعوا می کنید ، آیا او شما را سرزنش و تحقیر می کند و شما را کتک می زند؟
۸) آیا احساس می کنید که در دعواها شوهر شما همیشه پیروز است؟
۹) آیا زمانی که ازدواج کردید کمتر از ۲۳ سال داشتید؟
۱۰) آیا شما و همسرتان عقاید مذهبی گوناگونی دارید؟
۱۱) آیا خانواده شما و دوستان تان مخالف ازدواج تان بودند؟
۱۲) ایا زمانیکه با همسرتان دعوا می کنید دچار تنگی نفس و اضطراب شدید می شوید؟
باید به این نکته توجه کنید که این تست صد در صد درست نیست. یعنی اگر شما بیشترین جواب مثبت را به این تست داده باشید به این معنی نیست که حتما از همسرتان جدا می شوید. این تست به شما کمک می کند تا نگاه جدیدی به زندگی زناشویی تان داشته باشید ؛ باید توجه بیشتری به زندگی بکنید

زوج هایی که در مرحله ای از زندگی شان به مشکل برخورد می کنند باید این نکته را بدانند که بروز این مشکلات به معنی پایان یافتن زندگی شان نیست. در واقع آنها باید روش های ارتباطی شان را تغییر دهند و مطمئنا پس از تغییر روش برخورد و رفتارشان زندگی بهتری در پیش رو خواهند داشت.
ولی در تمام جدایی هایی که صورت می گیرد یک نکته قابل توجه است:
یک یا دو طرف از ایجاد ارتباط و نزدیکی احساس شکست می کنند. هر چه صمیمیت بین زن و شوهر بیشتر باشد ، همدلی بیشتری با هم دارند. همدلی بیشتر باعث درک و تفاهم بیشتر می شود ، هر چه بیشتر با هم تفاهم داشته باشید بیشتر بهم عشق می ورزید و با هم روراست هستید و این باعث ایجاد یک تعهد عمیق بین شما می شود.

دکتر وندی والش
www.seemorgh.com


اشتباهاتی که در دوران نامزدی نباید مرتکب شوید
ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

اشتباهاتی که در دوران نامزدی نباید مرتکب شوید

همه انسان ها اشتباه می کنند اما برخی مقاطع در زندگی است که باید تلاش کرد اشتباهات را در آنها به حداقل رساند. مقطع نامزدی هم به این دلیل در نظر گرفته شده تا امکان اشتباه در یکی از مهم ترین تصمیمات آدمی را به حداقل برساند؛ برای آنکه در این مقطع دچار اشتباه نشوید این اشتباهات که اشتباهات شایع این دوران هستند را مرتکب نشوید:
۱) سازش های عجولانه
گاهی برای اینکه وانمود کنیم با طرف مقابل توافق داریم از ارزش های خود چشم پوشی می کنیم، عقاید خود را ابراز نمی کنیم و خطای شخص مقابل را هم نادیده می گیریم. در فعالیت هایی که هیچ علاقه ای به آن نداریم، شرکت می کنیم و از علایق خود هم دست بر می داریم. اینکه بخواهیم با چشم پوشی رابطه را حفظ کنیم اشتباه محض است.
۲) کناره گیری از خانواده و دوستان
در این دوره نیازی نیست خانواده و دوستان را به کلی کنار بگذاریم. وجود این گونه ارتباط ها ضروری است. حتی نحوه برخورد با افراد خانواده اطلاعات زیادی به ما می دهد؛ اینکه فرد با آنها صادق و راحت است یا تعارض و ضدیت دارد. شناخت الگوی خانواده خیلی مهم است. از طرف دیگر، نظر والدین نیز بسیار حایز اهمیت است و بی توجهی به آن عواقب بدی می تواند داشته باشد.
۳) تسلیم در برابر مسایل مادی و ظاهری
وضعیت مالی خوب و ظاهر مناسب تنها ملاک برای ازدواج موفق نیست. پس چشم خود را باز کنید و بیشتر با هم آشنا شوید.
۴) مقدم دانستن تعهد بر تفاهم
گاهی قبل از اینکه بفهمیم چقدر با هم تفاهم داریم سریع قول ازدواج می دهیم و تعهد ایجاد می کنیم و حتی اگر طرف مقابل درخواست زمان بیشتری برای آشنایی را داشته باشد او را متهم به زیر پا گذاشتن تعهد می کنیم؛ این اشتباه است.
۵) مقدم دانستن تفاهم بر علاقه
گاهی هم بدون اینکه هیچ علاقه و جذابیتی باشد به فکر ایجاد تفاهم هستیم و فکر می کنیم با ازدواج علاقه ایجاد می شود. همان طور که تنها با علاقه نمی توان تفاهم ایجاد کرد تنها با تفاهم هم نمی توان انتظار علاقه و جذابیت داشت. تفاهم مهم است اما علاقه، تعهد و تفاهم در کنار همدیگر است که منجر به ازدواج موفق می شود.
۶) نادیده گرفتن تردیدها
گاهی دچار تردیدهایی در ازدواج می شوید اما به دلایلی این تردیدها را نادیده می گیرید و سریع تصمیم به ازدواج می گیرید. بهتر است تردیدها را بررسی و بر آنها غلبه کنید مگر اینکه دچار وسواس باشید.
۷) باور به اینکه او را تغییر خواهیم داد
گاهی افراد متوجه تفاوت های اساسی و مشکلات در طرف مقابل می شوند اما چون فکر می کنند که می توانند او را تغییر دهند این مسایل را نادیده می گیرند. اما همان طور که قبلا هم اشاره کردیم کسی را برای ازدواج انتخاب کنید که او را همان طور که هست بدون هیچ تغییری می پذیرید.

روزنامه شرق


ردپای شوم دروغ گویی و پنهان کاری در روابط همسران
ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

ردپای شوم دروغ گویی و پنهان کاری در روابط همسران

یکی از دلایل قطع روابط عاطفی میان همسران، عدم صداقت است. بسیار دیده می شود که یکی از زوجین از سر محبت به همسر خود دروغ می گوید و یا دروغ های کوچکی که به خاطر ضعف شخصی و یا تفکر اشتباه گفته می شود. برای مثال شوهری که تحت فشار مالی است و نمی خواهد که همسر خود باخبر شود و دروغی سر هم می کند، ولی در نهایت همسر مطلع می شود.
آنچه در این میان لطمه می بیند، رابط است. آنچه یک رابطه عمیق به آن نیاز دارد صمیمیتی است که از پس آن شناخت دو نفر ممکن می شود. وقتی یکی از همسران دست از فریب بر نمی دارد، مشکل از یک موضوع اقتصادی و یا اجتماعی به رابطه زناشویی تسری پیدا می کند. اینجاست که دیده می شود یکی از زوجین این جمله را بسیار به کار می برد" من فقط می خواهم حقیقت را بدانم".
البته در این جمله پیام های خوبی نهفته است. فرد قدرت رویارویی با مشکلات را به همسر خود نشان می دهد. دلگرمی می دهد که توانایی روبرو شدن با مسائل را دارند و در نهایت از همسر خود پشتیبانی می کند. اما وقتی دروغگویی باعث شد که همسری این جمله را بکار ببرد بدانید که رابطه،عمیقاً خدشه دار شده است" من او را نمی شناسم. فکر می کردم می شناسم، بعد معلوم شد که اصلاً نمی شناسم".
فریب رابطه را به نابودی می کشاند. دروغگویی مخرب تر از چیزهایی است که در موردشان دروغ گفته می شود. احساسی که در پس دروغگویی به همسر انتقال داده می شود، احساس دست به سر شدن است.
بسیاری از زوج ها در انتقال احساسات، ناامیدی ها، علایق، رنجش ها، خشم و کینه، گناه ها، شکست ها، نیاز ها و آسیب پذیری ها ناتوانند.
در واقع این عدم توانایی ناشی از ترس است.
ترس از نزدیک شدن به احساسات و تمایلات،
ترس از دست دادن وجهه،
ترس از دادن عشق همسر،
ترس از تحت کنترل قرار گرفتن
که در یک رابطه سطحی اتفاق می افتد، رابطه ای که زوج ها برای عمیق ترین حالات خود پشتیبانی احساس نمی کنند.
صمیمیت از شناختن عمق وجود دیگری سرچشمه می گیرد. اگر موانعی بر سر راه صداقت هست، شناخت حذف می شود و ریا به جایش می نشیند. زوج ها اغلب سال ها با دروغ سر می کنند و سعی دارند که رابطشان را حفظ کنند و نجات بدهند، در حالی که تمام فرصت ها را برای رابطه واقعی از دست می دهند.
برای ایجاد یک زندگی عمیق، پایا و صمیمی، نیاز به فضایی عاری از دروغ و پنهان کاری است

شبکه خبری برنا


پیش از ازدواج به دنبال دلایل طلاق باشید
ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

پیش از ازدواج به دنبال دلایل طلاق باشید

اگر چه دلایل بسیاری برای شکست خوردن ازدواج ها وجود دارد اما در بسیاری از موارد می توان مشترکاتی را نام برد. اغلب دلایل طلاق پیش از ازدواج وجود دارند اما به خاطر دوره عشق بازی و باورهای مبهم از آن ها چشم پوشی می شود.

● ناسازگاری
همه یکتا هستیم و مانند برفی که در زمستان می آید همزمان بر روی زمین نمی نشینیم.
آیا چیز عجیبی است که بگوییم یکی از دلایل طلاق ناسازگاری است؟
مطمئناً نه اما موضوع تعجب آور ناتوانی ما در شناسایی این ناسازگاری ها قبل از ازدواج است.
چرا در افرادی که برای اولین بار یکدیگر را می بینند و از هم خوششان می آید با هم ازدواج می کنند؟ باید دلیل آن را در ذیل عناوینی چون رابطه ضعیف ( ارتباط بدون شناخت، جست وجو تفاوت در دوره عشق بازی و جذابیت های افراد جست وجو کرد.
انواع مختلفی از ناسازگاری مانند انتظارت و بلند پروازی ها وجود دارد. از سویی می توان از
نوع تفکر،
احساسات
و انتظارات
به عنوان منابع ناسازگاری نام برد.

● مشکلات اقتصادی
وقتی مشکلات اقتصادی فشار می آورد، تفاوت سلیقه در دخل و خرج می تواند ریشه طلاق شود. برای مثال وقتی زنی بدون در نظر گرفتن وضعیت مالی دست به خریدهای غیر ضروری می زند و یا مردی که تحت فشار مالی نسبت به وضعیت اقتصادی بی خیال است، راه برای طلاق گرفتن تسهیل می شود.

● بد رفتاری
بد رفتاری می تواند فیزیکی، احساسی و جنسی باشد. در بسیاری از موارد یکی از زوجین از طریق کتک کاری یا فشار برای کار بیش از حد، تحقیر و توهین مداوم و پرخاشگری، بد رفتاری می کند.

● خیانت
در فرهنگ ما و در بسیاری از فرهنگ ها ازدواج به معنای تک همسری است. اگر چه در فرهنگ ما چند زنی مشکل شرعی و قانونی دارد اما پسندیده نیست. به همین دلیل یکی از دلایل طلاق ارتباطاتی است که یا فراتر از ازدواج اول به صورت شرعی اتفاق می افتد و یا ارتباطاتی است که بین زن و مرد به صورت مشترک و غیر شرعی صورت می پذیرد.
دلایل بسیار دیگری نیز برای طلاق وجود دارد دلایلی چون:
ـ ناپختگی ( عدم مهارت های زندگی)
ـ عدم تعهد به ازدواج
ـ انتظارات جنسی متفاوت
ـ مصرف مواد مخدر و الکل
ـ بیماری های روانی
ـ تفاوت در سبک زندگی
ـ از بین رفتن عشق
ـ تفاوت های فرهنگی و مذهبی
در واقع برای جلوگیری از طلاق بایستی بدانیم از زندگی چه می خواهیم و دانستن این خواسته ها احتیاج به شناخت خود دارد. در مرحله بعد بایستی بتوانیم طرف مقابل را بشناسیم تا بتوانیم در مرحله بعدی زندگی را براساس آنچه هستیم بسازیم.

شبکه خبری برنا


رابطه زناشویی با طعم پول
ساعت ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

رابطه زناشویی با طعم پول

توافق بر سر مسائل مالی، بسیاری از جنبه های زندگی زناشویی را تحت الشعاع قرار می دهد. پول میتواند، جدا از عملکردهای واقعی خود، وسیله ای برای اعمال قدرت و اظهار عشق باشد.
زن و شوهرها میتوانند، با رسیدگی نکردن به مشکلات و اختلافات زناشویی، زندگی نسبتا آرامی را داشته باشند، اما تفاوت آرامش ناشی از عادت و خوگیری بسیار متفاوت از آرامش ناشی از حل مشکلات است.
تفاوت کسانی که به زندگی زناشویی عادت میکنند با کسانی که در پیافزایش رضایت زناشویی هستند در یک چیز خلاصه می شود، زندگی کردن. زوجهایی که شیوه تطابق را در مقابله با مشکلات در پیش میگیرند، رضایت به آرامشی میدهند که گهگاه می تواند آرامش قبل از طوفان باشد. اما آرامشی که ناشی از تلاش زن و شوهرها برای حل اختلافات است، آرامشی است که در دل خود، پویایی، پیشرفت، پایایی و توافق را به همراه دارد.
زندگی زناشویی بدون تغییر و اختلاف، اجتناب ناپذیر است. زن و شوهرها باید از خود بپرسند" آیا نقاط قوت و ضعف خود را می شناسیم؟" و در نهایت" با چه روشی میتوانیم نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را رفع کنیم؟".
اما براستی به چه میزان از رابطه خود شناخت داریم؟
برسر چه چیزهایی توافق داریم؟
برای چه چیزهایی همکاری می کنیم؟
به خاطر چه چیزهایی دعوا می کنیم؟ از چه چیزهایی عصبانی و از چه چیزهایی خوشحال می شویم؟ نکته مهمی که در شناخت روابطمان وجود دارد، پیش آگهی است. وقتی می دانیم که در مورد چه چیزها و چه موقعیت هایی، چه واکنشی نشان می دهیم، می توانیم کنترل زندگی خود را برای بهبود آن، افزایش دهیم.برای آنکه کشمکشهای زندگی زناشویی خود را بشناسید به سوالات زیر پاسخ دهید.

● معضلات مالی
ـ آیا بودجه واقع بینانه ای دارید؟
ـ آیا شما و همسرتان امکانات مالی یا اموال شخصی دارید؟
ـ چقدر حق دارید بدون مشورت با همسرتان پول خرج کنید؟
ـ چه کسی مسئول امور مالی خانواده است؟
ـ به نظر شما هر ماه چقدر پول باید پس انداز کنید؟
ـ برای چه کاری پول پس انداز می کنید؟
ـ پول چه جایی در رابطه شما با همسرتان دارد؟
ـ آیا پول مظهر عشق شماست؟
ـ آیا پول مظهر قدرت شماست ؟

چه کسی کنترل پول ها را به عهده دارد؟
برخی از زوج هایی که شیوه تطابق را در مقابله با مشکلات در پیش می گیرند، رضایت به آرامشی می دهند که گهگاه می تواند آرامش قبل از طوفان باشد. اما آرامشی که ناشی از تلاش زن و شوهرها برای حل اختلافات است، آرامشی است که در دل خود، پویایی، پیشرفت، پایایی و توافق را به همراه دارد. توافق بر سر مسائل مالی، بسیاری از جنبههای زندگی زناشویی را تحت الشعاع قرار می دهد. در واقع پول می تواند، جدا از عملکردهای واقعی خود در بازار، به عنوان وسیله ای برای اعمال قدرت، اظهارعشق و محبت، ابراز وجود و در کل بستری برای شکل دادن به نوع تعاملات زناشویی باشد. در مورد اختیارات پولی به توافق برسید و برای زندگی اقتصادی خود برنامه ریزی کنید. و در نهایت رسیدن به یک الگوی اقتصادی مورد توافق، باعث بهبود روابط زناشویی می شود.

روزنامه مردم سالاری


اول یک دوست خوب باشید، بعد همسر!
ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

اول یک دوست خوب باشید، بعد همسر!

حتماً شما هم شنیده اید که اگر بخواهید در زندگی مشترک خود موفق شوید، اول از همه باید دوست همسرتان باشید. اگر فکر می کنید این کار غیرممکن است یا تاثیری ندارد، مطمئن باشید مرتکب اشتباه بزرگی شده اید؛ اشتباهی که حتی شاید زندگی شما را از بین ببرد.
بنابراین بهتر است با انجام کارهایی خاص و در عین حال ساده، با همسرتان رابطه ای دوستانه برقرار کنید. مطمئن باشید این کار بسیار ساده و در عین حال ارزشمند است.
با او صحبت کنید. همان طور که با دوستانتان در مورد همه چیز حرف می زنید و کمتر چیزی است که از آنها مخفی باشد، با همسرتان نیز صحبت کنید. از هر موضوعی استفاده کنید تا بتوانید بیشتر با هم صحبت کرده و احساساتتان را بیان کنید. در حقیقت موضوع صحبت چندان مهم نیست و این کار تنها راهی برای نزدیک شدن بیشتر شما به یکدیگر است؛ می توانید در مورد آب و هوا، خاطرات گذشته، دوستان، ورزش یا هر موضوع دیگری صحبت کنید. فقط نگذارید سکوت میان شما فاصله ایجاد کند.
وقتی را برای خودتان اختصاص دهید. لازم است هر از گاهی، شما ۲ نفر تنها و بدون حضور هیچ کس ـ حتی بچه ها ـ با هم باشید. این ساعت هایی که شما با هم تنها هستید، می تواند به برطرف شدن مشکلات زندگی کمک کند.
وقتی همسرتان در محل کارش است، به او زنگ زده و از این طریق با او در ارتباط باشید. همان طور که اگر از دوستی خبر نداشته باشید، به او زنگ می زنید و حالش را می پرسید، به همسرتان هم بدون هیچ دلیلی زنگ بزنید. با این کار به او نشان می دهید که چقدر برای شما مهم است و چقدر به او اهمیت می دهید.
در زندگی مشترک خودخواه نباشید. خودخواهی به هر نوع رابطه ای آسیب می زند و منجر به قطع آن رابطه می شود. بنابراین به نیازها و خواسته های همسرتان بیشتر اهمیت داده و به او نشان دهید که برای شما چقدر مهم است.
اعتماد را در زندگی ایجاد کنید. اعتماد در هر رابطه دوستانه ای باید وجود داشته باشد. بنابراین شما هم سعی کنید در زندگی خود این ویژگی را به وجود آورده و حتی آن را پرورش دهید. برای موفقیت و آرامش بیشتر در زندگی، همسرتان باید بتواند به شما اعتماد کند؛ بنابراین برای او فردی قابل اعتماد باشید.